שתף קטע נבחר

גל עלייה מצרפת? 'אין מספיק דירות במדינה'

הפיגועים בפריז עשויים להוביל לגל עלייה נוסף של יהודים מצרפת לישראל, אך בדיון באולפן ynet העלו נציג המשלחת היהודית בצרפת ומנכ"ל התאחדות בוני הארץ את החשש מפני היעדר היצע דיור מספק לעולים. במקביל, גורמים בענף מתחו ביקורת על קריאת רה"מ ליהודי צרפת לעלות לארץ: "ב-1.5 מיליון שקל אפשר לקנות נכס בצרפת, אבל זה לא מספיק לדירת 4 חדרים בנתניה"

הפיגועים בצרפת לצד קריאת רה"מ אתמול (א') ליהודי צרפת לעלות לישראל, ממשיכים לעורר הדים בשוק הנדל"ן. הקבלנים כבר דיווחו על עלייה בהתעניינות לרכישת דירות מצד יהודים-צרפתים ואף החלו לייקר מחירים. כעת נשאלת השאלה האם מצוקת הדיור בישראל תוכל להתמודד עם גל העלייה הזה. בראיון באולפן ynet שוחח אטילה שומפלבי עם עו"ד אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ (הקבלנים), ועם דניאל בן חיים, נציג המשלחת של הסוכנות היהודית בצרפת. צפו בדיון באולפן ynet.

 

 
"ללא ספק, מגמת העלייה מצרפת לישראל נמצאת בעלייה בשנתיים האחרונות. לפני שבוע ציינו שנת שיא בעלייה מצרפת לישראל", מספר בן חיים, "אבל אנחנו לא מבטיחים לעולים שום דבר שמדינת ישראל לא יכולה לתת - אנחנו רק מציגים בפניהם עזרה ותמיכה". לדבריו, יש ציפייה לעזרה מהמדינה - בין היתר משום שיהודים-צרפתים רבים חיים בצרפת בדירות של מערך הדיור הציבורי המקומי שהוא מפותח מאוד. אגב, ייתכן שחלקם ייאלצו לקחת משכנתא לרכישת דירה. "לכן המעבר לישראל מבחינת הדיור הוא אחת השאלות הקשות שלנו".
 
 
בן שמעון הדגיש כי השיח שונה מלפני עשור, אז נרשמה נהירה של משקיעים צרפתים לישראל, ממשקיעים מצרפת לעולים מצרפת - במיוחד אלה המשתייכים לדיור הציבורי. "פה בארץ כדי לקנות דירות, העולים יהיו חייבים להיעזר במדינה", הוא אמר, "המדינה צריכה לתת את הדעת לעלייה מוגברת שתיתקל בשוק דיור שבו הביקוש לא מצליח להדביק את ההיצע. המדינה צריכה להגדיל את המלאי השיווקי - הקבלנים יודעים לבנות הרבה דירות במחירים ממוצעים".
 
בתוך כך, בעקבות דבריו של רה"מ, מתח היום ביקורת על הדברים יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, אוהד דנוס. "מדינת ישראל אינה ערוכה לקליטת גל עלייה מסיבי ממדינות אירופה", טען דנוס, "גל הטרור האחרון תפס גם אותנו לא מוכנים, כשברור שעשרות אלפי תושבים נוספים, אם יגיעו לארץ, לא ימצאו מספיק דירות לרכישה ולהשכרה".
 
לדבריו, "יש בצרפת לבדה כ-1.2 מיליון זכאי חוק השבות. מספיק שאחוז אחד ירצה לעלות לארץ, ואנו נדרשים ל-3,000 דירות נוספות. 3,000 דירות מהוות גידול של 6% מהכמות הנדרשת בשנה. הקטסטרופה הזו תגדל יותר, כאשר מביאים בחשבון שאותם עולים אינם מתפזרים בכל שטח המדינה באופן שווה. מרביתם יחפשו דירה בערי החוף, מאשקלון בדרום ועד חדרה בצפון. עובדה זו תעלה את לחצי הביקוש בערים הללו, הן לקנייה והן להשכרה, ביותר מ-12%".
 
דנוס הוסיף כי "ישראל זקוקה ללא מעט שנים כדי לספק את הביקוש הגואה לדירות. על רקע זה לא ברורה קריאת ראש הממשלה ליהודי אירופה לעלות לארץ. חשוב שכל מי שרוצה לחיות בישראל יוכל לעשות כן, אך חשוב יותר שכשיגיע - יוכל למצוא קורת גג במחיר סביר, והמצב כרגע, לצערנו, אינו כזה. 1.5 מיליון שקל שווים לכ-300 אלף אירו, ובסכום הזה ניתן לרכוש נכסים זולים ויפים ברחבי צרפת. בישראל, 1.5 מיליון שקל אינם מספיקים לדירת 4 חדרים בנתניה".

 

"אנחנו משפחה שורשית בפריז אבל הפיגוע שינה הכל"

"אנחנו משפחה שורשית בקהילה היהודית בפריז, אך בעקבות הפיגוע הבנות שלנו רוצות לעלות לישראל - ולוחצות עלינו שנעלה איתן", מספרת ל-ynet אביבה סרור, יהודיה תושבת פריז המשמשת כמשווקת נדל"ן של קבוצת גבאי הישראלית בצרפת. לדבריה, משפחתה מתגוררת בבירה הצרפתית מזה 30 שנה, אוהבת את חייה שם וקשורה אל העיר - אולם האירועים האחרונים שינו את התמונה.
 

"גם בקהילה היהודית עצמה המצב שונה כעת", היא ממשיכה, "הרבה מאוד יהודים לא רוצים להישאר פה, בעיקר בגלל הפיגוע הזה ובגלל האירועים שקדמו לו. הרוב רוצים לעלות לישראל - וכמה שיותר מהר. כרגע אנחנו בעיקר מנהלים שיחות בתוך הקהילה, אבל אני בטוחה שמהר מאוד זה יתורגם למעשים".

 

סרור מספרת כי בת דודתה סיכמה לפני מספר ימים על עסקה לרכישת דירה בפרויקט חדש בתל-אביב. "אני בטוחה שהרבה יהודים-צרפתים יעלו כעת לארץ כדי להישאר - ולא רק כדי להגיע לחופש ולחזור חזרה, למרות הקושי בלעזוב את החיים שבנו כאן", היא מדגישה.

 

סרור מוסיפה כי עוד לפני הפיגועים תכננה קבוצת גבאי לערוך יריד נדל"ן לקהילה היהודית במרסיי, על רקע ההתעניינות שהביעו יהודי הקהילה ביריד הקודם בחודש ספטמבר האחרון. לדבריה, ביריד שייפתח בשבוע הבא יוצעו, בין היתר, דירות בפרויקטים בתל-אביב, אשקלון ורמת השרון.

 

"אם בעבר צרפתים רבים רכשו דירות להשקעה ודירות נופש, היום מרביתם מתעניינים בדירות לצורך מגורים מידיים או עלייה עתידית", מסכם נדב בריח, סמנכ"ל השיווק בחברת נווה העיר. לדבריו, העיר שעדיין מובילה בביקושים לדירות מצד יהודים-צרפתים היא נתניה, "שפונה למעמד הביניים ומציעה דירות למגורים במחירים נגישים ולא רק דירות יוקרה".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
עצרת המחאה בפריז, אתמול
צילום: רויטרס
מומלצים