שתף קטע נבחר

הלמ"ס: ירידה של 7.4% בהתחלות הבנייה

ב-9 החודשים הראשונים של 2014 החלה בנייתן של קרוב ל-33 אלף דירות בישראל - פחות בכ-2,060 מהתקופה המקבילה אשתקד. במחוז הדרום חלה הירידה החדה ביותר, של 26%, בהתחלות הבנייה; ואילו ירושלים מובילה בבנייה - עם עלייה של 20.6%. האזור המבוקש ביותר לבנייה הוא מחוז מרכז

ב-9 החודשים הראשונים של 2014 החלה בנייתן של 32,850 דירות בישראל - נתון הנמוך ב-7.4% לעומת 9 החודשים הראשונים של 2013, אז החלה בנייתן של 35,470 דירות. כך דיווחה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס). בנוסף, חלה ירידה של 1.8% במספר הדירות שבנייתן הסתיימה.

 

 

ירידה של כ-9% בהתחלות הבנייה נרשמה במחוזות המרכז ותל-אביב, וירידה חדה במיוחד של כ-26% נרשמה במחוז הדרום (ייתכן בשל השפעות מבצע "צוק איתן"). מנגד, נרשמה עלייה של 20.6% בהתחלות הבנייה בירושלים, עלייה של כ-9% בהתחלות הבנייה במחוז חיפה ועלייה של כ-5% במחוז הצפון.

 

כ-30% מהתחלות הבנייה היו במחוז המרכז, שמוסיף להיות המחוז המבוקש ביותר לבנייה על ידי הקבלנים והצרכנים. כ-21% מהתחלות הבנייה היו במחוז הצפון, שם מדובר בעיקר בבנייה של בתים צמודי קרקע. מחוז הדרום ריכז 9.5% בלבד מהתחלות הבנייה.

 

2.8% מהתחלות הבנייה ב-9 החודשים הראשונים של השנה היו במחוז יהודה ושומרון, שהיקף התחלות הבנייה בו מהווה סוגיה פוליטית ולא רק כלכלית. מדובר בכ-920 יחידות דיור שנבנו באזור זה, המהוות ירידה של 62.5% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

דווקא כשהיה פחות ביקוש - חלה עלייה בבנייה

הירידה בהיקף התחלות הבנייה עשויה לשקף את הקיפאון בשוק הנדל"ן בחצי שנה האחרונה, בעקבות ההמתנה לאישור תוכניות הממשלה להורדת מחירי הדיור - חוק "מע"מ 0%" ותוכנית "מחיר מטרה". עם זאת, מהנתונים עולה כי ברבעון השלישי של השנה חלה עלייה של 14% בהתחלות הבנייה - דווקא בחודשים שבהם הביקוש לדירות צנח.

 

כמו כן, נכון לסוף חודש ספטמבר ישנן כ-95.8 אלף דירות בבנייה פעילה - מספר הגבוה בכ-2% ממספר הדירות בבנייה פעילה בסוף חודש ספטמבר 2013. נתון זה מעיד גם כן על כך שלא ניתן לומר בבירור כי הירידה בביקושים, בעקבות ההמתנה לאישורן של התוכניות הממשלתיות, הביאה להאטה בקצב הבנייה.

 

שר הבינוי, אורי אריאל, הגיב על הנתון לפיו ברבעון השלישי של 2014 חלה עלייה בהתחלות הבנייה. "קצב התחלות הבנייה ממשיך לצמוח ושומר על קצב גבוה, שלהערכת כלכלני המשרד יעלה השנה על 46 אלף דירות", אמר אריאל. לדבריו, "מספר התחלות הבנייה יצמח עוד יותר בשנה הבאה, הן בשל השיווק המוגבר של קרקעות שיגדל באחוז דו-ספרתי, והן בשל העובדה שבשנה הבאה יוכלו הקבלנים לדעת כיצד לתכנן את הדירות - כך שיתאימו לתנאי תוכניות הדיור המוזל (חוק המע"מ ומחיר מטרה - א.ל)".

 

בתוך כך, דיווח היום השמאי הממשלתי במשרד המשפטים כי מחירי הדירות ברבעון השלישי של השנה עלו ב-4% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, וירדו ב-0.3% בהשוואה לרבעון השני של השנה. נתון זה מצביע על כך שהירידה במחירים בעקבות ההכרזה על הטבת מע"מ 0%, קיזזה רק במעט את עליות המחירים שנרשמו בסוף שנת 2013 ובתחילת שנת 2014. כעת יש להמתין ולרואת אם מגמת ההוזלה תימשך, תתפתח או תיעלם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו, ידיעות אחרונות
צילום: תומריקו, ידיעות אחרונות
מומלצים