שתף קטע נבחר

השמאים ללפיד: הקפא את חוק מע"מ אפס

בהודעה שפרסמה לשכת השמאים היא קוראת לשר האוצר, שיזם את החוק המקנה הטבה לזכאים ברכישת דירות חדשות, להודיע על הקפאת התוכנית עד להודעה החדשה. "התוכנית לא תצא לדרך לפני אישור התקציב, אם בכלל"

ממשיכות ההתנגדויות לחוק מע"מ 0% ברכישת דירה חדשה. לשכת שמאי המקרקעין פרסמה היום (ד') קריאה ליוזם החוק, שר האוצר יאיר לפיד, ובו קראה לו "להודיע לציבור בישראל על הקפאת תוכנית מע"מ אפס עד להודעה חדשה". בהודעה שפרסמה כתבה הלשכה כי "מניתוח מצב העניינים בכנסת כיום, ברור כי תוכנית מע"מ אפס לא תצא לדרך לפני אישור התקציב, אם בכלל".

 

 

בלשכת השמאים ציינו כי "דיוני התקציב יחלו רק לאחר שיגיעו להסכמות בדבר פיצול רפורמות מחוק ההסדרים - פיצולים אשר יביאו, למעשה, לביטולן. גם אם שר האוצר יודיע על הסכמתו לדרישות שותפיו הקואליציוניים כבר מחר בבוקר, הרי שיחסי האמון הרעועים בקרב חברי הקואליציה, יגרמו להמתנה ארוכה עד לביצוע בפועל של הפיצולים ואישור התקציב".

 

שמאי המקרקעין מעריכים כי אם החוק אכן יאושר, זה יקרה רק בעוד כ-4 חודשים מהיום. "עוד 4 חודשים שבהם יסבול המשק ושוק הנדל"ן בפרט מהקיפאון המתמשך", לשון ההודעה. "מובן שבכל אותה העת גם תוכנית מחיר מטרה (התוכנית של משרד הבינוי להוזלת דירות חדשות ב-20% - ה.צ) לא תצא לדרך".

 

"חוששים שהציבור ישלם את המחיר"

"קריאתנו אינה בשם הפוליטיקה, לא זו הישנה ובוודאי לא החדשה", הדגישו בלשכה, "אנו מדברים על הציבור הישראלי שמצטופף על הגדר, ממתין לשינויים שהובטחו לו, ובלהט האירועים במדינה אף לא אחד טורח לספר לו שמה שהובטח אולי יגיע ואולי לא - אולי בסוף מרס ואולי לא".

 

בסופו של דבר ציינו שם כי "החשש הגדול שלנו הוא שענייני שוק הנדל"ן, בהיעדר מוביל ומושל, ייצאו מכלל שליטה - ושוב הציבור ישלם את המחיר. ביום שאחרי המבול, אף אחד לא יוכל לומר שלא ידע ולא הוזהר: שוק הנדל"ן מצוי במצב מסוכן, תלוי על בלימה, באין נהג בקטר המחירים".

 

זו אינה ההתנגדות הראשונה שמביעים נציגי השמאים נגד תוכניות הממשלה. רק לפני כשבוע וחצי טען יו"ר הלשכה, אוהד דנוס, כי "חוק מע"מ אפס לא יביא לירידת מחירים, נהפוך הוא - בחודשים הקרובים הם יעלו". בכנס השנתי של לשכת השמאים שנערך באילת הוא טען כי בעוד הממשלה תשלם עבור החוק שני מיליארד שקל בשנה ותגרום לאלפי זוגות צעירים לקנות דירה, גם אם לא תכננו זאת, מרבית הציבור הישראלי ישלם 10 מיליארד שקל נוספים על דירה - רק בשם הרייטינג.

 

גם לפני חצי שנה שיגר דנוס מכתב דומה למשרדי האוצר והמשפטים, ובו טען כי הטבת מע"מ 0% שחלה רק על דירות חדשות, תוביל לעליית מחירים בשוק הדירות מיד שנייה. "זו העדפה ברורה לקבלנים, מרבית אזרחי המדינה ייפגעו פעמיים", נכתב אז.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
שר האוצר יאיר לפיד. השמאים מבקשים להקפיא את החוק
צילום: גיל יוחנן
מומלצים