שתף קטע נבחר
.
ערוץ 20

האלוף, המאסטר, הרב: המהפך של בנימין גומל

אלוף קפוארה ברזילאי שגדל בבית יתומים, מגיע לישראל בדרך מפתיעה ומצפה לראות את אברהם, יצחק ויעקב. הוא מתגייר והופך לאברך. גר הצדק, בנימין גומז: "ברחובות ברזיל יש אלימות ופשע, והדבר היחידי שיכול להציל את הילדים האלה, זה דמות לחיקוי. אז משדרים תוכניות על יסודות היהדות, וזה משפיע"

איך הגיע סברינו אדוולדו גומז דה-סילבה - אלוף קפוארה ברזילאי - להיות גר צדק ישראלי בשם בנימין גומל? מי שגדל ללא אב, התייתם מאימו בגיל 9, התגלגל לבית יתומים ברזילאי, והפך למאסטר בקפוארה – נראה היום אברך חרדי רגיל למראה, ורק המבטא הברזילאי השתמר.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

"גדלתי בשכונת עוני ופשע בסאו פאולו שבברזיל, למשפחה קאתולית בת שמונה ילדים", מספר גומל. "הייתה לי ילדות מאוד קשה. כשאמא הייתה בהיריון, נכנס באבי 'דיבוק', והוא השתגע".  

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

האם יצאה לעבודה, והרוויחה אך סכום פעוט שלא הספיק לכלכלת המשפחה - מאות שקלים בודדים לחודש, במונחים ישראליים. "עם זה היה צריך לפרנס שמונה ילדים, ולשלם שכר דירה שהייתה בעצם גג על ארבעה עמודים, וללא בטון. אבל למרות הקשיים, אמא שלי הייתה בן אדם מאוד חיובי, שלימדה אותנו כי זו לא בושה להיות עני. אבל זו כן בושה להיות פושע, גנב, שקרן".

 

בלי אבא ובלי אמא

בראיון שישודר בתוכנית "מסע לילי" הערב (מוצ"ש), בערוץ 20 - מספר גומל כי בהיותו בן שנתיים נפטר אביו האלים, שאיים לא פעם על חייהם. "ולמרות זאת, אמא אמרה לנו: על אבא ואמא לא מדברים - אפילו אם הם עושים צרות. 

בנימין גומל מתוך "מסע לילי" עם צבי יחזקאלי (ערוץ 20) (ערוץ 20)
בנימין גומל מתוך "מסע לילי" עם צבי יחזקאלי(ערוץ 20)

 

"אמא שלי הייתה מדברת הרבה על אברהם ויצחק, ועל משה רבנו. פה בתקשורת לא מראים כמעט דברים על היהדות, אבל בברזיל יש בכל בוקר יש תוכניות על יסודות היהדות. יודעים שיש ברחובות אלימות ופשע, ויודעים שהדבר היחידי שיכול להציל את הילדים האלה, זה דמות לחיקוי, דמויות תנ"כיות, אז נותנים להם לראות את הצדיקים של עם ישראל, וזה משפיע".

 

אך כשהיה בן 9 בלבד, נפלה גם אמו למשכב, ונפטרה כעבור חודש וחצי. "אמא הייתה מקבלת אוכל מהעבודה, והייתה שומרת אותו כדי להביא לנו לאכול. בסופו לשל דבר, זה גרם להתפרצות מחלת האולקוס עד למותה. בבית חולים כמעט שלא זיהיתי אותה מרוב שהייתה רזה וחלושה".

 

חיים של הגנה עצמית

גומל, אז דה-סילבה, נלקח לבית יתומים עם אחיו, שם נתקל לראשונה בבני נוער שאין להם מה להפסיד. "חיי הפשע היו חלק בלתי נפרד מהחיים שם", הוא מציין, ונזכר במכות ובהשפלות שהיו מנת חלקו. כעבור תקופה קצרה, כשהוצע לו להצטרף ללימודי קפוארה, הוא נענה בשמחה. 

 

"נתתי מכות לכל הרשעים" (ערוץ 20) (ערוץ 20)
"נתתי מכות לכל הרשעים"(ערוץ 20)

 

"כל מה שהמורה אמר לי, עשיתי כדי ללמוד", הוא מספר, "אבל על דבר אחד לא הסכמתי, והייתי מתווכח איתו כל הזמן: אלוקים. הוא אמר 'אני אלוקים' ואני הזהרתי אותו שהוא ייענש כי יש אלוקים בשמים".

 

שלוש שנות אימונים הפכו את גומל לתלמיד מצטיין, והוא החל להחזיר מכות לכל מי שהציקו לו. "נתתי מכות לכל הרשעים, ולרשעים היותר גדולים נתתי עוד קצת", הוא מחייך. "עזרתי גם לאחרים שסבלו מאלימות, אך כשהייתי הולך לפגוע באותם אנשים, הייתי שוכח להתפלל – הייתי רק מתפלל כדי שאצליח".

 

אז איך אתה מגיע לישראל?

 

"2 מדריכי קפוארה ישראלים נסעו לברזיל על מנת לחפש מדריך קפוארה שילמד בישראל. הם הגיעו לסאו פאולו, וראו בעיתון המקומי מודעה על תחרות קפוארה שהולכת להתקיים ביעד אחר במדינה, והחליטו לטוס לשם".

 

"באתי לראות את האבות הקדושים"

כשהגיעו לשערי המקום ביום התחרות, גילו המדריכים הישראלים כי המקום ריק מאדם, ושאלו לפשר הדבר. "השומר בכניסה הסתכל על המודעה ואמר: זה היה בשנה שעברה – הגעתם מאוחר". אך הם לא ויתרו. על המודעה היה רשום הטלפון של המאסטר שלימד את גומל.

 

"העברתי קורס באותה התקופה בסנטה קטרינה, והמאסטר התקשר אלי וביקש שאגיע לבחינה. כשהגעתי, הוא אמר לי: הזמנתי אותך כי אני יודע שהם ייקחו אותך לישראל. אתה הכי טוב".

 

 

גומל הגיע לישראל בתקווה לראות את האבות - אברהם, יצחק ויעקב שעליהם גדל, אך במקום זה הגיע למועדונים בתל אביב, וחווה לדבריו 'הלם תרבות' מהפתיחות בין המינים. "בברזיל יש הבדל עצום בין אישה נשואה לרווקה", הוא מסביר. "אישה נשואה מתלבשת בצורה אחרת - הרבה יותר צנוע. כשהגעתי לכאן הופתעתי מאוד".

 

אך מה ששינה את חייו היה... חלום. "חלמתי שיש צונאמי במקום מגוריי, ואחרי

תקופה שלא התפללתי לאלוהים, דווקא בחלום התחלתי להתפלל שיציל את האנשים שנסחפו במים, וייקח אותי במקומם. בבוקר סיפרתי לשכן שלי, והוא לקח אותי לרב שלמה עופר. זו הייתה לי הפעם הראשונה שראיתי צדיק. הבנתי שכמוהו אני רוצה להיות. החלטתי להתגייר.

 

"מצאתי את הטוב והשלם. את היהדות, עם ישראל והאבות הקדושים, וזה הכי יפה שיש. אני רוצה להיות כמותם וזה קשה, אבל אני לא מוותר על המטרה. ככה זה, אני לוחם".

 

התכנית "מסע לילי" עם צבי יחזקאלי תשודר הערב ב-22:40 בערוץ 20

לעמוד ה-VOD ולשידור החי הקליקו כאן, וכאן לעמוד הפייסבוק 

 

לכתבות נוספות של ערוץ 20

מהחיזבאללה לבית המדרש

סופרמן - גיבור העל היהודי

אתי אנקרי: "עדיין עושה תשובה"


פורסם לראשונה 17/01/2015 19:30

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ערוץ 20
לוחם קפוארה, אבל עם חליפה וכובע
ערוץ 20