שתף קטע נבחר

שלמוטות מצטיינים: נדב לפיד על "הגננת"

כדי לממש פנטזיה קדומה שלו לצלם סצנה ובה זאטוטים שרים את שיר אוהדי הפועל תל אביב על כל קללותיו, היה על נדב לפיד לכתוב מלים משובשות לילדים המזמרים בסרטו ה"גננת". אחר כך הוא השלים את הטקסט המדויק בעריכה. וזו היתה רק בעיה אחת בעבודה בגן ילדים. הערות הבמאי

"אומרים מכבי נאשים, שלמוטות מצטיינים, הלוואי שתמושו, שתישרבו חיים" - שורה זו שמופיעה בתסריט של הסרט "הגננת" נראית על פניו כמו ג'יבריש, אך חדי העין שבינכם בוודאי מזהים את החלק המוקדש למכבי תל אביב מתוך השיר "אדום עולה בבלומפילד" כפי שהוא בוקע מפי אוהדי הפועל תל אביב. הבמאי נדב לפיד היה שם לא פעם בשער חמש באיצטדיון בלומפילד, ובסרטו החדש הוא רצה לממש פנטזיה ולשים את המלים המקוריות והבוטות (אותן נחסוך מכם) בפי גיבוריו הזאטוטים. אבל אז הוא נתקל בבעיה - עוד אחת מאינספור בעיות שעלו בעבודתו עם ילדים בני חמש.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

 

"בתור אוהד הפועל תל אביב מגיל חמש-ארבע, תמיד היתה לי את הפנטזיה הזאת לגבי השיר הזה, שאני באופן אישי מאוד מאוד אוהב, והוא מרגש אותי", מודה לפיד בן ה-39, "הפנטזיה הזאת פחות הלהיבה את משרד המסחר והתעשייה, שנותן אישורים להעסקת ילדים בארץ. והם סימנו במרקר את כל המלים שאסור לילדים להגיד - מה שאומר שכל הסצנה היתה מסומנת. ואז לא היתה לי ברירה אלא פשוט לשבת ולכתוב מילים משובשות, אבל דומות. כדי שהילדים לא ישירו קללות, אלא יאמרו כאילו קללות. אחר כך בחדר הסאונד הקלטנו את ההברות החסרות".

 

עוד על "הגננת":

 

כך למעשה השיר במילותיו המקוריות כפי שמופיע בסרט, הוא לא מה שהילדים עצמם שרו במהלך הצילומים. הם כאמור לא ניבלו את הפה, ושאגו: "אומרים מכבי נאשים, שלמוטות מצטיינים, הלוואי שתמושו, שתישרבו חיים". בכך סיפק הבמאי את מגבלות הפוליטיקלי קורקט שהציב בפניו הממסד. להפתעתו גילה שאחת המילים היחידות שהותרו לשימוש במקור היא המילה גטו, שמשובצת בשיר. "מצחיק שזה משהו שלילדים בני חמש מותר להגיד", הוא אומר. 

מה למדת היום ביציע? נדב לפיד ואבי שניידמן מתרגלים ()
מה למדת היום ביציע? נדב לפיד ואבי שניידמן מתרגלים

במאים נוספים מספרים על סרטיהם ב-ynet:

 

"הגננת" - סרטו השני של לפיד, הזכור מ"השוטר" (2011) - מלווה ילד בן חמש בשם יואב (אותו מגלם אבי שניידמן) ואת הגננת שלו נירה (שרית לארי). היא נדהמת לגלות כי הזאטוט הוא משורר צעיר ומוכשר ביותר, וחוששת כי סביבתו התרבותית הגסה, וגם זו המשפחתית המעורערת תביא להשחתתו הבלתי נמנעת. בין השניים מתפתח קשר אם-בן מעוות, שמגיע לנקודת קיצון בקרב המאסף שהיא מנהלת על תמימותו. עוד משתתפים בסרט: יחזקאל לזרוב, אסתר ראדה, דן תורן, ליאור רז, גלעד בן דוד וכן כ-25 זאטוטים שהתרוצצו כניצבים בסצנות שצולמו בגן הילדים.

שרית לארי ואבי שניידמן ב"הגננת" (צילום: אתיאל ציון) (צילום: אתיאל ציון)
שרית לארי ואבי שניידמן ב"הגננת"(צילום: אתיאל ציון)
 

"אין לי ילדים, וילדים אף פעם לא שיחקו בסרטים שלי לפני כן, כך שלמזלי לא הייתי מודע לעומק התהום שאני צולל אליה", אומר לפיד, שמודה כי לא היה לו מושג עד כמה מסובך יהיה להתנהל על הסט גדוש השחקנים הצעירים. "אחרי שוט של חמש דקות, ילד מפהק בן חמש יכול לחרב לך אותו - וזה היה מצמרר", הוא מסביר. הפתרון מבחינתו היה להתמסר להווי של הילדים, ולשוטט עם מצלמתו של שי גולדמן ברחבי הגן, בעוד אלה משתוללים ומשחקים.

 

"אם הסרט מצטלם בגן, זה לא נכון להפוך ילדים למבוגרים קטנים. להיפך - צריך לתת לילדים להיות ילדים במובן הזה של משהו מפתיע, משהו בלתי נשלט שחי את הסדר שלו, ומולם המצלמה חיה את הסדר של המבוגרים", מספר הבמאי, "המתח הזה מתבטא ביחס בין המצלמה לבין הילדים המצולמים. הוא מתבטא בזה שהם לא תמיד עומדים באמצע הפריים, לפעמים בצד. הוא מתבטא בזה שלפעמים הם ניגשים למצלמה, נעמדים מולה ומסתכלים עליה ישר. התוצאה היא ההתנגשות הזאת שבין המצלם למצולם".

נדב לפיד מתדרך את שרית לארי על הסט של "הגננת" (צילום: אתיאל ציון) (צילום: אתיאל ציון)
נדב לפיד מתדרך את שרית לארי על הסט של "הגננת"(צילום: אתיאל ציון)

איך לפיד בכלל הגיע לרעיון המוזר שעומד מאחורי "הגננת"? התשובה נמצאת בקורות חייו.

"ניהלתי קריירת שירה קצרצרה בין גיל ארבע וחצי-חמש לגיל שבע", הוא נזכר בדיקלומיו בחיק המטפלת שלו, השחקנית אהובה קרן, "השירים שבסרט הם בעצם השירים שדיקלמתי אני. אבל אני חושב שמעבר לזה הסרט הוא ניסיון לתהות האם העולם שלנו, החברה שלנו, עדיין מתעניינת ביופי, באמנות, ובשירה. האם יש בכלל בעולם שלנו מקום לכל זה?".

 

עוד על ההתנהלות של לפיד מול ילדי הגן השובבים, ההתמודדות עם הריסון על הסט מול הבוטות על המסך, וגם סצנת הריקוד בו הטמין הבמאי מוקש לשרית לארי שנדרשה להסתגל לתנועות המוזרות וההיפר-אקטיביות של זוג השחקנים אריאל ברונז ונעמה פרייס שהפתיעו אותה - כל זאת במדור הערות הבמאי עם נדב לפיד על "הגננת". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נדב לפיד והילד אבי שניידמן על הסט של "הגננת"
לאתר ההטבות
מומלצים