שתף קטע נבחר

עומדים על צוק. צלחו את הטיפוס הקשה בעולם

בתום 19 ימים שכללו נפילות, חבטות, שריטות ו"צליפות שוט", הפכו טומי קלדוול וקווין ג'ורגסון למטפסים הראשונים בעולם שכבשו בסגנון חופשי את פסגת "אל קפיטן" בפארק יוסמיטי שבארה"ב. כיצד ישנו ומה אכלו? צפו

אחרי שש שנים של ניסיונות, ו-19 ימים רצופים על צלע הר: שני אמריקנים סיימו אתמול (יום ד') את טיפוס הצוקים שנחשב לקשה ביותר בעולם - במצוק "אל קפיטן" בפארק יוסמיטי שבקליפורניה - שאותו השלימו באמצעות ידיהם ורגליהם בלבד.

 

עוד חדשות בעולם :

"נשיאת ארגנטינה טייחה חקירת הפיגוע ב-94"

נלכד תומך דאעש שתכנן טבח בגבעת הקפיטול

פריז: דרס שוטרת במכוון ליד ארמון האליזה

 

טומי קלדוול (36) וקווין ג'ורגסון (30) הפכו לראשונים שטיפסו על סלע הגרניט, המכונה "קיר הזריחה" ומתנשא לגובה של 914 מטרים, בסגנון חופשי - משימה שנתפשה בעיני רבים כבלתי אפשרית. הם השתמשו בחבלים וברתמות בטיחות שאמורים לתפוס אותם במקרה שייפלו, אך הסתמכו על כוחם הפיזי ומיומנותם כדי לאחוז בסדקים הצרים כתער וקטנים כמטבעות.

 


 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
המאמצים ארכו 19 ימים שבמהלכם נפלו כמה פעמים ואף סבלו מפציעות. אך הצלחתם להגיע לפסגה הביאה שנים של חלום שגבל באובססיה לסוף המיוחל. קלדוול היה הראשון להגיע לפסגה אתמול אחר הצהריים. הוא חיכה שם במשך דקות ספורות לג'ורגסון שטיפס אחריו.

 

השניים התחבקו ואז הניף ג'ורגסון את ידיו באוויר במחוות ניצחון ומחא כפיים מעל ראשו. לאחר מכן השניים התיישבו, אספו את הציוד ואת בגדיהם והלכו למקום הריכוז בפסגה, שם חיכו להם כ-200 בני אדם, בהם אשתו של קלדוול וחברתו של ג'ורגסון. הארבעה התקבלו בתשואות בחיבוקים ובנשיקות. 

 

באחו שלמרגלות ההר פצח קהל נוסף בתרועות, ביניהם קראו משמחה קרובי המטפסים שצפו בהם דרך טלסקופים. אמו של קלדוול, טרי, אמרה כי בנה יכול היה להגיע לפסגה כבר לפני כמה שנים, אך הוא חיכה לחברו כדי שיוכלו לעשות זאת ביחד. "מדובר בחברות עמוקה, מחייבת ואמיתית שנבנתה על רקע טיפוס ההר במשך שש שנים", סיפרה.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

נשיא ארצות הברית ברק אובמה שלח את ברכותיו לשני המטפסים בפרופיל הטוויטר הרשמי של הבית הלבן: "הם מזכירים לנו שהכול אפשרי".

 

המסע לטיפוס גוש אבן הגרניט החל ב-27 בדצמבר. קלדוול וג'ורגסון חיו למעשה על המצוק עצמו, אכלו וישנו באוהלים שנקשרו אליו בגובה של מאות מטרים מהאדמה וסבלו מחתכים בקצות אצבעותיהם במשך רוב הטיפוס.

 

מטפסים בסגנון חופשי לא מושכים עצמם למעלה באמצעות כבלים ולא משתמשים במפסלות כידיות. במקום זאת, הם מטפסים סנטימטר אחר סנטימטר, דוחפים את אצבעותיהם ורגליהם אל תוך הסדקים והנקיקים הצרים או אוחזים בבליטות הקטנות של הסלע. בתמונות מהפארק נראו לעתים השניים כמו ספיידרמן - זרועותיהם ורגליהם פשוקות לרוחב הסלע החיוור שרבים מתארים אותו כחלק מאוד.

 

סופר-גלו על עור הידיים הפצוע

לשני המטפסים יידרשו ימים ארוכים להחלים. הם השתמשו בנייר דבק ולעתים סופר-גלו כדי להגן על עורם החשוף. קלדוול סיפר כי במקרה אחד הוא נאלץ לכוון שעון שיעיר אותו כל כמה שעות כדי שימרח קרם על ידיו השרוטות.

אמו של קלדוול (במרכז) מריעה לבנה (צילום: AP) (צילום: AP)
אמו של קלדוול (במרכז) מריעה לבנה(צילום: AP)

ישנו באוהלים תלויים, אכלו אפרסקים משימורים (צילום: AP) (צילום: AP)
ישנו באוהלים תלויים, אכלו אפרסקים משימורים(צילום: AP)
השניים גם חוו "עונשים פיזיים" בכל פעם שהחליקו מאחיזה בסלע, מה שגרם להם להתנדנד ולנתר זמן רב על פני הקיר. הנפילות, שאותן הם כינו "צליפות שוט", הסתיימו בזעזועים פתאומיים מחבלי הבטיחות.

 

קלדוול וג'ורגסון נעזרו בצוות של תומכים שסיפקו להם מזון וציוד ואף צילמו את ההרפתקה. שני המטפסים אכלו אפרסקים משימורים ולעתים לגמו ויסקי. הם עשו את צרכיהם באוויר וראו כיצד השתן שלהם מתנדף באוויר היבש והדליל. צרכים "כבדים יותר" הם עשו בתוך שקים "וואג באגס".

 

ישנם כ-100 מסלולי טיפוס להר "אל קפ" ורבים העפילו לפסגתו - לראשונה ב-1958. גם "קיר הזריחה" נכבש על ידי רבים. וורן הרדינג ודין קלדוול (שאינו מקורב לטומי קלדוול) עשו זאת באמצעות חבלי טיפוס ומסמרות ב-27 ימים ב-1970. עם זאת, מעולם לא הגיעו לפסגה בטיפוס חופשי, עד אתמול.

 

"הוא לא מבין את גודל ההישג שלו ואת ההתרגשות שלה הוא גרם", אמר אביו של קלדוול, מייק. ההישג החלוצי מגיע לאחר חמש שנים של אימונים וניסיונות שנכשלו של השניים. ב-2010 הם טיפסו שליש מהדרך כשלפתע פרצה סופה. בשנה לאחר מכן נפל ג'ורגסון בניסיון נוסף ושבר את הקרסול שלו. מאז הם בילו זמן רב באימונים ובבניית אסטרטגיות לטיפוס.

 

בניסיון זה, בזמן שהעולם צפה ועקב אחר השניים בפייסבוק ובטוויטר, התעכב ג'ורגסון בחלק התחתון של ההר כשניסה 11 פעמים במהלך שבעה ימים לחצות אותו. "ככל שזה מאכזב, אני מגלה בי רמות חדשות של סבלנות, התמדה ותשוקה", כתב ג'ורגסון ברשת. "אני לא נכנע. אנוח, אנסה שוב ואצליח".

 

ג'ון לונג, שהיה האדם הראשון שטיפס על "אל קפיטן" ביום אחד ב-1975, אמר כי זה בלתי נתפס שמישהו יעשה משהו "קשה ומתמשך" כל כך כמו טיפוס חופשי שעשו קלדוול וג'ורגסון.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים