שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  דו"ח מדאיג: 1 מכל 5 עושה סקס לא מוגן

  סקר שנערך לרגל יום האיידס הבינלאומי מגלה כי כחמישית מהגברים בישראל אינם מקפידים על שימוש בקונדום ביחסי מין. הסיבות: "זה לא כיף" או "הפרטנר נראה בריא". מרבית הנשאלים מעולם גם לא ניגשו לבדיקת HIV

  שימו לב עם מי אתם שוכבים: סקר חדש של הוועד למלחמה באיידס מגלה נתונים מדאיגים על הרגלי הסקס בישראל - יותר מחמישית מהנשאלים דיווחו כי הם מקיימים יחסי מין לא מוגנים, בטענה ש"זה לא כיף" או "הפרטנר נראה לי בריא". מרביתם גם לא ניגשו מעולם לבדיקת HIV.

   

  עוד סיפורים חמים - בפייסבוק שלנו

   

  כתבות נוספות על איידס:

  HIV בישראל: ירידה בנשאים; עלייה בקרב ההומואים

  "יש כלפי יחס שונה בגלל שאני נשא HIV"

  לשתות מאותה כוס של נשא HIV זה מידבק?

   

  הסקר בוצע לרגל יום האיידס הבינלאומי המצוין היום (ב'), על ידי מכון המחקר מותגים יפעת גת עבור הוועד למלחמה באיידס, וכלל 500 מרואיינים. בשאלות הרגישות והאינטימיות יותר נשאלו רק מרואיינים חילונים ו/או מסורתיים ובשאלות אחרות נשאלו כלל הנשאלים.

   

  "פחות כיף עם קונדום"

  מהסקר עולה כי 64% מהנשאלים החילוניים והמסורתיים מעולם לא עברו בדיקת HIV. בשנה האחרונה ניגשו לבדיקה רק 7%. רוב הנבדקים צעירים: 50% מבני הגיל 34-25 עשו את הבדיקה, בקבוצת הגיל 18-24 רק 23% עברו את הבדיקה ואילו רק 24% מבני ה-55 ומעלה עברו את הבדיקה.

   

  21.5% מהנשאלים החילוניים והמסורתיים ציינו כי קיימו יחסי מין מזדמנים לא מוגנים בחמש השנים האחרונות. כ-39% מהם טענו כי "פחות כיף עם קונדום", מרביתם בעלי 12 שנות לימוד או פחות. 37% ויתרו על הקונדום כי הפרטנר "נראה להם בריא", 30% ויתרו בגלל שימוש בגלולות כאמצעי מניעה ו- 23% הסתמכו על כך שלפרטנר שלהם לא היו פרטנרים רבים לפני כן.

   

  7% לא השתמשו בקונדום בגלל שימוש בסמים או מצב שכרות, רובם בעלי השכלה של 12 שנות לימוד ומטה.

   

  גברים נטו יותר לוותר על קונדום במין מזדמן בטענה שהנשים "נראו להם בסדר" ומשום שהם פחות נהנים עם קונדום. לעומתם, נטו הנשים לוותר על אמצעי מניעה ביחסי מין מזדמנים מפני שהן נוטלות גלולות.

   

  אלמנים, גרושים ופרודים נוטים יותר לקיים יחסי מין מזדמנים שאינם מוגנים, בהשוואה לנשואים. בפילוח של אוכלוסייה זו יחד עם הרווקים הרי שכ-45% מהם קיימו יחסי מין מזדמנים לא מוגנים בחמש השנים האחרונות. מעל לשליש לא השתמשו בקונדום כי הפרטנרים "נראו בסדר", כשליש ויתרו בגלל שימוש בגלולות וכ- 30% משום ש"פחות כיף לקיים יחסי מין עם קונדום".

   

  ובאיזה שלב נפטרים מהקונדום? 62% מעולם לא השתמשו באמצעי מניעה, 10% הורידו את הקונדום כחודש אחרי תחילת היחסים, 10% אחרים ויתרו על השימוש בו לאחר שלושה חודשים, 9% השתמשו בקונדום עד החתונה, בעוד 9% אחרים הורידו קונדום רק לאחר שעשו יחד בדיקת HIV. נשים, כך עולה מנתוני הסקר, הקפידו על ביצוע בדיקות HIV בזמן הזוגיות יותר מהגברים.

   

  אם אתם בני 35 ומעלה, סביר יותר שלא השתמשתם בקונדום בזוגיות: כ-81.8% מבני ה-55 ומעלה מעולם לא השתמשו בקונדום בזוגיות שלהם. לעומת זאת, כ-60% מגילאי 18-34 השתמשו בקונדום, וחלקם הגדול הורידו אותו לאחר תקופה מסוימת במערכת היחסים וללא בדיקת HIV.

   

  66% מכלל האוכלוסייה לא ידעו שאפשר להפחית את הסיכוי להידבקות ב-HIV גם לאחר קיום יחסי מין ללא קונדום. רק 30% ידעו כי ישנו טיפול שכזה שניתן רק בנסיבות שבהן יש סיכון גבוה להדבקה, עד 72 שעות ממועד החשיפה. 5% סברו בטעות כי ניתן להפחית את סיכויי ההדבקה לאחר קיום יחסי מין לא מוגנים באמצעות מריחת משחה למניעת זיהומים או בשטיפה סטרילית של איברי המין עם סבון ומים חמים.

   

  60% מהנשאלים ידעו להגיד נכונה שתוחלת החיים של הנשאים המטופלים תרופתית היא ממוצעת או קרובה לממוצעת, ו-31% לא ידעו מה אורך חייהם של נשאי הנגיף. רק אחד מתוך חמישה ידעו שזוג נשאי HIV יכול להביא לעולם ילדים ביולוגיים ללא HIV.

  לא יודעים שיש טיפול להפחית את הסיכון בהדבקה (צילום: AP) (צילום: AP)
  לא יודעים שיש טיפול להפחית את הסיכון בהדבקה(צילום: AP)
   

  עלייה בשיעור נשאי HIV

  "קיימת תופעה מדאיגה של אי שימוש בקונדום והורדת הקונדום לפני בדיקת HIV", אומר ד"ר יובל לבנת, מנכ"ל הוועד למלחמה באיידס. "בימים שבהם דרכי ההדבקה ברורות למדי, ההישענות על התחושות ועל המזל הם מהגורמים לעלייה בשיעור הנשאים החדשים ל-HIV, ובסטיגמה וברתיעה כלפי נשאי HIV".

   

  מנתוני הוועד למלחמה באיידס ומשרד הבריאות עולה כי בישראל התגלו בשנה החולפת 490 נשאי HIV חדשים. קבוצת הנדבקים הגדולה ביותר היא מקרב הקהילה הגאה, שם נדבקו 160 נשאים חדשים. מדובר בעלייה לעומת השנה הקודמת, אז נדבקו 155 הומוסקסואלים.

   

  מספר הנשאים מקרב מהגרים ממדינות אפריקה והמזרח עומד על 90, ירידה קלה לעומת שנה קודמת, אז התגלו 115 נשאים.

   

  כעת מציינים כאמור ברחבי העולם את יום המודעות לאיידס, וכבר אתמול (א') החלו בישראל אירועי יום המודעות בשורה של מופעים בבאר שבע ובחיפה. היום ימשיכו להתקיים הופעות של מוזיקה וסטנד-אפ ROCK4LIFE 2014 בתל אביב, בכניסה חופשית.

   

  בכיכר רבין בתל אביב תוצב ניידת בדיקות HIV בין השעות 10:00-13:00 וכל העוברים והשבים יוכלו לבצע בדיקה אנונימית חינם. את הניידת, שהצבתה התאפשרה הודות לשת"פ בין הוועד למלחמה באיידס לחבר מועצת העיר יניב ויצמן, יתפעלו מתנדבי הוועד עם כ-20 בני נוער מתיכון אזורי מגידו שיחלקו במקום חומרי הסברה בהתנדבות.

   

  בפרויקט נוסף עם חברת גט טקסי תחת הכותרת "בדיקה בדרך שלך" יתאפשר להיבדק בתאריכים 5-1 בדצמבר במרכזי הבדיקות של הוועד למלחמה באיידס בתל אביב ובבאר שבע ולאחר הבדיקה לקבל שובר המזכה ב-30 שקלים הנחה לאנשים שעבורם זו הנסיעה הראשונה בגט טקסי.

   

  גם באוניברסיטת בן גוריון יתקיימו היום בדיקות HIV חינם בין השעות 10:00-14:00. 
   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  62% מעולם לא השתמשו באמצעי מניעה
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים