שתף קטע נבחר

כשאמות, קיברו אותי בכוך

הזדעזעתם ממחיר חלקות הקבר ששילמו משפחות הנרצחים בפיגוע? הם קיבלו "מחיר מבצע". החברה-קדישא מציעה "קבורה בכוכים" חינם אין כסף, אבל סוכני החלקות הפרטיות עטים על האבלים בשעתם הקשה, ומציעים להם שני מטרים - תמורת סכום אסטרונומי. לטירוף הזה יש פתרון

מחירן של חלקות הקבר בירושלים עלה לכותרות לאחר הלווייתם אתמול (יום ג') של נרצחי הפיגוע בצרפת. על פי הפרסומים, נדרשו משפחות הנרצחים לשלם כחמישים אלף שקלים עבור חלקת הקבר. על אף הזעזוע שהובע בתקשורת, מי שמצוי בסוד העניינים יודע שמדובר ב"מחיר מבצע". מחירה של חלקת קבר שכזו עלול להאמיר גם ל-80 ואפילו ל-100 אלף שקלים טבין ותקילין.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

נוכח מצוקת המקום בבתי הקברות בירושלים ובמקומות אחרים ברחבי הארץ, מציעה החברה-קדישא למשפחות הנפטרים "קבורה בכוכים". קברים אלה מוצעים על ידה חינם אין כסף. בכדי למנוע ניגוד עניינים, החברה-קדישא איננה מוכרת חלקות קבר למשפחת הנפטר. שהרי את הקברים היא מספקת בחינם.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

לפיכך, משפחה שאינה מעוניינת ב"כוך" המוצע לה על ידי החברה-קדישא, ומעדיפה חלקת קבר "אמיתית" - תוכל לקנות חלקה שכזו רק מבעלי "חלקות פרטיות", לרוב עמותות, תמורת סכומים בלתי נתפסים.

 

כעיט העט על טרפו

בני המשפחה הנמצאים ברגעיהם הקשים ביותר, עם מותו של יקירם, חשים לא פעם תחושה לא ראציונאלית, כאילו קבורה ב"כוך" איננה לכבודו של הנפטר. הזדמן לי ללוות כמה וכמה משפחות בסיטואציה הזו, עת הציעו להם נציגיהם של בעלי החלקות הפרטיות לרכוש "מנוחה נכונה" תמורת עשרות רבות של אלפי שקלים.

 

עשו להם "מחיר מבצע". אתם תשלמו יותר. קברי הרוגי הפיגוע, בירושלים (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עשו להם "מחיר מבצע". אתם תשלמו יותר. קברי הרוגי הפיגוע, בירושלים(צילום: גיל יוחנן)

 

בצער אומר, כי מדובר באחת מתהומות הרוע שראיתי בימי חיי. כעיט העט על טרפו מציעים סוכני החלקות הפרטיות שני מטרים רבועים באדמת ירושלים, לדוגמה, תמורת סכום אסטרונומי שאדם יכול לחיות ממנו שנה שלמה.

 

המוצר הנמכר איננו נדל"ן, שהרי באף וילה בירושלים לא שווים שני מטרים רבועים 80 אלף ש"ח. כן, זה הסכום. בסכום הזה מבקשים קרובי הנפטר לקנות את כבודו של יקירם, את שלוות הנפש שלהם ואת הגאולה מייסורי המצפון שמא לא עשו הכל כדי שינוח בשלום על משכבו.

 

החלקות הפרטיות מספסרות בכאב הזה, ומנצלות את סערת הרגשות של האבל והאובדן להנאתן. אם זה איננו ניצול ציני, איני יודע מהו.

 

הורידו את הביקוש

הבעיה החמורה הזו תלך ותחריף, המחירים יעלו והרשעים יעלוזו ככל שהיצע חלקות הקבר בירושלים בפרט ובארץ בכלל,

יילך ויתמעט. המודלים הכלכליים מלמדים אותנו כי לטירוף המחירים הזה יש פתרון פשוט: הורדת הביקוש. עלינו לצוות על יקירנו לקבור אותנו בכוכים.

 

אני מבקש לקרוא לרבנים גדולים וחשובים, לאנשי הרוח, למובילי דעת קהל: צוו על יקיריכם לקבור אתכם ב"כוך" אחרי 120. צוו עליהם שלא להשתתף במחול השדים הזה. שלא להיכנס לחובות ולבזבז סכומי עתק על דבר שאין בו שום טעם ותועלת, חוץ מתועלתם של בעלי החלקות מפקיעי המחירים.

 

אחרי כמה הלוויות "מפורסמות" שכאלו, ייסחף גם הציבור כולו. כשאמות – קברוני בכוך.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי מנדלבאום
הפתרון: קבורה בקומות
צילום: אלי מנדלבאום
צילום: אביטל עופרן
הרב עילאי עופרן
צילום: אביטל עופרן
מומלצים