שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נחשף בית כנסת מימי רומי: "נדיר ומפואר"

  ארכיאולוגים שחפרו בכפר מג'דוליה שברמת הגולן מצאו מבנה ציבורי עתיק ובו שברי עמודים, חלקי ספסלים וכלי חרס. "ממצא נדיר והיסטורי"

  חפירה ארכיאולוגית בכפר מג'דוליה שבגולן חשפה מבנה ציבורי מימי התקופה הרומית, בין השנים 30 לפנה"ס ועד שנת 350 לספירה. רמת הפאר של המבנה שנחשף הביאה את החוקרים להסיק - מדובר בבית כנסת קדום. "אנחנו עדיין בשלב ראשוני של חשיפת המבנה", הם סיפרו, "מצאנו חלקים מהמבנה, שברי עמודים, חלקי ספסלים, סף של דלת וכלי חרס".

   

  עוד ממצאים היסטוריים

  שבר צמיד שעליו מנורת שבעת הקנים התגלה בכרמל

  הפרוזדור נחשף: זו הכניסה לארמון הורדוס

  שרידי שמן זית בן 8,000 שנה התגלו בגליל

  בית בן 2,800 שנה נחשף בראש העין  

   

  "חשיבות המבנה היא ביחס ישיר לפאר שבו", המשיך מיכאל אזבנד מהמכון לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן שניהל את החפירות, "ובגלל שמצאנו עמודים עם עיטורים וכותרות, אנחנו מעריכים שמדובר בבית כנסת קדום. מדובר בממצא נדיר והיסטורי".

  חלק מהמבנה העתיק שנחשף בחפירה הארכיאולוגית (צילום: מיכאל אזבנד) (צילום: מיכאל אזבנד)
  חלק מהמבנה העתיק שנחשף בחפירה הארכיאולוגית(צילום: מיכאל אזבנד)

   (צילום: מיכאל אזבנד) (צילום: מיכאל אזבנד)
  (צילום: מיכאל אזבנד)

   (צילום: מיכאל אזבנד) (צילום: מיכאל אזבנד)
  (צילום: מיכאל אזבנד)
   

  החפירות ברמת הגולן החלו לפני כחודשיים, לאחר סקר מעמיק שבוצע בחוג לארכיאולוגיה באוניברסיטת בר אילן. החוקרים רצו לשים דגש על אזור הגולן בתקופה הרומית ובחרו אתר שידעו באופן כמעט ודאי כי נחרב לפני התקופה הביזנטית. ממצאים שנאספו באזור, דוגמת כדים ומטבעות, הובילו את אנשי החוג להתחיל בחפירות, שהביאו כאמור לחשיפת המבנה העתיק לפני כמה שבועות.

   

  את החפירות ניהל אזבנד במסגרת לימודי הדוקטורט שלו. המנחה שלו,
  פרופ' דוד אדן ביוביץ, שמשמש ראש המכון לארכיאולוגיה באוניברסיטה, הגדיר את התגלית כהיסטורית. "עד עתה לא מצאנו שימוש אחר שיכול היה להיעשות במבנה שמצאנו מלבד בית כנסת", אמר אזבנד. "המבנה מצטרף לרשימה מצומצמת מאוד של בתי כנסת כפריים המתוארכים לתקופה הרומית שנחשפו עד כה".

   

  תארוך הסקרים באתר וממצאי החפירה מראים כי היישוב מג'דוליה שבו שוכן מבנה בית הכנסת, פעל בתקופה הרומית עד לאמצע המאה הרביעית לכל המאוחר, ולא המשיך לתקופה הביזנטית. "שאלת אופיים של בתי כנסת מהתקופה הרומית מעסיקה חוקרים וארכיאולוגים כבר הרבה מאוד שנים", ציין אזבנד. המשך החפירות במג'דוליה צפוי לשפוך אור, בן היתר, על השנים המדוייקות שבהן פעל בית הכנסת במקום.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מיכאל אזבנד
  שברי עמודים שנמצאו באתר העתיק
  צילום: מיכאל אזבנד
  מומלצים