שתף קטע נבחר

אושר סופית: "מחיר מטרה" להוזלת דירות

מועצת מקרקעי ישראל אישרה את הנוסח המתוקן לתוכנית "מחיר מטרה", שאמורה להוזיל דירות חדשות ב-20% ממחיר השוק. זאת לאחר שהיועמ"ש אישר אמש למשרדי האוצר והבינוי את המתווה החדש, לפיו 70% מהדירות המוזלות יוקצו למחוסרי דירה. מרשות מקרקעי נמסר כי המכרזים הראשונים לשיווק 3,000 דירות במסגרת התוכנית ייפתחו בראש העין בשבועות הקרובים

מועצת מקרקעי ישראל, בראשות שר הבינוי אורי אריאל, אישרה לפני זמן קצר (ב') בפה אחד את הנוסח המתוקן לתוכנית "מחיר מטרה", שאמורה להוזיל דירות חדשות ב-20%. על פי הנוסח המתוקן, כ-70% מכלל הדירות שייבנו במסגרת התוכנית יוקצו למחוסרי דירה. זאת לאחר שאמש היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, אישר למועצת מקרקעי ישראל להוציא היום לפועל את התוכנית, מבלי להמתין לכינונה של ממשלה חדשה.

 

כתבות נוספות בנושא בערוץ הנדל"ן :

האוצר מנסה לבלום את קידום "מחיר מטרה"

חלום ושברו: חיכיתם למע"מ 0%? הפסדתם

 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר ל-ynet כי במסגרת תוכנית "מחיר מטרה", תוך מספר שבועות ייפתחו המכרזים הראשונים להקמת כ-3,000 יחידות דיור מוזלות בראש העין. עם זאת, הבהירו ברשות כי ועדת הפרויקטים של משרד הבינוי צפויה להחליט איזה חלק מכלל הדירות שייבנו במכרזים אלה יוקצו עבור התוכנית, ולא בהכרח כל הדירות שייבנו על הקרקעות שישווקו לקבלנים יהיו מוזלות.

 

"בשעה טובה, אפשר להגיד שהגענו למטרה", אמר השר אריאל, "תוכנית הדיור המרכזית עליה עבדנו קשה, ואשר מוסכמת על כלל הגורמים הכלכליים המשמעותיים בשוק, יוצאת לדרך. תוכנית מחיר מטרה מאפשרת להביא להורדת מחירים בשוק ולהשפיע על השוק. אני מקווה ומאמין שבעזרתה בשנה הבאה המחירים יתחילו לרדת".

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל, בנצי ליברמן, ציין כי "עניינה של תוכנית מחיר מטרה היא עמידה בפרץ העליות האפשריות במחירי הדיור, יחד עם שיווקים גדולים במסגרת הסכמי גג, והיא יכולה לתת מענה להפחתת המחירים בחודשים הקרובים. הקבלן מציע עבור הקרקע למדינה סכום הנמוך משמעותית מהערך הריאלי. זה חלק ממדיניות ממשלת ישראל, שאינה רואה בקרקע משאב לרווחים, אלא כלי במטרה להוריד מחירים".

 

לדבריו, "השיווקים במסגרת מחיר מטרה, בשילוב עם שיווקים במאסות גדולות במסגרת 'הסכמי הגג' (הסכמים של המדינה מול הרשויות להקמת תשתיות ראויות במקביל לבניית דירות - ה.צ), הם שילוב שיתמודד באפקטיביות עם הביקושים לדיור וישפיע, בסופו של דבר, על שוק הדירות. בסוף 2015 כולם יהיו מופתעים מהיקף השיווקים שמשרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל הצליחו לשווק".

 

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד הבינוי, הוסיף כי "התכנסנו היום לאשר את התוכנית שהוכנה בעמל ובמחשבה רבה. אנחנו מתקנים את ההחלטה הקודמת על מחיר מטרה שהתקבלה במועצה, כך שתתאים למציאות שבה אין לנו את חוק מע"מ אפס. כל חסר דיור ומשפר דיור זכאי יוכל לגשת לקבלן ולהירשם, כאשר הבחירה תהיה בהגרלה. הם ירכשו דירה במחיר הנמוך ב-20%-25%  ממחיר השוק הנוכחי".

 

בן אליהו אמר עוד כי "חשבו על העובדה הזו שיש הנחה של עד רבע ממחיר הדירה, שמיועדת הן לחסרי דירה והן למשפרי דיור, עם עדיפות מסוימת לחסרי דירה. לפי בדיקות שלנו, חלק מהחברות היזמיות נתנו בימים האחרונים הוראות למשרדי המכירות להעלות את מחירי הדירות ב-5%-10%, וכדי למנוע עליית מחירים מסחררת עלינו לצנן את השוק. לשם כך, צריך להוציא כמה שיותר דירות במחיר מטרה, כדי לגרום לשוק להפנים את זה ולהבין שיש לו יכולת לרכוש דירות מוזלות, וליצור תחרות לדירות יד ראשונה ויד שנייה בשוק החופשי".

 

ראש העין. לפי רשות מקרקעי ישראל, תהיה הסנונית הראשונה במסגרת תוכנית "מחיר מטרה" (עופר עמרם) (עופר עמרם)
ראש העין. לפי רשות מקרקעי ישראל, תהיה הסנונית הראשונה במסגרת תוכנית "מחיר מטרה"(עופר עמרם)

אתמול: הושגה פשרה בין משרדי האוצר והבינוי

אתמול הושגה פשרה בין משרדי האוצר והבינוי בנושא, והאוצר הסיר את התנגדותו לקידום התוכנית, שהוגשה ליועץ המשפטי לממשלה בשבוע שעבר. זמן קצר לאחר ששני המשרדים הגיעו להסכמות, אישר היועץ המשפטי לממשלה למועצת מקרקעי ישראל להתכנס היום, וכאמור להוציא נוסח מתוקן בנושא, כדי להפעיל את התוכנית.

 

תוכנית מחיר מטרה היא תוכנית שמקדם משרד הבינוי, אשר במסגרתה יתמודדו קבלנים על הזכות לבנות מתחמי מגורים שבהם ימכרו דירות במחיר הנמוך ב-20% ממחיר שיקבע על ידי השמאי הממשלתי במשרד המשפטים. בתמורה להסכמתם למכור את הדירות במחיר מופחת, יקבלו הקבלנים הנחה על הקרקע שהם רוכשים מהמדינה.

 

המחלוקת סביב יישום התוכנית פרצה בשבוע שעבר, בעקבות פיטוריו של שר האוצר, יאיר לפיד, שקידם את הטבת "מע"מ 0%" לזוגות צעירים שרוכשים את דירתם הראשונה. כל עוד כיהן לפיד כשר האוצר, הותנה יישומה של תוכנית "מחיר מטרה" ביישומה של תוכנית "מע"מ 0%". עם זאת, מיד לאחר פיטוריו של לפיד וההכרזה על בחירות, החל שר הבינוי לפעול למען ביטול ההתניה הזאת וקידומה של תוכניתו - ללא קשר לתוכנית לפיד.

 

משרד האוצר, דרך יועצו המשפטי יואל בריס, הגיש התנגדות להצעת שר הבינוי, שגובתה בתמיכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הטיעון המרכזי של משרד האוצר היה שתוכנית "מחיר מטרה" אינה מבדילה בין זוגות צעירים שרוכשים את דירתם הראשונה, למשפרי דיור שמעוניינים למכור דירה קטנה כדי לרכוש דירה גדולה יותר. מכיוון שלמשפרי דיור יש אמצעים כלכליים עדיפים על פני אלו שעומדים לרשות זוגות חסרי דירה, יוצא שתוכנית "מחיר מטרה" מעדיפה משפרי דיור על פני רוכשי דירה ראשונה.

 

במכתב שנשלח ליועץ המשפטי לממשלה ממשרד האוצר, נטען כי מכיוון שתוכנית מע"מ 0% - שמעדיפה בבירור זוגות ללא דירה - אינה מיושמת, אין ליישם גם את תוכנית "מחיר מטרה", מכיוון שכך יישארו חסרי הדירה ללא פתרון. זאת, בעוד שהממשלה תשקיע את כל משאביה בסיוע למשפרי דיור, שאינם האוכלוסייה שנמצאת במצוקה הגדולה ביותר.

 

ההסכם שהושג בין הצדדים קובע כי 70% מהדירות שיימכרו במסגרת תוכנית "מחיר מטרה" יוקצו לחסרי דירה. כמו כן, הוסכם כי המחיר המקסימלי לדירה במסגרת ההטבה יעמוד על 1.9 מיליון שקלים. תקרה זו תותיר דירות גדולות, בנות 5 חדרים, מחוץ להטבה, ועשויה גם כן למקדה בחסרי דירה ולא במשפרי דיור. זאת משום שרוב משפרי הדיור הם זוגות שרכשו דירה לאחר הנישואים, ומבקשים כעת לעבור לדירה גדולה יותר לאחר שנולדו להם כמה ילדים.

 

במשרד האוצר התנגדו גם להחלטתו של שר הבינוי לעכב מכרז לבניית למעלה מ-1,000 דירות במודיעין, על מנת להכליל אותו במסגרת תוכנית "מחיר מטרה". לטענת נציגי האוצר, מדובר במכרז שיצא לדרך במסגרת "הסכמי גג" עם המדינה, ועיכובו כעת יפגע במאמצי הממשלה להגדיל את היצע הדירות. בהסכם שהושג נקבע כי לא יעוכבו עוד מכרזים על מנת להכלילם במסגרת תוכנית "מחיר מטרה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
שר הבינוי ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, אורי אריאל
צילום: עמית שאבי
מומלצים