שתף קטע נבחר

חרדות למעמדן: תלונה על סחיטה באיומים נגד הרב בלוי

המאבק על זכות האישה החרדית לייצוג בכנסת עולה מדרגה: עסקן חרדי בכיר איים על פעילות חרדיות כי ילדיהן יסולקו ממוסדות חרדיים, ייאסר ללמוד בבתי הספר שהן מנהלות - ועסקיהן יוחרמו. בתגובה הגישה רות קוליאן, פעילה חרדית, תלונה במשטרה על סחיטה באיומים: "שיטופל בהתאם בידי רשויות החוק"

גם בבחירות 2015 לא תשולבנה נשים בש"ס ו"יהדות התורה" - את זאת כולם יודעים - אבל גם עתה יש מי שמסרבות להתייאש ומחדשות את מאבקן לשוויון הזדמנויות. הסערה התורנית: מתקפה חריפה מצד עסקן חרדי בכיר נגד קבוצת נשים המבקשות להשתתף בייצוג המגזר. זה נגמר בתלונה במשטרה, ובדרישה לחקירה בחשד לעבירות של סחיטה באיומים והסתה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הרב מרדכי בלוי, איש תנועת "דגל התורה" המזוהה עם המנהיג הליטאי הרב אהרון לייב שטיינמן, התבטא בנושא בפורומים חרדים פנימיים, והצהיר כי "כל אישה שתתקרב למפלגה לא בהנהגת גדולי ישראל תצא בלא כתובה" (כלומר, תאבד זכויות ממוניות בסיסיות שההלכה מקנה לה), וקרא להחרים את עסקיה על מנת לפגוע בפרנסתה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בלוי הוסיף כי יש איסור דתי ללמוד במוסדות השייכים לאישה כזו, או שפועלים תחת ניהולה. בכך הזהיר במרומז את עדינה בר-שלום, ראש "המכללה החרדית" ובתו של הרב עובדיה יוסף, אשר מוזכרת כמועמדת אפשרית לכנסת במסגרת מפלגת כחלון.

 

כיו"ר "משמרת החינוך והקודש", קבע העסקן הליטאי ביחס לכל אחת מאותן הנשים: "מצווה להוציא את כל הצאצאים שלה מהמוסדות" (ישיבות, תלמודי תורה וכדומה). לבסוף התחייב: "אני ערב בלי נדר ליישום כל הנ"ל - והוא אמור גם לגברים".

 

"נמצאות בחושך הכי גדול"

רות קוליאן, פעילה חרדית למען זכויות נשים במגזר החרדי, הגישה בעקבות הדברים תלונה במשטרה נגד הרב מרדכי בלוי, והיא מייחסת לו הסתה ואיומים כלפיה וכלפי חברותיה. כפרפראזה למשפט שצוטט בשמו בכלי תקשורת חרדיים, "כל מי שתעז לעשות זאת תטופל בהתאם ותשלם על כך ביוקר", אמרה: "מי שמשחרר אמירות אומללות כאלו, יטופל בהתאם בידי רשויות החוק".

 

קוליאן מבהירה כי אף שבחזית המאבק ניצבות כמה נשים בודדות, ישנה קבוצה של עוד עשרות רבות הפעילות בנושא, ולהבנתה הן מייצגות חלק ניכר מנשות החרדים. "אם מעצמן הן לא רוצות להיות שותפות בעשייה ציבורית, כפי שטוענים העסקנים, הם לא היו רואים צורך להתעסק כך בנושא", אמרה.

 

לדבריה, את הקולות שהיא וחברותיה מביאות לקמפיין הזה, היא מזהה גם בתוך הזרם המרכזי החרדי – כולל מכיוונן של נשות

רבנים ואברכים. "הן נמצאות בחושך הכי גדול, וכל כך התרגלו למצבן, אבל יודעות לבקש עזרה", אמרה. "היום הן כבר מבינות שגם להן מגיעות זכויות. הן לא עוד כלי בידי הגברים".

 

עמותת חדו"ש (לחופש דת ושוויון) הודיעה כי תפנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה נגד הרב בלוי בחשד לסחיטה באיומים. המנכ"ל, אורי רגב, הסביר: "ספק אם היה בעשורים האחרונים מקרה כל כך חמור של בריונות ופרוטקשן נגד מועמדים אפשריים בבחירות. מדובר בתופעה שיש למגר מן השורש, ולפעול נגדה בכל האמצעים".

 

רגב הוסיף: "פעם נוספת אנחנו נתקלים בניסיון בוטה לחתור תחת חוקי המדינה, ובדוגמה לכך שבלוי וחבריו מעוניינים לקיים בישראל מדינה בתוך מדינה, כאשר המדינה החרדית פטורה מציות לחוקי מדינת ישראל, אבל דורשת שישראל תממן אותה ואת צרכיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איים. הרב מרדכי בלוי
הוגשה תלונה במשטרה
"לא כלי בידי הגברים". רות קוליאן
מומלצים