שתף קטע נבחר

רוקר פרוע, פנאט ליטאי, נחמניסט: עידן דוד מלא מנגינות

אתם עוד לא מכירים אותו, אבל עידן דוד הצליח לגייס את מלוא הסכום לפרויקט המוזיקאלי שלו לפני תום הזמן ב"הדסטארט" - אז כנראה שעוד תשמעו עליו. מי שהיה רוקר פרוע, הפך לאברך ליטאי, ושב לבמות באנגליה - מצא עצמו בסוף בתל אביב, מחובר חזק לרבי נחמן. קבלו שלושה סינגלים בבכורה, וראיון מסקרן

"זה הזמן של מוזיקאים שחזרו בתשובה. אני כבר לא רוצה להישאר במוזיקת רחוב". עידן דוד ()
"זה הזמן של מוזיקאים שחזרו בתשובה. אני כבר לא רוצה להישאר במוזיקת רחוב". עידן דוד

 

אחרי שנים של נדודים בין פסטיבלים באנגליה לישיבה החרדית, עידן דוד מצא את עצמו מחדש אצל רבי נחמן. בימים אלה הרוקר לשעבר יוצא שוב לדרך חדשה, הממזגת את העבר והווה לחוויה מלודית מסקרנת, תוך שהוא מבקש תמיכה בעתיד המוזיקלי שלו, דרך ה"הדסטארט". הבקשה עבדה, והיוצר המבטיח הצליח לגייס את מלוא הסכום עוד לפני תום הזמן, בסוף היום (ה'). 

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

בגיל 15 הספיק דוד לחיות את החיים עד הקצה: לעזוב את הלימודים, לעשן קנביס, ולהסתובב בחברת אנשים שמבוגרים ממנו לפחות בעשור. בגיל 16 הוא כבר היה עם חברתו בת העשרים בווינה, מתחכך בסצנה המוזיקלית האירופית. "אפשר להגיד שלקחתי מנת יתר מהעולם הזה", הוא אומר.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

"מצד שני, דווקא שם, בווינה, הרגשתי בפעם הראשונה מה זה אומר להיות יהודי. היו כל מני אמירות סביבי, כששמעו שאני יהודי. החברה שלי הייתה מתרגמת לי מגרמנית את מה שהם אמרו. ראיתי צלבי קרס סביבי, אז בתגובה התחלתי ללכת עם מגיני דוד ענקיים בשרשרת. ככה חזרתי בתשובה".

 

 

ואיך התמודדו ההורים? "אבי זיכרו לברכה, וגם אמי, היו מוכנים לעבור איתי כמעט הכל, כולל חיים עם בן שהוא רוקר וחי את החיים הכי פרועים שיש, ולא את הכל אני מסוגל לפרט. דווקא החזרה בתשובה הייתה להם קשה, בעיקר לאמא. אבא הודיע שהוא הולך איתי לכל מקום, וגם לישיבה, וככה היה. בסוף גם אמא גילתה שהשד לא נורא כל כך, ושדברים טובים יכולים לצמוח גם שם".

 

ישיבה, או וודסטוק?

עידן דוד מגדיר את המהפך בחייו "מרוקר גיטריסט לדוס מפחיד - הפכתי פאנט אמיתי. הגעתי לישיבה ליטאית - בחור עם הפרעת קשב וריכוז שנשר ממסגרת חינוכית כנער, ומצאתי את עצמי לומד 14 שעות ביום גמרא. ואז הגיע המשבר, וברחתי לאחותי באנגליה, ושם הופעתי בכל מני פסטיבלים וודסטוק-סטייל. ואז שוב חזרה לישיבה, ושוב אנגליה וחוזר חלילה".

 

עזבת את הדת כשנסעת לאנגליה?

 

"לא ממש. בתוכי ידעתי מה אני ומי אני. שמרתי שבת תמיד, אבל החיבור עם העולם הישיבות הליטאי לא התאים. הבאתי את עצמי גם לאנגליה, ובין כל הפסטיבלים והבלגן הזה, הגחלת תמיד הייתה שם. גם מהגיטרה לא נפרדתי, אפילו בתקופת הישיבה. גם היא תמיד הייתה שם, למעט פרק זמן קצר שחשבתי שאני איזה קדוש הזוי ופרוש מהעולם. זה לא החזיק מעמד יותר מכמה חודשים, ובצדק".  

 

 

הריטואל היה יכול להמשיך, אלמלא נהרג אביו של עידן דוד באורח טרגי בתאונת דרכים. המוות קטע באופן סופי את הזגזוג שבין הישיבה לפסטיבלים ההם: "זה היה חזרה בכיוון של הדת, אבל לא יכולתי לחזור לישיבה הליטאית ההיא, ל-14 שעות מול דף גמרא", הוא מסביר. "אז הלכתי לרב אורי זוהר, ושאלתי אותו מה לעשות, ואולי כדאי לי לבדוק את רבי נחמן, וכך בעצם פגשתי את יובל דיין. רבי נחמן היה זה שדחף אותי לחזור קודם כל לעצמי, ולהפסיק להיות משהו אחר. כתוצאה מכך, שבתי לתורה, ומאז אנחנו ביחד".

 

לעבוד על "כוח הרבים"

בימים אלה דוד מגדיר עצמו כפעיל נמרץ במרכז "התהוות", להוויה רוחנית נוסח (איך לא?) רבי נחמן. המרכז שעבר להתמקם בבית הכנסת הגדול באלנבי, תל אביב - מבקש להביא גם את הסצנה המוזיקאלית הרוחנית, המוכרת כל כך בירושלים, אל לב ההוויה התל-אביבית.  

 

 

דוד, כמו האחים גת ולא מעט מוזיקאים אחרים שחזרו בתשובה, מצא עצמו מנגן במקביל ברחוב כדי לחיות את הקריירה המוזיקאלית הגוועת. אך הנישואין היחסית טריים לרות, כשלשניהם זהו סיבוב שני - הביאו למפנה נוסף, הפעם מקצועי.

 

"ההורים שלי היו מוכנים לעבור איתי כמעט הכל. דווקא החזרה בתשובה הייתה להם קשה". עידן דוד ()
"ההורים שלי היו מוכנים לעבור איתי כמעט הכל. דווקא החזרה בתשובה הייתה להם קשה". עידן דוד

 

"רות נכנסה לתמונה רק לפני שנה וחצי. יש לה ילדה מנישואין קודמים, ואני תמיד אומר שהיה מבצע בחנות תכשיטים של אחד פלוס אחד, אז זכיתי. רות הייתה הדחיפה הנפשית קדימה. זו שבאה ואמרה לי 'לך על כל הקופה'.

 

"עשיתי כמה סקיצות, הביקורות היו מצויינות. מי שתרם לי את הכסף בשביל 'תפילות' זה חבר שלי והאורגניסט של שרית חדד, בנצי מור. היו הצעות מחברות תקליטים, אבל החלטתי שאני רוצה להיות עצמאי. הרעיון הוא לעבוד על 'כוח רבים'".

 

דוד פתח פרויקט מימון המונים ב"הדסטארט", לטובת הפקת סינגלים מקוריים, ובהמשך את הדיסק המיוחל: "זה מהמם אותי איך אנשים פותחים את הלב, מאמינים ותומכים", הוא אומר. "אני מקווה שיצטרפו אליהם עוד, וביחד נגייס את הסכום שצריך.

 

"בסופו של דבר, מי שפרץ את הדרך בגדול לי ולשכמותי, היו הזמרים שולי רנד ואביתר בנאי. הם פרצו את חומות הברזל שהפרידו בין העולם המוזיקלי החרדי, לבין המיינסטרים הישראלי, וזה קורה עכשיו וזה מדהים. זה הזמן של מוזיקאים שחזרו בתשובה, לבוא ולעשות את החיבורים האלה. אני כבר לא רוצה להישאר במוזיקת רחוב. המטרה היא להסתכל קדימה, לאלבום, לדבר הגדול הבא - ולרבי נחמן כמובן".

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עידן חדש
עידן דוד בתקופת וינה
מומלצים