שתף קטע נבחר

צילום: אלכס קולומויסקי

הצעת חוק: ראש ממשלה יכהן עד שתי קדנציות

ח"כ מרב מיכאלי קוראת למניעת "התאבנות מערכתית" וליישום העיקרון האמריקני מהכנסת ה-21, בעוד שתי קדנציות

הצעת חוק חדשה קוראת להגביל כהונת ראש ממשלה ישראלי לשתי קדנציות בלבד. ההצעה, ביוזמת ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), דרושה תיקון בחוק יסוד: הממשלה.

 

ישראל בדרך לבחירות

התפוצצה פגישת נתניהו ולפיד

"נתניהו סגר דיל עם החרדים ובנט"

כל התרחישים בדרך לקלפי

נקבעו פריימריז בבית היהודי

 

על פי ההצעה, "קיימת חשיבות רבה בממשל דמוקרטי לתחלופה של האישיות העומדת בראש המערכת, על מנת למנוע ניוון וניתוק. דמוקרטיה אינה מלוכה, והכרחי שלא ייווצר שלטון של שנים ארוכות על ידי אדם בודד". כלל לא בטוח אם מיכאלי תספיק להעלות את ההצעה בכנסת הנוכחית, אם זו אכן תתפזר בתקופה הקרובה, בעקבות המשבר הקואליציוני החריף.

 

ח"כ מיכאלי מציעה כי הכהונה תימשך שתי קדנציות לכל היותר - בדומה לנהוג בארצות הברית, "ואינה נוגעת לזהות המפלגה השלטת, שמבחינה חוקתית ייתכן שתהיה אותה מפלגה במשך עשרות שנים. זאת, על מנת שלא לפגוע ברצון העם, ככל שישנו רוב המבקש לשמר מדיניות קיימת".

 

מיכאלי הזכירה כי ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו "תמך בשנות התשעים בהגבלה מעין זו במסגרת ההצבעה על חוק הבחירה הישירה", אך הדגישה כי החוק האמור - "למען הסרת החשש שמדובר בחקיקה פרסונלית" - מתייחס לכינון הממשלה במסגרת הכנסת ה-21, בעוד שתי קדנציות. אם נתניהו יכהן כראש ממשלה גם בכנסת ה-20, זו תהיה הקדנציה השלישית שלו ברציפות, והרביעית בסך הכול. עד כה הוא מכהן בתפקיד כבר כמעט תשע שנים.

 

"כשאותו אדם עומד בראש המערכת זמן רב מדי יש סכנה של התאבנותה והתאמתה לצרכיו במקום לצורכי הציבור", הסבירה מיכאלי. "יש הגבלת כהונה על כל ראש מערכת בישראל: נשיא, רמטכ"ל, יועץ משפטי לממשלה, נגיד בנק ישראל, ראש המוסד, ראש השב"כ ועוד. ראוי שגם ראש ממשלה יתחלף פעם בשמונה שנים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
נתניהו. מכהן כראש ממשלה כבר כמעט 9 שנים
צילום: AFP
צילום: ירון ברנר
ח"כ מיכאלי
צילום: ירון ברנר
מומלצים