שתף קטע נבחר

הבית הלבן: נתניהו וביינר הפרו את הפרוטוקול

דובר הבית הלבן הסביר: "יש פרוטוקול, שלפיו מנהיגים של מדינות זרות יהיו בקשר עם מנהיג המדינה הזו לגבי ביקור אפשרי וזה לא קרה". הדמוקרטים בקונגרס טוענים: לא התייעצו איתנו. מוקדם יותר נאמר כי הקירבה לא תאפשר פגישה של נתניהו עם אובמה וקרי

הבית הלבן האשים אמש (יום ה') את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר בהפרת הפרוטוקול בהסדרת ההופעה של ראש הממשלה מול שני בתי הקונגרס, תוך הסתרת העניין מהממשל בוושנגטון האחראי על תיאום ביקורים של מנהיגים זרים בארצות-הברית. אתמול גם התברר כי נתניהו לא ייפגש במהלך ביקורו בוושינגטון שבועיים לפני הבחירות עם נשיא ארצות-הברית ברק אובמה ועם מזכיר המדינה ג'ון קרי. נתניהו צפוי להגיע לוושינגטון בעוד כחודש וחצי - ולנאום בפני הקונגרס האמריקני ב-3 במרס - שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת ה-20.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט התבקש להבהיר את דבריו משלשלום על הפרת הפרוטוקול, האם הוא מתכוון לנתניהו או לביינר ותשובתו הייתה בשיחה עם כתבים: "שניהם, כי יש פרוטוקול, שלפיו מנהיגים של מדינות זרות יהיו בקשר עם מנהיג המדינה הזו לגבי ביקור אפשרי. זה לא קרה".

לא ייפגשו הפעם. אובמה ונתניהו (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
לא ייפגשו הפעם. אובמה ונתניהו(צילום: רויטרס)

בבית הלבן זועמים על כפיות הטובה של נתניהו ועל "קשירת הקשר" עם ביינר מאחורי גבו של הנשיא אובמה, שאיתו שוחח כמה ימים מוקדם יותר. נתניהו לא העלה בפניו את האפשרות של הופעה בקונגרס, תוכנית שמתבשלת זה חמישה שבועות.

 

בממשל האמריקני אומרים שנתניהו הוא המנהיג הזר שנפגש עם אובמה יותר מכל מנהיג אחר, בשל מערכת היחסים המיוחדת של ארה"ב וישראל, אבל בביקורו הנוכחי הנשיא לא ייפגש איתו בגלל הקירבה לבחירות לכנסת ה-20. "יש לנו נוהל קבוע שלא לפגוש מנהיגים דמוקרטים נבחרים, זמן קצר לפני הבחירות שלהם", אמר הדובר. "אנחנו רוצים להימנע אפילו ממראית עין סוג כלשהו של התערבות בבחירות דמוקרטיות". הוא הזכיר ש"הנשיא בילה יותר זמן בדיבור ובפגישות עם נתניהו יותר מאשר מנהיג עולמי כלשהו, דבר המשקף את עומק המחויבות של ארצות הברית לבטחון ישראל ולקשרים הקרובים. הנשיא ייפגש בוודאי זמן קצר לאחר הבחירות עם המנצח".

 

בתוך כך, אף על פי שבהודעת ביינר וכן בהודעת נתניהו נטען כי ההזמנה שהתקבלה הייתה דו-מפלגתית, מהרפובליקנים והדמוקרטים בקונגרס, מנהיגי המפלגה הדמוקרטית אומרים כי אף אחד לא התייעץ איתם.

 

ננסי פלוסי, מנהיגת הדמוקרטים בבית הנבחרים, אמרה כי הזמנת נתניהו על-ידי ביינר היא בגדר חטא ההיבריס. "זה חריג שביינר ומנהיג הרוב הרפובליקני מיץ' מקונל לא התייעצו עם המנהיגים הדמוקרטים לפני שפנו למנהיג זר", אמרה פלוסי.

 

הסנאטור הארי ריד, מנהיג הדמוקרטים בסנאט, אישר גם הוא שעמו אף אחד לא התייעץ והוסיף: "נתניהו יגיע לנאום כאן ונקשיב למה שיש לו להגיד".

 

לא נפגשים לפני הבחירות

מוקדם יותר אתמול אמרה דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ברנדט מיהאן, כי בהתאם ל"פרקטיקה של שנים רבות", הנשיא לא נפגש עם ראשי ממשלות או מועמדים בטווח זמן קצר לפני הבחירות במדינתם. כיוון שהבחירות יתקיימו שבועיים אחרי ביקורו של נתניהו בוושינגטון, אובמה לא ייפגש איתו".

 

הביקור של נתניהו בוושינגטון היה אמור להיות ב-11 בפברואר, אבל אחר-הצהריים כתב יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ג'ון ביינר, בחשבון הטוויטר שלו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לנאום בקונגרס ב-3 במרס - בזמן שבו ישהה בוושינגטון לרגל ועידת איפא"ק.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "נתניהו נענה בחיוב להזמנת יו"ר בית הנבחרים, בשם ההנהגה הדו-מפלגתית של בית הנבחרים והסנאט, לשאת דברים בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס". עוד נמסר כי ראש הממשלה צפוי להגיע לארה"ב בתחילת חודש מרס, שם ישתתף גם בוועידת איפא"ק. "הנאום בפני שני בתי הקונגרס יעניק לראש הממשלה אפשרות להודות לנשיא ברק אובמה, לקונגרס ולעם האמריקני על תמיכתם בישראל", נמסר מלשכת ראש הממשלה.

 ראש הממשלה נתניהו אמר: "לכבוד לי לקבל את ההזמנה הזאת, אשר משקפת את הידידות המיוחדת בין ישראל וארה"ב, כמו גם את התמיכה הדו-מפלגתית החזקה לישראל ברחבי ארה"ב".

 

נתניהו הוסיף: "רק בשבוע שעבר שוחחתי עם הנשיא אובמה על האתגרים המשותפים הניצבים בפנינו מצד הקיצונים האסלאמיסטים, לרבות הטרור המתגבר ושאיפתה של איראן להשיג נשק גרעיני. אני מצפה לאפשרות לחלוק בפני המושב המשותף את חזונה של ישראל לפעולה משותפת על מנת להתמודד עם איומים אלה ולהדגיש את מחויבותה של ישראל לקשר שמאחד את שתי הדמוקרטיות שלנו".


פורסם לראשונה 22/01/2015 23:38

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
אובמה ונתניהו בפגישה קודמת
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
מומלצים