שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  5 עובדות בריאותיות שצבע העיניים שלכם חושף

  המחלות שמהן אתם סובלים, האופן שבו אתם מתמודדים עם כאב ואפילו רמת האמינות שלכם - מחקרים קושרים בשנים האחרונות בין צבע העיניים שלנו לבין מאפיינים בריאותיים בגופנו. גלו את המשמעות בעיניים כהות או בהירות

  העיניים שלנו יכולות ללמד עלינו הרבה: מה אנו מרגישים או חושבים, האם אנחנו דוברים אמת או משקרים - אבל גם על מצבנו הבריאותי ועל הסיכון שלנו ללקות במחלות שונות.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  אבחנו את עצמכם:

  פענחו לבד: מה אומר צבע השתן על בריאותכם

  ידך רכה? אתה אגואיסט. אבחנו עצמכם לפי כף היד

  אבחנו עצמכם: למה יש עיגולים כהים מסביב לעין

   

  בניגוד למה שחשבו מדענים בעבר, אין שני גנים שונים, אחד לעיניים כחולות ואחד לעיניים חומות, אלא 13-12 משתנים גנטיים הקובעים יחד את צבע העיניים שבו תזכו. אותם גנים אחראים לתפקודים נוספים בגופנו, ומכאן הקשר בין הצבע הניכר בחיצוניותנו לתהליכים המתרחשים בתוך גופנו.

   

  1. המחלות שאתם סובלים מהן

  מחקרים שנערכו בעבר קושרים בין צבע העיניים שלנו לבין מחלות כמו סוכרת, מלנומה וויטיליגו. מחקר שנערך בשנת 2012 בבית הספר לרפואה באוניברסיטת קולרדו שבארצות הברית מצא כי בעלי עיניים כחולות נוטים לסבול פחות מוויטיליגו, מצב שבו נעלם הפיגמנט החום מאזורים מסוימים בעור ומותיר אחריו שטחים הנראים "מולבנים".

   

  במחקר בחנו החוקרים 3,000 אמריקאים (שאבותיהם ממוצא אירופאי שאינו ספרדי) שלקו במחלה, וגילו כי 43% מהם בעלי עיניים חומות ורק 27% בעלי עיניים כחולות או אפורות. שיעור זה שונה מבאוכלוסייה הרגילה של אותם אמריקאים, שאינם חולים במחלה: שם 57% הם בעלי עיניים כחולות או אפורות ורק 27% בעלי עיניים חומות.

   

  מצב שבו העיניים של אדם מסוים הן בגוונים שונים, למשל אחת כחולה ואחת חומה, עשוי להעיד על מחלות שונות כמו תסמונת הורנר או גלאוקומה פיגמנטרית. נוסף על כך, אנשים החולים בסוכרת מתקדמת עשויים להבחין בכך שגוון עיניהם מתכהה.

   

  בעלי עיניים בהירות עשויים להיות רגישים יותר לקרינת UV, משום שיש פחות פיגמנטים שיגנו על העיניים. כתוצאה מכך, בעלי עיניים כחולות, ירוקות או אפורות עשויים להימצא בסיכון מוגבר לחלות במלנומה של הענביה, סוג נדיר של סרטן ממאיר תוך-עיני - ולכן עליהם להקפיד כמובן על הרכבת משקפי שמש בכל יציאה החוצה.

   

  2. האישיות שלכם

  מחקר שנערך באוסטרליה, שבו בדקו חוקרים משתי אוניברסיטאות שונות 336 משתתפים, מצא כי אנשים בעלי עיניים בהירות נוטים להיות תחרותיים הרבה יותר ופחות אמפתיים, ידידותיים ונדיבים מאשר אנשים בעלי עיניים כהות.

   

  הדבר נשמע אולי כמו הגזמה, ויידרשו מחקרים נוספים לאישוש הטענות, אך החוקרים מאמינים כי הדבר קשור בשורשים האבולוציוניים שלנו: לפני אלפי שנים, אבותינו הצפון-אירופאים חשבו שאנשים בעלי עיניים בהירות מושכים יותר ואידיאלים להזדווגות. לכן, ייתכן שאנשים בעלי עיניים כחולות תחרותיים יותר היום, לפחות בכל הקשור לצפון אירופה. 

  בעלי עיניים בהירות עשויים להיות רגישים יותר לקרינת UV (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  בעלי עיניים בהירות עשויים להיות רגישים יותר לקרינת UV(צילום: shutterstock)
   

  3. איך אתם מתמודדים עם כאב

  חלק מהמדענים טוענים כי צבע העיניים שלכם עשוי להעיד על סף הכאב של גופכם. מחקר שפורסם לאחרונה מצא שמתוך 58 נשים, אלה בעלות העיניים הבהירות נטו לחוות פחות כאב בלידה בהשוואה לנשים בעלות עיניים כהות.

   

  לא רק שאותן נשים חוו פחות כאב פיזי, על פי הדיווח הן גם סבלו פחות מחרדה, מדיכאון וממחשבות שליליות.

   

  "תחושת כאב קשורה בכמה משתנים כמו מגדר, גיל ואפילו צבע השיער", אמרה ד"ר אינה בלפר, גנטיקאית מאוניברסיטת פיטסבורג שעמדה בראש המחקר. חוקרים גילו כי צבע שיער אדום קשור בעמידות לחומרי הרדמה וכן לחרדה מוגברת, ואילו צבע עיניים כהה נמצא כקשור בתגובתיות יתר פיזית ועוד.

   

  מחקרים אחרים הצביעו על כך שצבע העיניים שלנו עשוי להעיד גם עד כמה אנו מסוגלים להתמודד עם שתיית אלכוהול. בעבר, גילו חוקרים כי אנשים בעלי עיניים בהירות יכלו לשתות כמויות גדולות יותר של אלכוהול מאשר אנשים בעלי עיניים כהות.

   

  4. הגנטיקה שלכם

  בשנת 2008 גילו מדענים כי כל האנשים בעלי עיניים כחולות חולקים קשר גנטי לאותו אב קדמון, אדם שחלה בו מוטציה גנטית לפני 10,000-6,000 שנה. עד המוטציה הזו, לכל בני האדם היו עיניים חומות בלבד.

   

  מוטציה שהשפיעה על הגן OCA2 הביאה לשינוי ש"כיבה" את היכולת לייצר עיניים חומות, אומר הנס אייברג, ראש צוות החוקרים מאוניברסיטת קופנהגן בהודעה לעיתונות שפורסמה עם תוצאות המחקר. השינוי הגנטי יצר מעין "מתג" שמגביל את היכולת להפיק מלאנין, המוביל לצבע עיניים כחול.

   

  אם אתם בעלי עיניים כחולות, אתם חולקים אב קדמון עם כל האנשים בעלי העיניים הכחולות שסביבכם.

   

  5. עד כמה אפשר לסמוך עליכם

  האם ייתכן שאפשר לסמוך יותר על אנשים בעלי עיניים חומות מאשר אנשים בעלי עיניים כחולות? במחקר חדש דירגו המשתתפים תמונות של 40 סטודנטיות ושל 40 סטודנטים באשר לרמת האמינות שפניהם מפגינות.

   

  אנשים בעלי עיניים חומות נתפסו באופן משמעותי כאמינים יותר מאשר אנשים בעלי עיניים כחולות.

   

  עם זאת, תפיסת האמינות של אדם מסוים עשויה להשתנות גם בשל צורת הפנים: חוקרים גילו כי אף על פי שפניהם של אנשים בעלי עיניים חומות נתפסו כאמינות יותר מפניהם של אנשים בעלי עיניים כחולות, לא צבע העיניים בלבד הוא שהטה את הכף לטובת בעלי העיניים החומות, אלא קשורים בכך מאפיינים נוספים של הפנים.
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  אנשים בעלי עיניים בהירות נוטים להיות תחרותיים
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים