שתף קטע נבחר

האפליה בזכרון: המוסד עתר לביהמ"ש - "הפסיקו את הענישה הקולקטיבית"

משיבים מלחמה: לאחר שהושבת על ידי הרשויות בשל חשד לאפליה גזענית של שני ילדים, כפי שנחשף ב-ynet - עתר תלמוד התורה "זכרון גבריאל" לבית המשפט, בדרישה להורות על חזרה מיידית ללימודים, וביטול "ההחלטה חסרת אחריות שמותירה מאתיים ילדים ברחוב תוך סיכון ביטחונם"

גם היום (ה') ממשיכות הרשויות להשבית את הלימודים בתלמוד התורה "זכרון גבריאל" שבזכרון יעקב, על רקע חשד לאפליה גזענית, כפי שנחשף לראשונה ב-ynet – ובית הספר פנה לבית המשפט בדרישה להורות על חזרה מיידית ללימודים ו"הפסקת הענישה הקולקטיבית של מאתיים ילדים", כדבריהם.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

המוסד החינוכי פנה היום לבית המשפט המחוזי בחיפה, באמצעות עורך הדין אורי קידר, בבקשה דחופה להוצאת צו ביניים "שיורה למשרד החינוך ולעירייה לסלק את המנעולים והבריונים", כדברי העותרים, "ולאפשר לילדי בית הספר זכרון גבריאל שמסתובבים ברחובות, לשוב ללימודים". עו"ד קידר כינה היום את החלטת הרשויות "לא מקצועית ואנטי פדגוגית. החלטה חסרת אחריות שמותירה מאתיים ילדים ברחוב ללא פיקוח ותוך סיכון ביטחונם". בית המשפט דחה את הבקשה לצו ביניים, וקבע כי שערי המוסד יישארו נעולים לפחות עד הדיון בעתירה עצמה, שנקבע ליום ב' בשבוע הבא. 

 

האפליה בזכרון יעקב:

 

העותרים דבקים בטענותיהם כי אי קבלתם של הילדים בני החמש והשש לבית הספר, לא נבעה ממניע גזעני – אלא מחוסר התאמה של המשפחה לאופי בית הספר: "בעתירה הוכח כי משרד החינוך עצמו קבע כי לטענות האפליה אין כל ביסוס, ותעיד העובדה שכמחצית מתלמידי המוסד הם בני עדות המזרח", קובלים העותרים.

 

200 תלמידים לא לומדים זה היום השני (צילום: יואב איתיאל, "מגזין המושבות") (צילום: יואב איתיאל,
200 תלמידים לא לומדים זה היום השני(צילום: יואב איתיאל, "מגזין המושבות")

 

לטענתם, נרשמו ילדי משפחת ע' ללימודים במכינה ובבית הספר "מפי עוללים" הנחשב ל"מתון" יותר, אך מספר ימים לפני פתיחת שנת הלימודים החליטו הורים להעבירם ל"זכרון גבריאל". "הבקשה נבחנה בתיאום עם רב הקהילה, ונמצא כי אין התאמה נדרשת בין אורח החיים של המשפחה, לבין אוכלוסיית תלמוד התורה", כתבו, והוסיפו כי למרות העובדה שהמוסד עצמו קיבל את החלטת משרד החינוך, "הופקרו כמאתיים תלמידי המוסד, שמסתובבים גם הבוקר ברחובות ללא פיקוח".

 

משרד החינוך כפה, הילדים חוו התנכלויות

בראשית הפרשה טען אביהם של הילדים כי כי רשת מל"ת (המרכז לחינוך תורני) המפעילה את המוסד, דחתה אותם משיקולים גזעניים – ועתר בעניין למשרד החינוך.

 

 (צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן) (צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן)
(צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן)

 

בשימוע שערך משרד החינוך למנהל "זיכרון גבריאל" נטען כי לא מוצאה העדתי של המשפחה הביא לאי-קבלת הבנים למוסד, אלא העובדה שאביהם מחזיק ברשותו טלפון חכם שנאסר לשימוש על ידי מנהיגי הציבור החרדי. לדבריו, יש בכך אמירה חינוכית חמורה כלפי הילדים על חובת הציות ל"גדולי ישראל".

 

משרד החינוך קיבל את טענות המשפחה, ולראשונה הופעלה הוראה לכפות את קבלתם. לאחר חודשיים בבית הגיעו הילדים ללימודים - אך מצאו כיתות ריקות. ועד ההורים העתיק את הלימודים למקום חלופי שאינו מורשה, וילדי המריבה נותרו לבדם בכיתות האם. לחץ הרשויות גבר – בין היתר בסגירת בית הספר הפיראטי – והמשפחה הפכה קורבן למסע של איומים והתנכלויות מצד גורמים בקהילה החרדית.

 

אמש החליטו משרד החינוך יחד עם ראש המועצה המקומית לנעול את שערי בית הספר עד לפתרון המשבר, ומשרד החינוך הודיע כי החל לפעול להוצאת צו סגירה למוסד. היום כאמור דורשים העותרים מבית המשפט "להורות מיידית על הפסקת הענישה הקולקטיבית חסרת האחריות, והשבת כל התלמידים לכיתות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן
מוסד סגור
צילום: שמעון שגיא, עיתון גפן
מומלצים