שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

באיחור של כ-3 חודשים: מונה יו"ר ועדת ערר

אתמול חתמו גורמי נדל"ן על עצומה נגד משרד הפנים, הטוענת כי חל עיכוב של 3 חודשים במינוי יושבי ראש לוועדות הערר במחוזות המרכז ות"א - מה שהוביל לעלייה נוספת במחירי הדיור. יממה לאחר מכן, ל-ynet נודע כי אושר המינוי. המשמעות: דיונים לגבי התנגדויות לתוכניות בנייה שנדחו - יחודשו

סחבת ובירוקרטיה במוסדות התכנון או קידום הליכים ותוכניות בנייה? תלוי את מי שואלים. יממה לאחר ששורה ארוכה של גורמי מקצוע בענף הנדל"ן פנו לראש הממשלה ולשר הפנים, בדרישה למנות לאלתר יושבי ראש לוועדות הערר במחוזות תל-אביב והמרכז, משום שאלה עזבו את תפקידם לפני כ-3 חודשים וטרם מונה להם מחליף; ל-ynet נודע כי היום (ב') מונתה יו"ר חדשה לוועדת הערר במחוז מרכז.

 

 

מדיווח שהועבר ל-ynet על ידי משרד הפנים עולה כי ראש הממשלה ומ"מ שר המשפטים, בנימין נתניהו, ושר הפנים, גלעד ארדן, מינו את עו"ד שרון מוניטיפיורי ליו"ר ועדת ערר לתכנון ולבנייה במחוז מרכז, בהתאם לחוק התכנון והבנייה. עו"ד מוניטיפיורי תחליף את מיכל גלקין-גולן ותשמש גם כמ"מ יו"ר ועדות הערר במחוזות חיפה, ירושלים, תל-אביב, צפון והדרום. תוקף המינוי ל-7 שנים.

 

ועדות הערר דנות בהתנגדויות לתוכניות בנייה, וכך מקדמות אותן לקראת אישורן או דחייתן.

 

הרקע לפרשה באוקטובר 2014, אז נודע ל-ynet כי משרד הפנים לא מינה יושבי ראש חדשים לוועדות הערר. בעצומה שעליה חתמו אתמול גורמי הנדל"ן, נטען כי העלויות הנובעות מ"שיתוק הוועדות", מתגלגלות על כתפיהם של רוכשי הדירות ומביאות לעלייה נוספת במחירי הדיור.

 

"טרם אושרו מינויים חדשים, וחלק ניכר מהליכי התכנון בשני המחוזות תקועים לחלוטין", נכתב אתמול בעצומה. לטענת הגורמים, היא נועדה "להפעיל לחץ ציבורי על משרדי הממשלה כדי להסדיר את הבעיה ולאפשר לתהליכי התכנון לחזור לסדרם".

 

על העצומה חתמו נציגים של איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית באיגוד לשכות המסחר, ועדת קניין ומקרקעין של ועד מחוז תל-אביב והמרכז, הוועדה למוסדות ציבור של לשכת עורכי הדין בישראל, משרד עפר טויסטר עורכי דין, לשכת שמאי המקרקעין בישראל, התאחדות בוני הארץ ואיגוד המתכננים.

 

אילי בר, ראש תחום תכנון באיגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית ומנכ"ל משותף בחברת אקו סיטי, אמר אתמול כי "עיכוב מינוי יושבי ראש הוועדות הוא אסון רב נפגעים מבחינת העוסקים בתחום התכנון והבנייה, בעלי דירות ובעלי קרקעות. כל הליכי התכנון שמגיעים לוועדות ערר אלה תקועים לחלוטין. במיוחד נפגעים פרויקטים של התחדשות עירונית".

 

אוהד דנוס, יו"ר לשכת שמאי המקרקעין, הוסיף כי "המצב הנוכחי והסחבת המתמשכת במינוי יושבי הראש, למרות שאיש לכאורה אינו אשם בו, הוא מצב בלתי נסבל אך פתיר באופן מיידי. יש לקחת בחשבון שאי ביצוע המינויים לאלתר, גורמת להפחתת היצע הדירות במדינת ישראל ובכך פוגעת במאמצי הממשלה לטפל במחירי הדירות".

 

עו"ד אליאב בן שמעון, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, ציין כי "אי מינוי יושבי ראש לוועדות ערר מהווה חסם רגולטורי מיותר לחלוטין שמונע פעילות סדירה הוועדות. מצב זה משתק התחלות בניה, פוגע קשות בהרחבת היצע הדיור ותוצאותיו יהוו פגיעה כלכלית קשה ברוכשי הדירות ובמשק הישראלי".

 

תוכניות חדשות בקנה

ברקע העצומה מאתמול, שאגב מגיעה ימים ספורים לאחר הפרסום ב-ynet על תלונה בגין עיכוב הקמה של 40 אלף דירות במרכז הארץ, פורסמו היום דיווחים של מוסדות התכנון וחברות הנדל"ן על התקדמות מסוימת בתוכניות בנייה. כך, למשל, הבוקר דיווחה רשות מקרקעי ישראל כי תוכנית להקמת פרויקט מגורים בנס ציונה קיבלה תוקף להוצאת היתרי בנייה.

 

מדובר בתוכנית לשכונת מגורים חדשה שתכלול 491 דירות על שטח של 108 דונם, מתוכן 60 יחידות דיור יהיו מיועדות למעונות סטודנטים לדיור מוגן. ברשות ציינו היום כי השכונה צפויה להגדיל את מספר התושבים בעיר ב-1,800 איש. בנוסף, מתוכננים בה שטחי ציבור פתוחים, מרכז קניות חדש וכן מבני ציבור וחינוך. על פי התוכנית, ייבנו 33 צמודי קרקע, 170 דירות בבנייה סמי רוויה (עד 5 קומות) ו-228 דירות בנייה רוויה (עד 13 קומות).

 

במקביל, חברת הנדל"ן רותם שני דיווחה כי קיבלה היתר בנייה להקמת מתחם מגורים עם 420 יחידות דיור בגני תקווה, גם היא שייכת למחוז מרכז. מדובר בפרויקט שיכלול 5 מגדלים בני 23 קומות בשכונת גנים ביישוב. הפרויקט ישתרע על שטח של כ-10 דונם.

 

גם באזור הדרום קיבלה בימים אלה תוכנית התחדשות עירונית גיבוי - דווקא מהממשלה. הבוקר דיווחו עיריית אשקלון והחברה הכלכלית של העירייה על היתכנות כלכלית לפרויקט תמ"א 38/1 במסלול חיזוק ושיפוץ בעיר. במסגרת הפרויקט, 3 בניינים עם 4 קומות ו-42 דירות משנות ה-50 של המאה הקודמת ישודרגו ויחוזקו ויתווספו להם עוד 4 קומות ו-42 דירות נוספות. במסגרת הגיבוי הממשלתי, יקבל קבלן הביצוע שיזכה במכרז סיוע של עד 90 אלף שקל לדירה.

 

ברמלה הודיעה חברת MSN נדל"ן על יציאה לשיווק בפרויקט Quatro בשכונת הרובע בעיר. הפרויקט יכלול 4 מגדלים עם 180 דירות, ודירות 3 חדרים יעלו החל מ-690 אלף שקל במסגרת קבוצת רכישה. כאן טרם התקבל היתר בנייה, אך בחברה מעריכים כי ניתן יהיה להתחיל לבנות את הפרויקט תוך כשנה. בסך הכל צפויה השכונה לכלול 12 אלף דירות במסגרת פרויקט פינוי-בינוי, המתבצע בגיבוי עיריית רמלה, בדומה להתחדשות העירונית בשכונת מצליח בדרום העיר.

 

גם בנשר, שכבר מאופיינת בתנופת בנייה יחסית, יצאה היום הודעה של חברת אלמוגים, לפיה רכשה שני מגרשים בשכונת תל חנן לצורך הקמת 248 דירות בפרויקט חדש. הפרויקט יצטרף לפרויקט קיים שבונה החברה בעיר, "עמק הכרמל", שכולל 250 דירות ב-5 בניינים בני 10 קומות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים