שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אושרה הקמת העיר החרדית כסיף בנגב

ועדות התכנון אישרו את הקמת העיר החרדית, שאמורה להוות חלופה לחריש. זאת חרף התנגדות הירוקים בתחום התכנוני, הסביבתי, הכלכלי והחברתי. על פי התוכנית תכלול כסיף כ-100 אלף איש ב-16 אלף דירות, לצד שטחי מסחר ותעסוקה המותאמים למגזר, עם הקצאות קרקע גבוהות למוסדות חינוך ודת

כשנה לאחר שאושרה להפקדה הקמת היישוב החרדי כסיף בצומת תל ערד שבנגב: משרד הבינוי הודיע היום (ד') כי ועדת המשנה לנושאים תכנוניים עקרוניים של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה (הולנת"ע) החליטה אמש להמליץ למועצה לאשר את תוכנית המתאר עבור העיר. זאת חרף ההתנגדויות של נציגי הירוקים לתוכנית, שהתמקדו בתחום התכנוני והסביבתי, בתחום הכלכלי ובתחום החברתי.

 

העיר כסיף - השתלשלות העניינים:

 

העיר, שאמורה להוות תחליף ליישוב חריש שאיבד זה מכבר את צביונו החרדי, צפויה לכלול כ-16 אלף יחידות דיור חדשות עם אוכלוסייה של בין 80-100 אלף איש. היא תשתרע על כ-6,400 דונם ותאופיין בדירות גדולות בבנייה רוויה של 4-5 קומות, לצד צמודי קרקע בשיעור של 15%-20% מסך יחידות הדיור ביישוב. לפי התוכנית, תכלול העיר שטחי מסחר ותעסוקה המותאמים למגזר החרדי, ויהיו בה הקצאות קרקע גבוהות למוסדות חינוך ודת.

 

במשרד הבינוי דיווחו עוד כי התוכנית תאושר עוד השנה, לאחר שמוסדות התכנון יחלו לקדם תכנון תב"ע (תוכנית בניין עיר) למתחם. בשנת 2016 צפוי להסתיים הליך תכנון התב"ע וב-2017 כבר יינתן תוקף לשיווק המגרשים לצורך בניית הדירות. במהלך ישיבתה אמש, שמעה הוועדה את ההתנגדויות לתוכנית - ודחתה אותן על הסף.

תל ערד - כאן אמורה להיבנות העיר החרדית החדשה כסיף (צילום: איתמר בן-דוד, החברה להגנת הטבע) (צילום: איתמר בן-דוד, החברה להגנת הטבע)
תל ערד - כאן אמורה להיבנות העיר החרדית החדשה כסיף(צילום: איתמר בן-דוד, החברה להגנת הטבע)

דיונים של קרוב ל-7 שנים

נזכיר כי ההחלטה על הקמת כסיף התקבלה על ידי הממשלה לפני קרוב ל-8 שנים, בשנת 2007, במטרה למצוא פתרון למצוקת הדיור של המגזר החרדי ולעודד את הפיתוח וההתיישבות בנגב. כ-3 שנים לאחר מכן אישרה המועצה הארצית לתכנון ולבנייה את התוכנית, אולם עד פברואר 2014 היא לא הצליחה לקרום עור וגידים.

 

הסיבה לכך הייתה נעוצה, בין היתר, בהתנגדותו של שר הבינוי הקודם, אריאל אטיאס, להקימו - בשל הריחוק ממרכזי תעסוקה. אטיאס העדיף לתת פתרון למגזר אליו הוא שייך ביישובים במרכז הארץ. בסופו של דבר, הטילה הממשלה על משרד הבינוי, בשיתוף משרד הפנים, לפעול לאישור התוכנית מול מוסדות התכנון - וכאמור לפני 11 חודשים התוכנית אושרה עקרונית על ידי הולנת"ע.

 

שר הבינוי, אורי אריאל, אמר בעקבות אישור התוכנית כי "משרד הבינוי מוביל יחד עם משרד הפנים הקמת עיר חדשה בנגב, שתעודד את ההתיישבות בנגב ותיתן פתרון דיור נוסף למגזר החרדי בשנים הבאות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
נמצאה החלופה לחריש?
צילום: shutterstock
מומלצים