שתף קטע נבחר

פינוי-בינוי במרכז: ערך הנכסים יטפס ב-40%

שני פרויקטים של התחדשות עירונית יוצאים לדרך במרכז הארץ: בכפר סבא, תוכנית פינוי-בינוי בשכונת תקומה הוכרה ע"י משרד הבינוי ותקפיץ את ערך הנכסים ביותר מ-40%. בבת ים החלה בניית השלב השני בפרויקט תמ"א 38 הגדול בעיר במתחם הנביאים, שיעלה גם הוא את ערך הנכסים בשיעור דומה

פרויקטים חדשים של התחדשות עירונית במרכז הארץ: בכפר סבא יוצאת לדרך תוכנית פינוי-בינוי, במסגרתה ייהרסו כ-300 דירות ישנות לטובת בניית 1,100 יחידות דיור חדשות. בבת ים יוצא לפועל השלב השני בפרויקט תמ"א 38 הגדול בארץ, במסגרתו 24 בניינים יחוזקו וישודרגו, וישלשו את מספר הדירות שבהם.

 

 

בכפר סבא, מדובר בתוכנית בשכונת תקומה במרכז העיר שתכנונה החל עוד ב-2009 ורק באחרונה, כ-5 שנים לאחר מכן, זכתה לקידום מצד העירייה, לקראת דיונים בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בנושא. היום (ב') הודיעה יזמית הפרויקט, חברת ענב, כי חתמה על הסכמים מפורטים עם 70% מהדיירים, כאשר השלב הראשון בפרויקט אמור להיבנות תוך כשנה. בסך הכל כוללת השכונה כ-500 תושבים.

 

הפרויקט הוכר באחרונה על ידי משרד הבינוי כתוכנית פינוי-בינוי במסלול רשויות, במסגרתו הרשויות המקומיות ילוו את הפרויקט עד למכירת הדירות. הוא כולל הריסה של 15 בניינים בגובה 3-4 קומות עם 296 יחידות דיור בין הרחובות ויצמן-נורדאו-הראשונים ורופין. במקומם ייבנו 15 מגדלי מגורים בגובה 9-25 קומות עם 1,100 דירות בשטח ממוצע של 100 מ"ר, לעומת 70 מ"ר כיום. הדירות החדשות יכללו מרפסות, חניות תת-קרקעיות ומחסן.

הדמיית הפרויקט בשכונת תקומה בכפר סבא (הדמיה באדיבות חברת ענב) (הדמיה באדיבות חברת ענב)
הדמיית הפרויקט בשכונת תקומה בכפר סבא(הדמיה באדיבות חברת ענב)

בחברה מציינים כי הדירות הקיימות עולות כ-1.1 מיליון שקלים בממוצע, כאשר מחירי הדירות החדשות יתחילו ב-1.7 מיליון שקלים - עלייה של יותר מ-40% בערך הנכס. לדברי אפי כץ, מנכ"ל חברת ענב, "עברנו את השלב הקשה ביותר בפרויקט בתקומה, שהוא ריכוז וגיוס של למעלה מ-70% מהדיירים לחתימה על הסכם מפורט. מהרגע שהעירייה הבינה שיש היענות מסיבית של הדיירים - היא נרתמה לפרויקט".

 

כץ מספר כי ראש עיריית כפר סבא, יהודה בן חמו, הבין את מצוקת הדיירים במתחם, "ובכנס שנערך לפני כחצי שנה הוא התחייב שעד סוף 2015 תאושר התוכנית", הוא אומר. לדבריו, אחרי שהתוכנית תאושר, פינוי הדיירים ותחילת בניית השלב הראשון בפרויקט צפויים בתחילת 2016.

 

בת ים: שלב נוסף בפרויקט תמ"א הגדול בעיר

בבת ים, מדובר בפרויקט תמ"א 38 (חיזוק ושדרוג מבנים) הגדול ביותר בעיר, שנקרא "שער הים" בשל קרבתו לחוף הים וממוקם במתחם הנביאים, סמוך לשכונת גן העיר. במסגרת הפרויקט, שקידומו החל עוד ב-2011, לא פחות מ-24 בניינים ישנים על שטח של כ-60 דונם יחוזקו, ולכל אחד מהם יתווספו 3.5 קומות. בסך הכל ייבנו 343 דירות חדשות, בנוסף ל-466 יחידות הדיור הקיימות.

 

כיום שני הבניינים הראשונים במסגרת הפרויקט כבר מאוכלסים, שני בניינים נוספים נמצאים בבנייה ובסך הכל כ-17 בניינים נמצאים בתהליך קבלת היתרי בנייה. השבוע יצא לפועל השלב השני בפרויקט, הכולל שני בניינים שיחוזקו ולהם יתווספו 30 דירות חדשות במחיר ממוצע של כ-17 אלף שקל למ"ר. בסופו של דבר יעלו הדירות, שצפויות להתאכלס בעוד כשנתיים, החל מ-1.4 מיליון שקלים ויגיעו למחירים של 2.4 מיליון שקלים עבור הדירות המיוחדות.

הדמיית פרויקט שער הים בבת ים (הדמיה: Evolve media) (הדמיה: Evolve media)
הדמיית פרויקט שער הים בבת ים(הדמיה: Evolve media)

בחטיבת הנדל"ן של חברת אלוני האפט, המקדמת את השלב השני של הפרויקט, מציינים כי הדיירים הקיימים בשני בניינים אלה יקבלו דירות גודלות ב-25 מ"ר (12 מ"ר עם ממ"ד ועוד 12 מ"ר מרפסת). כמו כן, כל בניין יכלול חניון תת-קרקעי עם מתקני חניה רובוטית. חלק מהדירות החדשות כבר שווקו ונמכרו, ובחברה אומרים כי המחירים משקפים עליית ערך של כ-40% (שווי הדירות הישנות עומד על כמיליון שקל).

 

לדברי צחי אגסי, שותף ומנכ"ל משותף בחטיבת הנדל"ן, "מדובר בשכונה חדשה בקרבת הים, עם בניינים מפוארים ומבחר דירות בעלות מפרט טכני גבוה. סביבת המגורים בצמוד לפארק גן העיר נחשבת לשכונה הטובה בבת ים". בניית הפרויקט אמורה להסתיים עוד כ-4 שנים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תמר מצפי
פינוי-בינוי. אילוסטרציה
צילום: תמר מצפי
מומלצים