שתף קטע נבחר

משרד הבינוי מציע: מע"מ אפס גם על שיפוצים

בכנס השנתי של התאחדות קבלני השיפוצים, הודיע מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו, כי בכוונתו להציע לאוצר להעניק זיכוי ממע"מ גם למשפצי דירות. המטרה: לקדם מהלך שימגר את הכסף השחור בענף השיפוצים

אחרי פינוי-בינוי ותמ"א 38 , מבקשים בשוק הנדל"ן להכליל גם את ענף השיפוצים בהטבת מע"מ 0%. בכנס השנתי של התאחדות קבלני השיפוצים שנערך שלשום (ו') ברמת גן, גילה מנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו, כי ייצא בקרוב בהצעה למשרד האוצר - לכלול את הענף בהטבה. המטרה: לקדם מהלך שימגר את הכסף השחור המתגלגל בענף שיפוצים.

 

חוק המע"מ - כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן :

 

לדבריו, במסגרת התוכנית אדם שישפץ את ביתו יוכל להזדכות על המע"מ בכפוף להצגת חשבונית. "המהלך יגרום לכך שבעלי דירות לא יעסיקו קבלני שיפוצים ללא חשבוניות", הסביר בן אליהו והוסיף כי "התקבולים שתקבל המדינה ממס ההכנסה בו יחויבו השיפוצניקים, יהיה גבוה לאין ערוך מהחזר המע"מ לאזרחים".

 

ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, הסביר שכדי למסד את הענף השיפוצים בישראל, צריך בין היתר להירשם ברשם הקבלנים. עו"ד אמנון כהן, רשם הקבלנים, ציין כי בחודשיים הקרובים יתווסף סיווג חדש ברשם הקבלנים - קבלן שיפוצים לעבודות קטנות של עד 350 אלף שקל. המשמעות: קבלני שיפוצים רבים יוכלו להתווסף לסיווג החדש - צעד שיסייע להקטין את תופעת "החאפרים".

 

יצוין כי בשלב זה מדובר בהצעה בלבד, שאין לדעת כרגע אם תתקבל. נזכיר כי גם קבוצות הרכישה ביקשו להיכלל במסגרת חוק המע"מ וטענו אז כי "הממשלה מחרימה אלפי רוכשים ויוצרת העדפה לטובת הקבלנים". עם זאת, על מנת לאשר את החוק בוועדת הכספים של הכנסת - נאלץ יו"ר הוועדה "לעקוף" על כמה נושאים שהיו במחלוקות, ובהם הכללת קבוצות הרכישה במסגרת ההטבה.

קבלני השיפוצים יקבלו זיכוי ממע"מ? (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
קבלני השיפוצים יקבלו זיכוי ממע"מ?(צילום: shutterstock)

"יש לכם דירה מיד שנייה? תמכרו"

במהלך הכנס נרשמו חילופי האשמות בין בן אליהו לנשיא התאחדות בוני הארץ, נסים בובליל. בובליל התייחס לתוכנית "מחיר מטרה" שמקדם משרד הבינוי, אשר אמורה להוזיל את הדירות החדשות ב-20%, וטען כי מדובר בטעות אחר טעות. "רק בעוד שנה וחצי נוכל לראות דירות במסגרת תוכנית מטרה, ומה יהיה עוד שנה וחצי בממשלה? מי יודע".

 

בובליל התייחס לקמפיין הפרסומי שיצא עמו משרד הבינוי בשבועות האחרונים, אשר קורא לציבור הרחב שלא לרכוש דירות בשלב זה. "הבטחתם לרוכשי דירות שיקבלו דירה ב-20% פחות? זה לא יקרה", הזהיר. לדבריו, "אנחנו בתקופה פוליטית רגישה, מצב ביטחוני לא פשוט והצמיחה במשק רק תלך ותידרדר. עודף תוכניות וחוסר ודאות הורג את השוק. אתם מדברים כבר חודשים ומבטיחים הבטחות - ואיפה אתם היום?", תהה.

 

בן אליהו הודה כי את פירות תוכנית "מחיר מטרה" יראה הציבור רק בעוד שנה והתייחס גם לחוק מע"מ 0%. "שתי התוכניות הללו לא ייצרו דירות - מה שיקרה זה שיהיה שיווק של קרקעות לבניית הדירות". לדבריו, "מה שיקבע את המחירים בשוק זה לא כמה דירות יהיו במסגרת התוכניות, או ההנחה שיקבלו במסגרתן. אנחנו מכוונים לשוק דירות יד שנייה, שהוא 75% מהשוק היום".

 

הוא הסביר כי מחירון השמאי הממשלתי הראשי עבור דירות מוטבות במסגרת חוק מע"מ 0%, יוביל לשינוי במחירי הדירות משוק יד שנייה. על השאלה מדוע המדינה אינה מפחית את המיסוי על דירות, השיב כי "אם השוק חופשי, למה שהקבלן ירוויח רק 12%? למה לא 30%? מתי הורדת מיסוי על המלט או הברזול יועיל? רק כשיהיה הסכם גג, שיגביל את הקבלן למכור ביותר ישנה את התמונה. השיקול שלנו הוא לעצור את המחירים מלמעלה. יש לכם דירה מיד שנייה? מכרו אותה עכשיו. רוצים לקנות דירות חדשות? המתינו עם הקנייה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דניאלה מייסן
יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב (מימין), ומנכ"ל משרד הבינוי, שלמה בן אליהו, בכנס שלשום
צילום: דניאלה מייסן
מומלצים