שתף קטע נבחר

רבני אירופה נגד האיסלאם הקיצוני: "סכנה לאירופה כמו הנאציזם"

ארגוני יהודים מרכזיים באירופה דורשים התייחסות מחודשת למצב היהודים ביבשת. רבני אירופה דורשים מיפוי מדוקדק של הקהילות המוסלמיות בצרפת לצורך מעקב אחר גורמים קיצוניים, ומביעים התרעמות: "העובדה שהעולם הקדיש תשומת לב רבה יותר לטבח במערכת העיתון, מאשר לטבח היהודים - מציב סימן שאלה גדול על רצונם להילחם באנטישמיות"

הקהילה היהודית בצרפת מלקקת את פצעיה, ובארגונים היהודיים סוערות הרוחות לאחר חודשים ארוכים של אזהרות מפני התחממות הזירה האנטישמית ביבשת. ועידת רבני אירופה ניסחה עם צאת השבת נייר עמדה, המשליך את האחריות על ראשי הקהילות המוסלמיות באירופה, ונשיא הוועידה התבטא בחריפות כלפי האיסלאם הקיצוני, והשווה אותו לנאציזם.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"האיסלאם הקיצוני, כמו האידאולוגיה הנאצית, מהווה סכנה לעתידה של אירופה כולה", אמר הרב פנחס גולדשמידט, רבה של מוסקבה ונשיא ועידת רבני אירופה, והוסיף כי "העובדה שהעולם כולו הקדיש תשומת לב רבה יותר לטבח במערכת העיתון 'שרלי הבדו', מאשר לטבח היהודים במרכול הכשר - מציב סימן שאלה גדול על רצונם למגר ולהילחם באנטישמיות".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

נביא השלום והזעם: עשו ענווה לא מלחמה

 

את הכינוס הבא הודיעו רבני הוועידה כי יערכו בטולוז, "שם החל מסע ההרג והרצח של האיסלאם הקיצוני", במטרה לחזק את הקהילה היהודית הגדולה באירופה. כחצי מיליון יהודים חיים בצרפת, מה שהופך אותה לקהילה השלישית הגדולה בעולם, אחרי ישראל וארה"ב.

 

"היהודים היו והינם הקורבנות הראשונים, אך לא היחידים במסע הטרור הרצחני של האיסלאם הקיצוני", הוסיף הרב גולדשמידט, ומסר את תנחומי הרבנים החברים בוועידה "למשפחות ההרוגים בטבח במרכול, למשפחות ההרוגים במערכת העיתון ולמשפחת השוטר המוסלמי".

 

דרישה: "למפות את הקהילות המוסלמיות בצרפת"

בנייר עמדה שכותרתו "מניפסט למאבק בקיצוניות הדתית", מציינים רבני אירופה כי איום האיסלאם הקיצוני על הקהילות היהודיות והמערב כולו, נושא מאפייינים דתיים, ודורשים מהקהילות המוסלמיות ליטול אחריות ולהיאבק בו.

 

"הקהילות המוסלמיות עצמן צריכות לשאת בעול האחריות, ולהציע פתרונות לבעיה הגלובלית". אמש בפריז (צילום: EPA) (צילום: EPA)
"הקהילות המוסלמיות עצמן צריכות לשאת בעול האחריות, ולהציע פתרונות לבעיה הגלובלית". אמש בפריז(צילום: EPA)

 

בנוסף, מבקש איגוד הרבנים כי ייערך רישום מקיף של כלל הקהילות המוסלמיות השונות ושל חבריהן, על מנת שאפשר יהיה

למפות בצורה מדויקת ומקיפה את הגורמים הקיצוניים, ולדרוש מהקהילות להגדיר סטנדרטים ברורים, שיקיאו מתוכן את כל מי שדוגל בפעילות ג'יהדיסטית.

 

"הקהילות המוסלמיות עצמן צריכות לשאת בעול האחריות, ולהציע פתרונות לבעיה הגלובלית", נכתב בנייר העמדה, משום ש"שאין איש אשר יבין את האמונה... ואת דקויותיה, כמו חסידיה המחוייבים אליה עמוקות, ועל כן מי שנמצאים בתוכה, צריכים לקחת אחריות בתחום הזה על מנת ליצור שינוי".

 

"קלישאות, אמירות חריפות, והתרחקות הזרם המרכזי האיסלאמי ממעשי הטירור אינם מספיקים", קובעים רבני הוועידה, וחושפים כי העמדה נכתבה לאחר התייעצות עם אנשי דת נוצרים ומוסלמים, מתוך מטרה לייצר פלטפורמה לדיונים נוספים בנושא עם מנהיגים דתיים באירופה כולה, תוך קבלת העקרונות המובעים במניפסט.

 

דרישה: פיקוח על התרומות

הכותבים מדגישים כי לב הבעיה היא בחלק מההנהגה המוסלמית באירופה, וקובלים על כך שמנהיגים דתיים המקבלים את הכשרתם במדרסות מחוץ לייבשת, מתמנים לתפקידים על אדמתה ללא שקיבלו הכשרה מקומית כלשהי, ובכך מקדמים בארצות ליברליות אידאולוגיה של שינאה.

 

בנוסף, הם דורשים לפקח על הכשרתם של אנשי הדת המוסלמים, ולייצר גוף איסלאמי שיתמקד בטיפול בקיצוניים.

רבני אירופה דורשים ועדת פיקוח גם על המימון והתרומות שמקבלים גופים מוסלמיים שונים, על מנת לוודא כי תרומות מעל 5,000 יורו, יינתנו באופן שקוף, בכפוף לסטנדרטים אירופיים, שיאפשרו מעקב אחר מקורות הכסף והמטרות שלשמם הוא מיועד.

 

הוועידה דורשת גם למנות "קצין הגנת הילד" בכל גוף דתי, לזיהוי מוקדם של בני נוער הנתפסים לפעילות דתית פונדמנטליסטית, ובמטרה לאתר מסוכנות, וכן לטובת דיווח רציף לראשי הארגון ולרשויות המדינה הרלוונטיות, על הנעשה בקרב בני הנוער בארגון המוסלמי.

 

"הכוח של ההצעות שבמסמך, טמונות בכך שהן מוצעות על ידי קבוצות דתיות, ולא על ידי רשויות לאומיות חילוניות", אומרים רבני אירופה. "התוצאה הסופית של צעדים אלה תהיה יצירת אווירה של ביטחון, ולקיחת אחריות מצד הקהילות עצמן בהתמודדות מול הקיצוניות".

 

הרב הראשי: הביאו אותם לקבורה בישראל

בפתיחת שיעורו השבועי, התייחס גם הרב הראשי, הראשון לציון יצחק יוסף, לפיגוע במרכול הכשר: "אני שולח מכאן תנחומים למשפחות הנרצחים בצרפת", אמר. "הקורבנות הללו נרצחו אך ורק בגלל שהם יהודים. המרצחים וידאו שמדובר במקום כשר, ורק אחר כך ביצעו את הטבח, לכן יש להם דין של 'הרוגי מלכות' שאין כל בריה יכולה לעמוד במחיצתם".

 

הרב הראשי הוסיף כי שוחח עם צאת השבת עם רבני הקהילה: המלצתי להם להביא את הנרצחים לקבורה בארץ ישראל, כיאה למי שנהרג על קידוש ה׳", אמר.

 

איגוד הארגונים היהודיים באירופה מסר כי הוא דורש הגברה מיידית של האבטחה על כל בתי הכנסת והמוסדות היהודיים בצרפת בפרט ובאירופה בכלל. "יהודי אירופה התריעו מזה זמן, ובאופן פומבי, בפני כל ממשלות האיחוד האירופי, כי סלחנות והבנה למניעים כלשהם של טרור כלפי מיעוט זה או אחר - סופן שיגבירו את הטרור, ויעצימו את פגיעתו הקטלנית במרקם החיים האירופי", אמר הרב מנחם מרגולין, מנכ"ל האיגוד.

 

"לאיש כבר אין ספק כי אנו בעיצומו של גל טרור – וזאת עוד לפני שצעירים אירופים רבים שהתגייסו לכוחות האיסלאם הרדיקלי, ישובו לאירופה שטופי מוח, מאומנים ומצויידים היטב בטכניקות לוחמה", הוסיף, וקרא לממשלת ישראל "לפעול להגברת ביטחון הקהילות היהודיות באשר הן, ולא להסתפק בקריאה פבלובית להגברת העלייה אחרי כל פיגוע".

 

לדבריו, "העלייה היא משאת נפש וחייבת להיות יעד של מדינת ישראל, אלא שכל מי שמכיר את המציאות באירופה, יודע שקריאה לעלייה איננה פתרון לטרור האנטישמי, בדיוק כפי שהוצאת תושבי עוטף עזה ל'הפוגות התרעננות' אינה פתרון לטרור החמאס".

 

איגוד הארגונים היהודיים לאירופה: אשרו נשיאת נשק בקהילות

מנכ"ל האיגוד הורה לכל ארגוני הבת, 700 הרבנים וגבאי בתי הכנסת ומנהלי מוסדות הלימוד - לתגבר את האבטחה במוסדותיהם,

ולדרוש מכל רשות ביטחון ורשות מקומית באיזורם להציב שומרים חמושים, למניעת התקפות טרור ואנטישמיות.

 

במקביל, פנה איגוד הארגונים היהודיים באירופה לשרי הפנים בממשלות האיחוד האירופי, לאשר היתרים לנשיאת נשק וקיום הכשרות להגנה עצמית לראשי הקהילות היהודיות, או מי מטעמם, כמו גם לבעלי עסקים המתאפיינים בקהל לקוחות יהודי גדול. "המצב החריג מחייב היערכות חריגה", נמסר. "אין בכך כוונה להקים כוח יוזם, אבל כולנו מצווים ל'נשמרתם לנפשותיכם', ואנו מצפים שהגורמים הביטחוניים בכל מדינה יגדירו מי מראשי הקהילות יהיה ראשי לשאת נשק להגנה עצמית, יכשירו אותו, וכמובן גם יפקחו עליו".

 

"לקראת סוף החודש העולם יציין 70 שנה לשואה שהרגה בעם היהודי והחריבה את אירופה", אמר הרב מרגולין. "אי אפשר עוד רק להסתפק ב'לזכור ולא לשכוח'. קראנו לכל ממשלה, תנועה, ארגון וציבור להתעשת לפני שכוחות החושך יאפילו על כל חלקה טובה, ויהיה מאוחר מידי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דרישה לתגבור האבטחה סביב מוסדות יהודיים
"סכנה לעתידה של אירופה כולה". הרב פנחס גולדשמידט
צילום: אלי מנדלבאום
"באנו חושך לגרש. מאירופה". הרב מנחם מרגולין
צילום: אלי מנדלבאום
מומלצים