שתף קטע נבחר

האפליה בזכרון: הרשויות השביתו את המוסד החרדי; משרד החינוך: פועלים לסגירתו

ילדי משפחת ע' שוב מצאו כיתה ריקה לאחר שהגיעו לבית הספר. בתגובה נעלו פקחים בשלשלאות את שערי המוסד, והם אינם מאפשרים את קיום הלימודים בו עד לפיתרון המשבר שנחשף לראשונה ב-ynet. משרד החינוך: "פועלים מאז אתמול להוצאת צו סגירה למוסד". ביה"ס: נעתור לבית המשפט להפסקת הענישה הקולקטיבית. המועצה: "שגם מי שמונעים מילדים חינוך לא ילמדו"

משרד החינוך והמועצה המקומית זכרון יעקב השביתו הבוקר (ד') את הלימודים בבית הספר החרדי "זיכרון גבריאל" במושבה , זאת בעקבות התנכלויות בלתי-פוסקות לשני תלמידים ממוצא מזרחי שנחשפה ב-ynet. משרד החינוך הודיע כי החל לפעול להוצאת צו סגירה למוסד, הנהלת בית הספר הודיעה בתגובה כי תעתור נגד "הענישה הקולקטיבית".

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

ילדי משפחת ע' שוב מצאו כיתה ריקה לאחר שהגיעו אתמול לבית הספר. בתגובה נעלו הבוקר פקחי המועצה בשלשלאות את שערי המוסד, והם אינם מאפשרים את קיום הלימודים בו – עד לפיתרון המשבר.

 

האפליה בזכרון יעקב:

 

לפני כחודש חייב משרד החינוך את הנהלת בית הספר לקבל שני אחים לכיתה א' ולגן חובה שהוא מפעיל, זאת לאחר שהשתכנע כי הופלו לרעה בשם מוצאם העדתי. בעקבות כך העתיק ועד ההורים את הלימודים למקום חלופי שאינו מורשה, וילדי המריבה נותרו לבדם בכיתות האם. לחץ הרשויות גבר – בין היתר בסגירת בית הספר הפיראטי – והמשפחה הפכה קורבן למסע של איומים והתנכלויות מצד גורמים בקהילה החרדית.

 

התלמידים נטשו את הכיתה

בחודש שחלף מאז נרשמה רגיעה יחסית, אך לימים בודדים בלבד. הצדדים הגיעו למעין סטטוס-קוו המאפשר קיום לימודים סדירים ב"זיכרון גבריאל" יחד עם שני התלמידים, זאת במקביל למשא ומתן לא-רשמי בין עסקנים חרדים למשפחה, במטרה להביא לעזיבתם בהסכמה את בית הספר.

 

שלשלאות על שערי המוסד הבוקר. ההורים זועמים. המועצה: שגם הם לא ילמדו (צילום: יואב איתיאל, "מגזין המושבות") (צילום: יואב איתיאל,
שלשלאות על שערי המוסד הבוקר. ההורים זועמים. המועצה: שגם הם לא ילמדו(צילום: יואב איתיאל, "מגזין המושבות")

 

המגעים ידעו עליות ומורדות, ואף שהלימודים הושבתו במהלכם מעת לעת היה זה בתיאום, לימים בודדים, ותוך הקפדה שלא תהיה פגיעה בשני הילדים. אלא שבימים האחרונים התפוצץ המשא ומתן – וההתנכלויות חזרו. הן הגיעו לשיאן בהפגנה של פעילים חרדים מול בית המשפחה בשעת לילה מאוחרת, ובנטישה הפגנתית של תלמידי כיתות א' את הלימודים ללא תיאום עם המשפחה, תוך שהם משאירים את בנה לבד בכיתה ריקה עם המחנך.

 

בעקבות כך הורה ראש המועצה אלי אבוטבול לסגור את בית הספר ולמנוע קיום של כל פעילות בו – עד למציאת פיתרון המקובל על שני הצדדים. הורי בית הספר טענו כלפיו כי ניצל לרעה את כוחו, והעניש מאות תלמידים והורים על לא עוול בכפם. "אבוטבול נהג בבריונות ובחוסר אחריות", טען הורה לשני ילדים במוסד, "הוא אטם את המבנה ומנע את השימוש בו בלי שום הודעה מוקדמת".

 

"תלמידים הגיעו בבוקר ומצאו שערים נעולים – ולא היה להם לאן לחזור, כי ההורים כבר בעבודה או בכולל", אמר, "חלק גדול מהם הגיעו בהסעות, וגם אם היה להם לאן לחזור – לא היה להם איך. זו הפקרות של ממש מצד ראש המועצה, ועוד כלפי ילדים".

 

ראש המועצה: "התעללות נפשית בילדים המופלים"

ראש המועצה אומר כי מדובר ב"התעללות נפשית" שעוברים ילדי המשפחה. "זהו מאבק על דמות המושבה, ומאבק יהודי-ערכי חשוב ביותר, שאני לא מתכוון להיכשל בו". לדבריו, "לאור האפליה של החרדים נגד הילדים של המשפחה, והמשך ההתעללות הנפשית בהם - לאחר ששוב הגיעו ומצאו כיתה ריקה – החלטתי, בידיעת משרד החינוך, לנעול את שערי ׳זכרון גבריאל׳, כך שאלה שמונעים מילדים לקבל חינוך ופוגעים בנפשם ובדימוי העצמי שלהם, אף הם לא ילמדו. סגרנו שערי בית הספר בשרשראות, ופקחים ואנשי שמירה ימנעו כניסת ילדים, הורים ומורים למתחם בית הספר״.

 

"הבוקר הופקרו כמאתיים תלמידי המוסד שמסתובבים נכון לשעה זו ברחובות ללא פיקוח". תלמוד תורה "זכרון גבריאל" ()
"הבוקר הופקרו כמאתיים תלמידי המוסד שמסתובבים נכון לשעה זו ברחובות ללא פיקוח". תלמוד תורה "זכרון גבריאל"

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי ״לאור התנהלות המוסד ולאחר שהוא הוזהר על ידינו מספר פעמים, המשרד החל לפעול מאז אתמול להוצאת צו סגירה למוסד״.

 

המוסד: נעתור לבית המשפט

עו"ד אורי קידר, המייצג את בית הספר "זיכרון גבריאל", מסר בתגובה: "משרד החינוך עצמו קבע כי לטענות האפליה אין כל ביסוס,

ותעיד העובדה שכמחצית מתלמידי המוסד הם בני עדות המזרח. המוסד עצמו קיבל את החלטת משרד החינוך, שילב את התלמידים על אף שאינם מרקע חרדי-שמרני - ואף כינס את הצוות ביחד עם מפקח משרד החינוך כדי להבהיר את הדברים. למרות זאת, הופקרו הבוקר כמאתיים תלמידי המוסד שמסתובבים נכון לשעה זו ברחובות ללא פיקוח!"

 

לדבריו קידר, החלטת משרד החינוך מהבוקר היא לא מקצועית, אנטי-פדגוגית וחסרת אחריות, והיא מותירה מאתיים ילדים ברחוב ללא פיקוח ותוך סיכון ביטחונם. "הדבר נעשה בניגוד לחוק, תוך התעלמות מהעובדות ובכוונת המוסד לעתור בדחיפות לבית המשפט להפסקת הענישה הקולקטיבית חסרת האחריות", אמר.

 

עו״ד יואב ללום מעמותת "נוער כהלכה", המלווה את המאבק לקבלת התלמידים, מסר בתגובה: "אני רוצה לברך את ראש המועצה המקומית על עמידתו האיתנה נגד תופעות של גזענות. אני קורא למשרד החינוך ולגורמי האכיפה לפעול בכל הכלים שיש ברשותם כדי למגר את הטרור הזה שנעשה כנגד שני ילדים ספרדים קטנים ומשפחתם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יואב פרידמן
כיתה ריקה
צילום: יואב פרידמן
כתובות נאצה בעיר נגד המשפחה
מומלצים