שתף קטע נבחר

לפיד: הכספים להתנחלויות - שוחד בחירות

"נתניהו מבצע מכירת חיסול של המדינה", האשים יו"ר יש עתיד, לאחר שאתמול הועברו יותר מ-240 מיליון שקלים להתנחלויות בוועדת הכספים. "מעבירים כסף להתנחלויות הכי מבודדות, רגע לפני הפריימריז. אם זה לא שוחד בחירות, מה כן?"

מיליונים להתנחלויות, לשכונה מעבר לקו הירוק בירושלים, לפיתוח יישובי קבע של מפוני גוש קטיף ול"הצדעה להתיישבות". סעיפים אלו ועוד אושרו בישיבת ועדת הכספים אתמול, בהליך מזורז רגע לפני פיזור הכנסת. שר האוצר המפוטר יאיר לפיד אמר כי "נתניהו מבצע מכירת חיסול של המדינה", וטען כי זהו "שוחד בחירות".

 

על רקע העברות הכספים של הרגע האחרון תקף יו"ר יש עתיד את התנהלותו של ראש הממשלה ואמר כי העברות הכספים שהליכוד והבית היהודי מנסים להעביר הן "שוחד בחירות שמשלמים לש"ס כדי לאפשר שוחד בחירות למתנחלים". לפיד אמר ל-ynet כי הכספים היו אמורים לעבור כבר לפני כחודשיים, אך אז פוצץ לפיד את הדיון לאחר שהתברר כי מיליוני שקלים מיועדים לעבור להתנחלויות מבודדות.

לפיד. "הכסף מיועד ליצהר, תפוח ודרום הר חברון" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד. "הכסף מיועד ליצהר, תפוח ודרום הר חברון"(צילום: גיל יוחנן)

"אני יודע היטב לאן מיועד הכסף", אמר לפיד אחרי שהועברו יותר מ-240 מיליון שקלים להתנחלויות. "הוא לא מיועד לאריאל ולירושלים, עם זה אין לי בעיה. הבעיה שלי היא שהכסף מיועד ליצהר, תפוח ודרום הר חברון. להתנחלויות הכי מבודדות. היינו שם, אותנו לא יוכלו למרוח. המטרה היא לתת כספים למתנחלים רגע לפני הפריימריז. אם זה לא שוחד בחירות, אני לא יודע מה כן".

 

על הרעיון שהעלה נתניהו אתמול - פטור ממע"מ על מוצרי יסוד בסיסיים - הגיב לפיד: "הוא מוכיח שוב ושוב שאין לו מושג על מע"מ 0 ועל פיקוח. במהלך העבודה על התקציב נתניהו מעולם לא אמר מילה על מחירי מזון. אנחני לא ילדים בני ארבע. זה מהלך שקוף ושקרי. לא די שהוא לא יזם את זה, הוא גם טרפד את זה כשהתנועה העלתה את החוק. זה עלוב, לדבר בממשלה נגד פיקוח ואז להביא את זה". לדברי לפיד, "אנחנו נמשיך מאיפה שעצרו אותנו עם התקציב החברתי, בלי העלאת מיסים ועם הטיפול בהורדת מחירי הדיור ויוקר המחיה. ליש עתיד אין מחויבות למרכז ליכוד, לקבוצות לחץ או לוועדי עובדים - אלא רק לציבור".

 

היום התברר כי נתניהו התנגד ליוזמת פטור ממע"מ על מוצרי מזון לא רק כשח"כ עמיר פרץ מהתנועה העלה זאת לדיון, אלא גם כשיוזמה דומה עלתה ביולי 2013 על ידי ח"כ אמנון כהן מש"ס. הצעת החוק עסקה אז בהורדת המע"מ על מזון ומזון בריא, על מנת לצמצם את הפערים החברתיים והכלכליים בישראל. אלא שאז, כשהבחירות עוד לא היו באופק, נדחתה ההצעה על ידי הממשלה ברוב של 52 מתנגדים, בהם גם ראש הממשלה נתניהו, מול 34 תומכים.

 

"לפני שנה וחצי הצעתי להוריד את המע"מ על מוצרי מזון בסיסיים שנמצאים בפיקוח. ראש הממשלה והקואליציה התנגדו", אמר ח"כ כהן. ״היום, כשהבחירות באופק הוא משתמש כמעט מילה במילה באותו חוק שלי, שבו לא תמך וכנראה לא האמין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד
צילום: מוטי קמחי
מומלצים