שתף קטע נבחר

תנ"ך 929: הציונות הדתית איבדה את הכיוון

מילים בוטות והאנשה נמוכה של דמויות התנ"ך: על הציונות הדתית לעשות בדק בית כיצד נולד בנו רצון עז להיות "מקובלים" על הציבור החילוני - גם במחיר מכירת הערך הכי עמוק שלנו כציבור דתי: קדושת התורה. זהירות, אל תכניסו את התוכנית הכפרנית הזו ללבבות ילדינו

עלינו להודות בקול ובבושת פנים: נכשלנו בחינוך הציוני-דתי כשלון חרוץ. בימים אלה מופצת תוכנית ללימוד תנ"ך בשם "929- לומדים תנ"ך ביחד", שעיקר פעילותה סביב אתר אינטרנט המעלה פירושים וסרטונים על הפרק היומי, כיוזמה של אנשי הציונות הדתית במשרד החינוך.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

כרב אוהב תנ"ך קראתי את התוכנית לתומי, וחשכו עיניי. היא מתעלמת ממאות שנות יצירה פרשנית של חז"ל, ומעלימה את כל גדולי הדור שלנו כאילו לא היו ולא נבראו. אין רש"י, אין אבן עזרא, או רמב"ן, אור החיים, רש"ר הירש - את כולם בלעה האדמה.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

במקומם, התוכנית מלאה במילים בוטות (חלקן ארוטיות), תיאורים אליליים של ריבונו של עולם, האנשה נמוכה של דמויות התנ"ך כאילו היו חברים שלנו מחוף הים, תיאור רדוד של מעשה הבריאה, וזלזול בקדושת התנ"ך.

 

מספר דוגמאות: על תיאור מעשה גן העדן, נכתב: "היה מוצמד אליה פתק בכתב יד נשי: אם אתה רוצה לטעום את זה ביחד, אני במסעדה... תוך כדי שטבלו עירומים בבריכה הקטנה". על בריאת חוה - "לטובת הדרמה והרייטינג הוא (אלוהים) תולש לאדם צלע ומיצר עירום נשי לצד העירום הגברי. עכשיו יהיה אקשן".

 

באחד המאמרים שהתכנית מפנה אליהם, נכתב: "בכל פעם שאני קורא את הפרשה הזאת, אינני יכול להבין איך אנשים מיושבים בדעתם יכולים להאמין שבורות כזאת ורשעות כזאת יכולות להיחשב כדברי אלוהים חיים".

 

כשהדתיים רוצים להיות "מקובלים בחברה"

אלה ציטוטים ספורים בלבד. את הקשים יותר אחסוך מכם. תוכלו להיכנס לאתר שלהם ולכאוב

את כאבה של התורה. בראש התוכנית בחר משרד החינוך להעמיד אישה חילונית פלורליסטית מהשמאל התרבותי והפוליטי, ועד המרה הצטרפו למיזם גם גופים של יהדות מתקדמת, לצד אנשים שחלקם אינם מאמינים כלל במעמד הר סיני, בזים למסורת חז"ל, והמכנה המשותף להם הוא הרצון לפרש את המקרא באופן פופולארי-עכשווי, ויהי מה.

 

על הציונות הדתית לעשות בדק בית כיצד יצא בוסר כזה מנטיעתנו. תמיד ידענו שהתורה היא צו אלוהי המסור מריבונו של עולם למשה בהר סיני. ידענו שתנ"ך לומדים מפי מי שיש בהם יראה כלפי נותן התורה. אך הנה נולד בנו רצון עז להיות "מקובלים" על הציבור המשכיל, החילוני והמערבי - גם במחיר מכירת הערך הכי עמוק שלנו כציבור דתי: קדושת התורה.

 

בימים האחרונים שוחחתי עם לא מעט רבנים מרכזיים בציונות הדתית, בניסיון לגבש דרך תגובה: האם לתקוף? להתעלם? ואולי להיכנס ולהשפיע מפנים? כל הרבנים הביעו זעזוע עמוק. תמימות דעים הייתה גם בשאלה כיצד להגיב.

 

מרחיקים את הציבור

כרבני הציונות הדתית לא ניתן לחלל את המקרא שקיבל משה בסיני. לא נשתוק נוכח

ניסיון לעוות את לבבותיהם של תלמידינו ותלמידותינו, על ידי חינוך הרואה בתנ"ך יצירה אנושית-ספרותית שאיננה אלוהית וקדושה. אציין כי חלק מהרבנים השותפים בתוכנית כלל לא ידעו על התכנים המשולבים בה, והביעו את מחאתם.

 

טענתנו כפולה: כיצד איש חינוך דתי מעלה בדעתו להכניס כזה דבר לתלמידים דתיים, אפילו כאופציה? יש בכך פגיעה יסודית באמונה בתורה משמים, בדמויות של אבותינו הקדושים, ובגידה באמון שנותנים ההורים הדתיים לחינוך ילדיהם ברוח חז"ל.

 

בנוסף, כיצד מכניסים חומר כזה לחינוך הממלכתי? במקום לחזק את הקשר האמיתי של הציבור החילוני לתנ"ך - התוכנית מרחיקה את הציבור הכללי, ומציגה את התנ"ך כעוד יצירה אנושית דלה ורעועה.

 

תנ"ך זה לא עיתון

עלינו לזכור כי העם, שחלקים גדולים ממנו הם דתיים או מסורתיים, מעוניין בקריאה מסורתית בדרכם של חז"ל ביראת שמים נקייה וטהורה, חמה ושלימה. הקב"ה מדבר איתנו דרך התנ"ך, ועלינו ללמוד אותו ביראה ואהבה, באמונה ובעיקר בקבלת עול מלכות שמים.

 

מי שלומד תנ"ך כאילו הוא עיתון, הריהו ממשיך את דרכם של היוונים הקדמונים, שביקשו "לשכחם תורתך". לא תורה, אלא דווקא "תורתך". תרבות יוון קיבלה את התורה כיצירה לגיטימית, יפה וחכמה, ספרותית ומגוונת - אך לא הסכימה לאמונה שיש לו משמעותית אלוהית. ועתה הם באים אלינו בדלת האחורית, בתוכנית "929", להשכיח מאיתנו את תורת ה', ולהפוך אותה לתורת האדם המערבי.

 

אני קורא לכל בתי הספר הדתיים והחילוניים הרואים עצמם מאמינים בקדושת התורה - אל תכניסו את התוכנית הכפרנית הזו במתכונתה הנוכחית ללבבות ילדינו. אמרו לא ל"929", והכריזו באור גדול "ברוך השם אשר נתן לנו תורת אמת וחיי עולם נטע בתוכנו".

 

  • הכותב הוא יו"ר איגוד רבני "דרך אמונה"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כשהמערביות פולשת לציבוריות הדתית
צילום: "אורות"
הרב ברוך אפרתי
צילום: "אורות"
מומלצים