שתף קטע נבחר

חשש מזיהום מפרץ אילת: גשם יורד בערבה

רגע לפני ביקורו הראשון בערבה של נתניהו מאז מחדל קצא"א, החל לרדת גשם באזור. החשש: נפט יזרום למפרץ אילת ויזהם את אוצרות הטבע הנדירים. ממטרים באילת, זרימה בנחלים ליד ים המלח, ברד בעין גדי. חלק מכביש 90 נסגר לזמן קצר

מתגבר החשש מזיהום מפרץ אילת: גשם החל לרדת היום (ג') באזור הערבה, שזוהם קשות בשבוע שעבר בעקבות מחדל דליפת הנפט הגולמי מצינור קצא"א. חמישה מיליון ליטרים של נפט גולמי זרמו בערבה, באסון האקולוגי הקשה ביותר בתולדות ישראל, וכעת החשש הוא שהגשם יביא לזרימת הנפט אל עבר מפרץ אילת - ויסכן את אוצרות הטבע הנדירים.

 

מעט מאוחר יותר החל לרדת ברד באזור עין גדי, ובהמשך ירדו ממטרים גם באילת. כביש 90 נסגר לתנועה לזמן קצר בקטע שבין אילת לצומת קטורה בשל הצפות. בטיסת סיור שערך המשרד להגנת הסביבה בצהריים נראו זרימות של נפט מעורב במים שנעצרו בסכרים שהקים המשרד בשמורה יחד עם הגופים בשטח. עד אז לא נצפתה זרימה של נפט עם מים מעבר לשטח המזוהם. זרימת מי גשמים נצפתה לרוחב הכביש באזור קיבוץ סמר. גם בעין עברונה ירדו גשמים לפרקים, אך לא מדובר בשיטפונות כפי שחששו נכון לשעות הצהריים המאוחרות.  

 

הגשם החל לרדת זמן קצר לפני ביקורו הראשון בערבה מאז המחדל של ראש הממשלה בנימין נתניהו. מוקדם יותר מינה נתניהו, שמכהן גם כשר להגנת הסביבה לאחר התפטרות עמיר פרץ, את סגן השר אופיר אקוניס מהליכוד כאחראי על המשרד להגנת הסביבה.

 

 

 (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

ניסיונות להדיפת שיטפונות באזור הדליפה (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
ניסיונות להדיפת שיטפונות באזור הדליפה(צילום: מאיר אוחיון)

 (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה) (צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: דוברות המשרד להגנת הסביבה)

 (צילום: מאיר אוחיון) (צילום: מאיר אוחיון)
(צילום: מאיר אוחיון)

 (צילום: המשרד להגנת הסביבה) (צילום: המשרד להגנת הסביבה)
(צילום: המשרד להגנת הסביבה)

זיהום בשמורת עברונה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
זיהום בשמורת עברונה(צילום: EPA)
 

בישיבת הערכת מצב שהתקיימה מוקדם יותר בראשות מנהל מחוז דרום במשרד להגנת הסביבה, גיא סמט, דווח כי רוב הזיהום הוצא מהשמורה. כל תוצאות מדידות האוויר בבאר אורה ובאילת עד כה  היו תקינות. סמט דיווח בישיבה כי היום תוצב בבאר אורה ניידת איכות אוויר שתמדוד את האוויר בזמן אמת.

 

מבדיקות שנערכו עד כה עולה כי בתוך השמורה ישנם 430 עצי שיטה שנפגעו מהנפט. אנשי אגף ים וחופים של המשרד להגנת הסביבה פרשו חוסם התפשטות נפט בחלקו הצפוני של מפרץ אילת, מול פתח ניקוז השיטפון הצפוי לים. במשרד להגנת הסביבה המליצו לציבור לא להגיע לשמורת עברונה.

 

אתמול דווח כי באסון דלפה כמות נפט הגדולה פי חמישה מזו שעליה דיווחו בתחילה בקצא"א. כמה עמותות שונות פנו לנתניהו בדרישה לפרסם את כל אירועי הדליפות של קצא"א בעשור האחרון, ולדעת אם החברה הגישה בקשה להארכת זיכיון ב-2017 ואם הממשלה דנה בבקשה כזו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים