שתף קטע נבחר

עלייה של כ-7% במכירת דירות חדשות

לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, באוקטובר נמכרו 2,004 דירות חדשות - זינוק של 6.7% לעומת התקופה המקבילה אשתקד, ועלייה של 1.8% לעומת ספטמבר. זהו החודש השני ברציפות של עלייה בביקוש לדירות חדשות

בחודש אוקטובר נמכרו בישראל 2,004 דירות חדשות - עלייה של 1.8% לעומת חודש ספטמבר וזינוק של 6.7% לעומת לעומת אוקטובר 2013. כך עולה מסקירה שפרסמה היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס).

 

כותרות אחרונות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

מדובר בחודש שני ברציפות של עלייה בביקוש לדירות חדשות, לאחר כחצי שנה של ירידה מתמדת ברכישת דירות חדשות, בעקבות הודעת משרד האוצר במרס על הכוונה להעניק פטור ממע"מ לזוגות צעירים שירכשו דירה חדשה. יתכן שהעלייה מבטאת תחושה בציבור כי הפטור מדובר, שעד כה לא אושר על ידי הכנסת, לא יתממש.

 

מנגד, העלייה בהיקף המכירות של דירות חדשות אינה אחידה בכל חלקי הארץ. עלייה נרשמה במחוזות תל-אביב (עלייה של 62.5%), הדרום (עלייה של 12.5%) וחיפה (עלייה של 24.4%); בעוד שירידה במכירות נרשמה דווקא במחוז המרכז (ירידה של 3.6%), במחוז הצפון (ירידה של 19%) ובירושלים (ירידה של 49%).

כמות מבוקשת של דירות חדשות, לפי מחוז. מדובר בדירות חדשות שנמכרו ובדירות שלא למכירה (כלומר נבנו בבנייה עצמית) (באדיבות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) (באדיבות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)
כמות מבוקשת של דירות חדשות, לפי מחוז. מדובר בדירות חדשות שנמכרו ובדירות שלא למכירה (כלומר נבנו בבנייה עצמית)(באדיבות הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)

 

חרף ההתאוששות בשוק - הירידה בביקושים נותנת את אותותיה

עם זאת, חשוב לציין שלמרות ההתאוששות שמורגשת בשוק הדיור בחודשיים האחרונים, הירידה בביקושים לדירות חדשות מאז חודש מרס נותנת עדיין את אותותיה. מספר הדירות שנמכרו מאז תחילת השנה נמוך ב-16.4% ממספר הדירות שנמכרו בחודשים ינואר-אוקטובר 2013. כתוצאה מכך, גם מספר הדירות שבנייתן הסתיימה, אך לא נמצא להן קונה, גבוה מממוצע בשנים האחרונות.

 

כמו כן, על פי נתוני הלמ"ס, נכון לסוף חודש אוקטובר נותרו כ-26,890 דירות חדשות למכירה על המדף - כ-16% יותר מאשר בסוף אוקטובר 2013. על פי קצב המכירה הנוכחי, מספר הדירות שמוצעות למכירה מספיק ל-15 חודשים בלבד של רכישת דירות.

 

נזכיר כי בתחילת החודש פרסם משרד האוצר את סקירתו החודשית, לפיה בחודש ספטמבר האחרון חלה עלייה של 14% ברכישת דירות לעומת חודש אוגוסט. מדובר ברמה הגבוהה ביותר של דירות שנרכשו - 7,800 במספר - בחודש ספטמבר מאז שנת 2009.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים