שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

הופקדה תוכנית ל-10,000 דירות בתל השומר

הוועדה הארצית לתכנון ובניית מתחמים מועדפים לדיור, שמטרתה להביא לאישור מהיר של תוכניות בנייה, הפקידה להתנגדויות הציבור תוכנית להקמת כ-10,000 דירות במחנה תל השומר. השטח עתיד להתפנות במסגרת מעבר מחנות צה"ל לדרום הארץ. וגם: אילו עוד תוכניות ומכרזים יצאו לדרך השבוע?

תוכניות חדשות בצנרת התכנון: משרד הפנים הודיע היום (ג') כי הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) הפקידה להתנגדויות הציבור תוכנית מועדפת לדיור בהיקף של כ-10,000 יחידות דיור בשטח המחנה הצבאי תל השומר מרכז, שעתיד להתפנות במסגרת מעבר מחנות צה"ל לעיר הבה"דים.

 

 

יחידות הדיור ייבנו במגדלי מגורים שגובהם עד 15 קומות, כאשר 20% מסך היחידות יהיו קטנות ויהיו מיועדות בעיקר לזוגות צעירים. התוכנית ממוקמת צפונית לדרך 461 ולאור יהודה, דרומית לקריית אונו ומזרחית למרכז רפואי שיבא. שטחה כ-1,350 דונם והיקפה כ-410 אלף מ"ר. היא מייעדת שטחים למגורים, תעסוקה ומסחר, מבנים ומוסדות ציבור, כיכרות עירוניות ושטחים ציבוריים פתוחים.

 

הוועדה למתחמים מועדפים לדיור פועלת בסדר זמנים מקוצר כדי להביא לאישור מהיר של תוכניות בנייה. היא מחויבת לסיים את הליך התכנון תוך פרק זמן של כ-5 חודשים, ולא ניתן לערער על החלטותיה לערכאה גבוהה יותר. בשלב זה, כאמור, התוכנית הופקדה להתנגדויות הציבור, ורק אחרי הגשת ההערות תאושר למתן תוקף - והיזמים יקבלו היתרי בנייה.

 

ממשרד הפנים נמסר כי "התוכנית מציעה יצירת מרקם אורבני המורכב ממבני מגורים בבנייה מרקמית, המחולקת על ידי רשת דרכים שתאפשר תנועת כלי רכב, הולכי רגל ורוכבי אופניים. לאורך הצירים הראשיים מוצעים שימושים מעורבים וצירים לתחבורה ציבורית".

 

יו"ר הותמ"ל, מנכ"ל המשרד ד"ר שוקי אמרני, ציין בדיון כי "התוכנית תאפשר את הגדלת היצע יחידות הדיור באזור מרכז הארץ. מדובר בתוכנית חשובה במרחב בקעת אונו, אשר שמה דגש מרכזי על נושאים המייצרים מרחב עירוני איכותי".

 

מנהל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן, אשר קידם את תוכנית "תל השומר צפון" להקמת רובע מגורים ברמת גן שיכלול כ-2,087 דירות ומהווה חלק מהתוכנית הרחבה למחנה תל השומר, הוסיף כי "אנו פועלים בכל המישורים להגדיל את היצע יחידות הדיור במרכז ובפריפריה, בין היתר, על שטחי מחנות צה"ל המתפנים - כדי לתת מענה לביקושים ולסייע בפתרון משבר הדיור".

מחנה תל השומר. יפונה לטובת אלפי דירות במרכז (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
מחנה תל השומר. יפונה לטובת אלפי דירות במרכז(צילום: ירון ברנר)

מכרזים חדשים שיוצאים לדרך

רשות מקרקעי ישראל, כמו גם הרשויות המקומיות, הודיעו ביומיים האחרונים גם על יציאה לדרך של תוכניות נוספות ומכרזים להקמת שכונות מגורים ומתחמי תעסוקה. כך, למשל, הודיעה הרשות כי פרסמה שני מכרזים לשיווק 1,987 יחידות דיור ב-12 מתחמי מגורים בשכונת נאות אפק החדשה בקריית ביאליק, שתכלול בסך הכל כ-4,573 דירות. השכונה היא חלק מהסכם הגג שנחתם באפריל השנה, במסגרתו ייבנו 7,253 יחידות דיור ב-3 השנים הקרובות, מהן 20% בנות השגה.

 

עוד הודיעה הרשות כי הוועדה הארצית לדיור לאומי במחוז דרום אישרה למתן תוקף תוכנית להקמת שכונת מגורים חדשה בנתיבות, שתכלול 734 יחידות דיור. מדובר בשכונת "רמות מאיר", שחלה על שטח של כ-134 דונם וכוללת תמהיל מגורים של 702 דירות בבנייה רוויה ו-32 צמודי קרקע. כ-25% מהדירות בבנייה רוויה יהיו קטנות מתחת לשטח של 100 מ"ר. גובה הבניינים יגיע ל-13 קומות.

 

הבוקר הודיעה עיריית תל-אביב-יפו כי אושר זוכה במכרז לדיור בר-השגה לאוכלוסייה הערבית ביפו. מדובר בפרויקט ברחוב מיכאלאנג'לו 15-17, שבו ייבנו 24 דירות לזכאים. המכרז מציע מגרש בשטח בבעלות עירונית של כ-900 מ"ר להקמת בניין בן 3 קומות עם דירות בשטח ממוצע של 65 מ"ר. במכרז זכתה חברת משה חדיף בנין והשקעות, שהציע מחירי הדירות של בין 730 אלף שקל למיליון שקל. טרם נקבעו הקריטריונים לזכאות לדיור בר-השגה לאוכלוסייה הערבית.

הדמיית פרויקט מיכאלאנג'לו ביפו (צילום: הדמיה באדיבות עיריית תל-אביב-יפו) (צילום: הדמיה באדיבות עיריית תל-אביב-יפו)
הדמיית פרויקט מיכאלאנג'לו ביפו(צילום: הדמיה באדיבות עיריית תל-אביב-יפו)

אתמול הודיעה עיריית ירושלים כי הוציאה השבוע את המכרז הראשון בפרויקט "שער הבירה", הכולל פיתוח והקמת רובע העסקים החדש בכניסה לבירה וכן עבודות כרייה להקמת חניון תת-קרקעי לכ- 1,300 מקומות חניה במתחם שדרות שז"ר בירושלים. את המכרז הוציאה באמצעות חברת מוריה, בהשקעה של 1.4 מיליארד שקלים. מדובר ברובע העסקים העתידי החדש של העיר, שחל על שטח של כ-211 דונם ויכלול 14 גורדי שחקים לתעסוקה, משרדים, מלונאות, תרבות ותיירות.

הדמיית פרויקט שער הבירה בירושלים (הדמיה: פרחי- צפריר אדריכלים ) (הדמיה: פרחי- צפריר אדריכלים )
הדמיית פרויקט שער הבירה בירושלים(הדמיה: פרחי- צפריר אדריכלים )

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
בסיס תל השומר שיפונה. ארכיון
צילום: יובל חן
מומלצים