שתף קטע נבחר

בכירה נוספת עוזבת את הליכוד: לימור לבנת פורשת מהפוליטיקה

פרסום ראשון: אחרי משה כחלון וגדעון סער - שאולי עוד ישוב - הודיעה לראש הממשלה שרת התרבות והספורט, חברת כנסת יותר מ-22 שנה, כי לא תתמודד על מקום ברשימת הליכוד. לבנת, מבכירי המפלגה, כיהנה בעבר גם כשרת התקשורת ושרת החינוך

הליכוד מאבד היום - שוב - את אחת משריו הבכירים: שרת התרבות והספורט לימור לבנת, אחת מחברות הכנסת הוותיקות ביותר במליאה, פורשת מהחיים הפוליטיים ולא תתמודד על מקום ברשימת הליכוד בבחירות לכנסת ה-20. כך היא הודיעה הערב (יום ב') לראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

בחירות 2015 - עדכונים אחרונים:

הרצוג: "זו העת לאפסן את האגו"

לפיד עונה לנתניהו: איפה הייתה התוכנית שלך?

סקר: הרצוג ולבני יחד גוברים על נתניהו

  

השרה לבנת הסבירה: "אני חשה תחושת מיצוי מהחיים הפוליטיים, ורוצה לפנות לכיוונים חדשים". היא הוסיפה: "ההחלטה לפרוש גמלה בליבי מזה זמן, ולפני מספר חודשים אף שוחחתי עליה עם ראש הממשלה. כמובן, שקודם שאצא לדרך חדשה, בכוונתי להשלים עוד שורה של משימות, שהעבודה עליהן נמצאת בעיצומה. זוהי החלטה משמעותית ביותר בחיי, וקיבלתי אותה בלב שלם, ומתוך אמונה שזה הדבר הנכון לעשותו".

 

לבנת (64) הושבעה לראשונה כחברת כנסת באפריל 1992 ומאז היא מכהנת ברציפות בבית המוחקקים. בכנסת ה-13 היא כיהנה במגוון תפקידים: יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית לבדיקת רצח נשים בידי בני זוגן, יו"ר ועדת המשנה לייצוג נשים, חברה בוועדות החינוך והתרבות, העבודה והרווחה, ביקורת המדינה ובוועדה לנושאי הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו. 

יותר מ-22 שנים בכנסת. עוד בכירה נוטשת את הליכוד (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
יותר מ-22 שנים בכנסת. עוד בכירה נוטשת את הליכוד(צילום: עוז מועלם)

בכנסת ה-14 כיהנה כשרת התקשורת. בין מהלכיה הבולטים כשרת תקשורת ניתן למנות את יישום ההחלטה שקיבלה קודמתה בתפקיד, שולמית אלוני, לפתוח לתחרות את שוק שיחות הטלפון הבינלאומיות וכן הוספת מפעיל סלולרי שלישי ("אורנג'").

 

מאז בחירות 1996, שבהן שימשה יו"ר מטה ההסברה בליכוד, הפכה לבנת ליריבתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בוועידת הליכוד שנערכה בנובמבר 1997 הובילה את המהלך להדחת נתניהו מהנהגת הליכוד. למרות היחסים העכורים בין השניים, נבחרה לבנת לתפקיד ראש מטה ההסברה גם בבחירות 1999. לאחר כישלון נתניהו בבחירות האלו התייצבה לבנת מאחורי אריאל שרון במרוץ לתפקיד יו"ר הליכוד.

 

בכנסת ה-15 הייתה חברה בוועדת החינוך והתרבות, בוועדה לקידום מעמד האישה ובוועדת הכספים. לאחר ניצחונו של אריאל שרון

 בבחירות לראשות הממשלה ב-2001 מונתה לבנת לשרת החינוך, התרבות והספורט. לאחר ניצחון הליכוד בבחירות לכנסת ה-16 (2003) והרכבת ממשלה בראשות אריאל שרון המשיכה לבנת להחזיק בתיק החינוך.

 

בינואר 2006 התפטרו כל שרי הליכוד ובכללם לבנת, מממשלתו של שרון, אז תחת הנהגתו של ראש הממשלה בפועל אהוד אולמרט. עם התמנותו של נתניהו לראש ממשלת ישראל באפריל 2009 התמנתה לשרת התרבות והספורט בממשלתו, תפקיד שבו המשיכה גם בממשלה שהקים נתניהו במרס 2013.

 

ראש הממשלה אמר כי מצטער על החלטתה של לבנת לפרוש מהחיים הפוליטיים: "לימור תרמה תרומה משמעותית למדינת ישראל במגוון התפקידים שמילאה סביב שולחן הממשלה ובכנסת ישראל והיוותה דמות מרכזית בציבוריות הישראלית ובתנועת הליכוד. אני משוכנע שלימור תמשיך לתרום מכישוריה הרבים לטובתה של מדינת ישראל".

 

בעבודה התייחסו לפרישתה של לבנת ואמרו: "גם לבנת מבינה את שהבינו סער וכחלון וקפצה בזמן מספינת הליכוד הטובעת. הליכוד של נתניהו היא מפלגת ימין קיצוני, שאינה מסוגלת לקדם את מדינת ישראל לשום מקום וטוב שאלו ימיה האחרונים בשלטון".

 

ביש עתיד אמרו: "פרישתה של שרת התרבות והספורט, שמצטרפת לפרישות נוספות בליכוד, היא הוכחה נוספת לאובדן הדרך ולחולשת הכוח של הליכוד. אט אט מבינים אפילו חבריה שזו לא המפלגה אותה הוביל מנחם בגין. הליכוד הפך למפלגה שעסוקה בפוליטיקה קטנה וקטנונית שבמקום לעסוק בטובת הציבור עסוקה בטובת פעילי המרכז וקבוצות האינטרס. יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, אמר: "לימור לבנת הייתה קול שפוי בליכוד ושירתה את הציבור הישראלי במסירות מלאה".

 

מדובר בבכיר נוסף שפורש מרשימת הליכוד. לפני כחודשיים הודיע שר הפנים לשעבר, גדעון סער, על נטילת פסק זמן מהחיים הפוליטיים. על סער מופעלים לחצים להתמודד מול נתניהו על ראשות הליכוד. גם שר התקשורת לשעבר, משה כחלון, פרש לפני הבחירות לכנסת ה-19 מהליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
השרה לימור לבנת היום בכנסת
צילום: עידו ארז
מומלצים