שתף קטע נבחר

ראשל"צ: נחתם הסכם ל-21 אלף דירות

הממשלה חתמה עם עיריית ראשון לציון על אחד מהסכמי הגג הגדולים ביותר עד כה. במסגרת ההסכם, יוקמו 17 אלף דירות חדשות ברחבי העיר, וכן נחתם הסכם לבניית 5,000 דירות במסגרת פינוי-בינוי בשכונת רמת אליהו

ממשלת ישראל חתמה היום (ב') עם עיריית ראשון לציון על אחד מהסכמי הגג הגדולים ביותר עד כה. במסגרת ההסכם יוקמו כ-17 אלף דירות חדשות ברחבי העיר. בנוסף, חתמו הממשלה והעירייה על הסכם לבניית 5,000 דירות חדשות במסגרת פינוי-בינוי בשכונת רמת אליהו. ההסכם על רמת אליהו כולל גם ויתור של המדינה על תשלום בגין השבחת הקרקע.

 

הסכמי גג - כותרות נוספות בערוץ הנדל"ן :

 

מדובר בהסכם הגג החמישי שעליו חותמת הממשלה, לאחר הסכמים דומים בקרית-גת, ראש-העין, במודיעין ובקריית ביאליק. בהמשך צפויים להיחתם הסכמים עם עיריית הרצליה, עיריית בית-שמש, עיריית רמלה ועיריית חיפה. בסך הכל נחתמו עד עתה הסכמים לבניית 62 אלף יחידות דיור.

 

הסכמי הגג נהגו לראשונה בזמן העלייה הגדולה מברה"מ לשעבר בשנות ה-90 של המאה הקודמת. הסכמים אלה הוכיחו את עצמם ככלי יעיל לזירוז קצב הבנייה מכיוון שבמסגרתם מאשר ראש העיר את בניית הדירות בתחומו בתמורה לכך שהממשלה מתחייבת בהסכם כי היא תממן ותבצע את כל הפעולות הנדרשות כדי לקלוט לעיר את הדיירים הנוספים. במסגרת ההסכם שנחתם היום עם עיריית ראשל"צ התחייבו משרדי הממשלה להשקיע 1.34 מיליארד שקל בעיר.

 

פעולות אלה כוללת בניית מוסדות חינוך ובריאות, הוספת כוח אדם לתפעול מוסדות אלה, הקמת מחלפים וכבישים. מאז שחידשה הממשלה הנוכחית את הסכמי הגג היא גם הכריזה על מענקים שיעביר משרד הפנים לתקציבה של כל עיר שתקדם בנייה. זאת, כדי לעודד ראשי ערים להעדיף בנייה למגורים על פני בנייה למשרדים ועסקים שנחשבת רווחית יותר לעיר.

 

חותמים על ההסכם הבוקר משמאל לימין: ראש עיריית ראשון לציון, דב צור; שר הבינוי, אורי אריאל; שר האוצר, יאיר לפיד; ומנהל חטיבה עסקית ברשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון ()
חותמים על ההסכם הבוקר משמאל לימין: ראש עיריית ראשון לציון, דב צור; שר הבינוי, אורי אריאל; שר האוצר, יאיר לפיד; ומנהל חטיבה עסקית ברשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון

 

"4 מיליארד שקל בשנה לתחום הדיור"

ראש עיריית ראשון לציון, דב צור, אמר היום בעקבות החתימה על ההסכם כי "לא בעוד הרבה שנים, ראשון לציון צפויה להיות העיר השלישית בגודלה בישראל ואנחנו לא נתפשר על הפיתוח של השכונות החדשות, לא כפי שקרה במזרח העיר. בתוכניות הללו של הסכמי הגג יהיה גם דיור בר השגה בכל שכונה, תהיה כמות גדולה של דירות קטנות למשפחות צעירות וגם תשתיות תחבורה ציבורית ופארקים, ועמדנו על כך שהגידול של העיר יותנה בהקמת התשתיות הללו".

 

שר האוצר, יאיר לפיד, ציין כי "זהו לא עוד הסכם, אלא בינוי בהיקף של עיר והוא כולל תוספת משמעותית של אלפי יחידות דיור בבינוי פינוי בינוי. למהלך הזה מצטרפות גם מהפיכות בתחום הדיור להשכרה. שנים רבות זוגות צעירים ויתרו על החלום לדירה, וחלק גדול מהדירות שייבנו כאן יימכרו לדירות במסגרת אפס אחוז מע"מ, כי שינינו את המשוואה והיום אנחנו משקיעים כסף כדי לעזור להם".

 

שר הבינוי, אורי אריאל, הצהיר כי "פניתי לשרת המשפטים לחוקק חוק יסוד לדיור, זה מאבני היסוד שהמדינה תעמיד קורת גג לאזרחיה ואנחנו צריכים להעמיד את זה מעבר לרצון הטוב של כל ממשלה או של שר. אני מקווה שנוכל להביא חוק כזה כבר בחודשים הקרובים. ישנם דיונים בין משרד הבינוי למשרד האוצר גם על תוכניות נוספות לתחום הדיור ואני מקווה שנוכל להביא אותן לאישור הקבינט. המטרה היא שניתן יהיה לרכוש דירה ממוצעת בפחות מ-100 משכורות".

 

"הממשלה הזו שמה כ-4 מיליארד שקל בשנה לתחום הדיור, הפתרון כרגע הוא שיווקים, שיווקים, שיווקים. אנחנו עולים בכל שנה ב-10 אחוז מבחינת שיווק יחידות הדיור, אבל חייבים להבין שיש לנו אוברדראפט של דירות שנצבר במשך עשור ואי אפשר לסגור אותו ביום אחד. אין לנו זמן לעשות את זה לאט כי המחירים עולים, ולכן הלכנו על שתי התוכניות - שיורידו את המחירים כבר בשנת 2015. היעד הממשלתי לשיווקים עמד על כ-41 אלף יחידות דיור ואני מבטיח שנעבור את היעד באלפי יחידות דיור. יש ויכוחים אבל בסוף אנחנו עובדים למען אותה מטרה".

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, אמר בטקס: "אני קורא לממשלת ישראל לסיים עם מעמ 0% ומחיר מטרה.

השוק לא יכול להמתין עוד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ראשון לציון. ממשיכה להתרחב
צילום: אבי מועלם
מומלצים