שתף קטע נבחר

האוצר מסכים למחיר מטרה; עדיפות לצעירים

אגף התקציבים באוצר הגיע להסכמה עם משרד הבינוי בנוגע לתוכנית "מחיר מטרה", שמטרתה להוזיל דירות חדשות ב-20% ממחיר השוק. בכך הסיר התנגדותו לתוכנית, שהוגשה בשבוע שעבר ליועמ"ש בטענה כי תיטיב עם משפרי דיור. סוכם כי כ-70% מהדירות שייבנו יוקצו למחוסרי דירה. היועמ"ש אישר למועצת מקרקעי ישראל להוציא נוסח מתוקן כדי להפעיל את התוכנית

תוכנית "מחיר מטרה" תצא לפועל, אך תינתן במסגרתה עדיפות לזוגות צעירים הרוכשים את דירתם הראשונה. זו הפשרה שאליה הגיעו היום (א') ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי; שר הבינוי, אורי אריאל; ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, יוג'ין קנדל. בעקבות הסיכומים, יסיר משרד האוצר את התנגדותו לקידום התוכנית, שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה בשבוע שעבר. הערב אישר היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, למועצת מקרקעי ישראל להתכנס מחר להוציא נוסח מתוקן בנושא, כדי להפעיל את התוכנית.

 

 

תוכנית "מחיר מטרה" היא תוכנית שמקדם משרד הבינוי, אשר במסגרתה יתמודדו קבלנים על הזכות לבנות מתחמי מגורים שבהם ימכרו דירות במחיר הנמוך ב-20% ממחיר שיקבע על ידי השמאי הממשלתי במשרד המשפטים. בתמורה להסכמתם למכור את הדירות במחיר מופחת, יקבלו הקבלנים הנחה על הקרקע שהם רוכשים מהמדינה.

 

המחלוקת סביב יישום התוכנית פרצה בשבוע שעבר, בעקבות פיטוריו של שר האוצר, יאיר לפיד, שקידם את הטבת "מע"מ 0%" לזוגות צעירים שרוכשים את דירתם הראשונה. כל עוד כיהן לפיד כשר האוצר, הותנה יישומה של תוכנית "מחיר מטרה" ביישומה של תוכנית "מע"מ 0%". עם זאת, מיד לאחר פיטוריו של לפיד וההכרזה על בחירות, החל שר הבינוי לפעול למען ביטול ההתניה הזאת וקידומה של תוכניתו - ללא קשר לתוכנית לפיד.

 

משרד האוצר, דרך יועצו המשפטי יואל בריס, הגיש התנגדות להצעת שר הבינוי, שגובתה בתמיכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הטיעון המרכזי של משרד האוצר היה שתוכנית "מחיר מטרה" אינה מבדילה בין זוגות צעירים שרוכשים את דירתם הראשונה, למשפרי דיור שמעוניינים למכור דירה קטנה כדי לרכוש דירה גדולה יותר. מכיוון שלמשפרי דיור יש אמצעים כלכליים עדיפים על פני אלו שעומדים לרשות זוגות חסרי דירה, יוצא שתוכנית "מחיר מטרה" מעדיפה משפרי דיור על פני רוכשי דירה ראשונה.

 

החשש: חסרי הדירה היו נותרים ללא פתרון

במכתב שנשלח ליועץ המשפטי לממשלה ממשרד האוצר, נטען כי מכיוון שתוכנית מע"מ 0% - שמעדיפה בבירור זוגות ללא דירה - אינה מיושמת, אין ליישם גם את תוכנית "מחיר מטרה", מכיוון שכך יישארו חסרי הדירה ללא פתרון. זאת, בעוד שהממשלה תשקיע את כל משאביה בסיוע למשפרי דיור, שאינם האוכלוסייה שנמצאת במצוקה הגדולה ביותר.

 

ההסכם שהושג היום בין הצדדים קובע כי 70% מהדירות שיימכרו במסגרת תוכנית "מחיר מטרה" יוקצו לחסרי דירה. כמו כן, הוסכם כי המחיר המקסימלי לדירה במסגרת ההטבה יעמוד על 1.9 מיליון שקלים. תקרה זו תותיר דירות גדולות, בנות 5 חדרים, מחוץ להטבה, ועשויה גם כן למקדה בחסרי דירה ולא במשפרי דיור. זאת משום שרוב משפרי הדיור הם זוגות שרכשו דירה לאחר הנישואים, ומבקשים כעת לעבור לדירה גדולה יותר לאחר שנולדו להם כמה ילדים.

 

במשרד האוצר התנגדו גם להחלטתו של שר הבינוי לעכב מכרז לבניית למעלה מ-1,000 דירות במודיעין, על מנת להכליל אותו במסגרת תוכנית "מחיר מטרה". לטענת נציגי האוצר, מדובר במכרז שיצא לדרך במסגרת "הסכמי גג" עם המדינה, ועיכובו כעת יפגע במאמצי הממשלה להגדיל את היצע הדירות. בהסכם שהושג נקבע כי לא יעוכבו עוד מכרזים על מנת להכלילם במסגרת תוכנית "מחיר מטרה".


פורסם לראשונה 07/12/2014 13:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
צילום: ענר גרין, ידיעות אחרונות
מומלצים