שתף קטע נבחר

בגלל השמיטה: ט"ו בשבט ללא נטיעות

סדר שיהיה פה: אם שנת שמיטה, אז אין נטיעות. ואם אין נטיעות, אז מה עושים בט"ו בשבט? סדר חגיגי, קטיף התנדבותי - וטיולים. היכנסו ולמדו על האפשרויות לחג אלטרנטיבי - וקבלו בונוס נהדר: שתי חוברות שמציעות "סדר ט"ו בשבט"

"נכה בקרקע ובצור / וגומות סביב נחפור / בהרים ובמישור / בט"ו בשבט "? לא בשנת השמיטה ! תלמידי מוסדות חינוך וחניכי תנועות נוער רבים יוותרו השנה על המנהג המסורתי של "ראש השנה לאילנות", ויימנעו משתילת עצים בארץ ישראל - פעולה שעל פי ההלכה אסורה ב"שנת השבע". התחליף: סדרי ט"ו בשבט שמציפים את הרשת, כל מגזר - ונוסחיו.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

מסורת ישראלית ארוכת שנים מוציאה מדי ט"ו בשבט, שיחול השבוע (שלישי), אל הפרדסים, השדות והיערות אלפי ילדים, בני נוער ומבוגרים, הנוטעים ושותלים עצים וגידולים שנים, כדי לחוש את אדמת הארץ ולבטא את החיבור אליה. בשנת בשמיטה מצווה התורה להימנע מעבודת הקרקע – דבר שלכאורה מרוקן את חג האילנות מתוכנו המרכזי.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

אז מה התחליף? סדר ט"ו בשבט, קטיף התנדבותי – וטיולים. במשרד החקלאות ופיתוח הכפר מסירים השנה את הדגש ממסורת הנטיעות, ויוצקים תוכן חלופי לט"ו בשבט. בשיתוף עם המשרד לשרותי דת ועמותת "טבע עברי" הופקה לראשונה חוברת לעריכת "סדר חג" – בדומה לזה של ראש השנה ה"אמיתי" ושל חג הפסח.

 


פתחו כאן את סדר ט"ו בשבט לשמיטה ישראלית

 

החוברת המצורפת כאן, וניתנת להורדה חינם באתר האינטרנט של המשרד, מרחיבה את היריעה על מהות החג ומסבירה גם על הגנת הטבע והסביבה ועל שימור עצים, מחזקת את הקשר לארץ ישראל ולפירותיה, מעשירה בשירים, בעיקרי מצוות שנת השמיטה ובערכיה, במידע ובסיפורים על עצי ישראל.

 

ישראל גלון, פקיד היערות ומנהל אגף פרחים והנדסת הצומח במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, אמר כי "לאור שנת השמיטה, הצענו לציבור לצאת למסע משותף של עצירה והתבוננות ביופייה של הארץ, מסע של הכרת הטוב אל מול כל השפע הזה, מסע של מחויבות עמוקה לשמירה על הקיים לצד קריאה להתחדשות מתמדת".

 

 


וכאן - סדר ט"ו בשבט של ארגון "צהר". היכנסו

 

גם ארגן רבני "צהר" הוציא חוברת המיועדת לעריכת סדר , ומשתפת צעירים ומבוגרים גם יחד. חלק מיוחד בחוברת מוקדש לדור הצעיר, עם חידות, שעשועונים ותשבצים בנושאי החג. "ט"ו בשבט כבר מזמן אינו עוד תאריך טכני", אומרים ב"צהר", ומזכירים את המהות המקורית של החג: "להבדיל בין דיני המעשרות הניתנים, מדי שנה, לקבוצות שונות לפי המסורת היהודית".

 

מתוך הסדר של "שמיטה ישראלית" ומשרד החקלאות (עיצוב: שמיטה ישראלית ומשרד החקלאות) (עיצוב: שמיטה ישראלית ומשרד החקלאות)
מתוך הסדר של "שמיטה ישראלית" ומשרד החקלאות

 

"היום הפך החג הזה לחגה של ארץ ישראל והתנועה הציונית המבקשת להכות שורשים בארץ, על ידי נטיעות בכל מקום אפשרי. בשל היות השנה שנת שמיטה, אנחנו מגלים כי אפשר וצריך לאהוב את הארץ גם בלי נטיעה. מתוך התבוננות ביופיה ועומקיה השונים, אנו נושאים תפילה שנזכה לדבוק בה ובערכיה ושנזכה להמשיך ולטעת בה בשנים שיבואו".

 

קטפו פירות, צאו לטיול

בארגון "לקט ישראל" יוזמים זו כבר השנה החמישית פעילות התנדבותית של קטיף למען משפחות נזקקות. השנה מציעים שם את הפעילות במקום נטיעת העצים המסורתית, ומסבירים את העיקרון הפשוט: "בחצרותיהן של משפחות רבות בכל רחבי הארץ גדלים עצי פרי, המניבים פירות רבים. חלק מן הפירות נקטפים ונאכלים על ידי המשפחות, אך חלקם הגדול, שאינו נקטף, מרקיב, נופל מן העצים, מלכלך את הקרקע – יוצר בזבוז. פירות הדר הם מוצר יקר שידם של רבים אינה משגת לקנותו, ואם פירות אלה ייקטפו, ניתן יהיה להעבירם לאלה שיוכלו ליהנות מהם".

 

תנועת "בני עקיבא" הודיעה כי כ-25 אלף חניכים יצאו ליום חווייתי ברחבי הארץ, במהלכו יבקרו במספר מוקדים ויתחברו לאדמת הארץ "באופן שונה", בעזרת "פעילות ערכית משמעותית": הם יסיירו במועצה המקומית שדות נגב במטרה לחזק את תושבי הדרום, וכן בקדומים, תל-חדיד, יער יודפת וכינרת.

 

בהנהלה הארצית מציינים בסיפוק כי מדובר במספר שיא של חניכים שייצאו לפעילויות ברחבי הארץ מתנועת נוער אחת. המזכ"ל, דני הירשברג, אמר: "על אף שנת השמיטה מצאנו לנכון לקיים יום פעילות שכל מטרתו חיבור אל השורשים, חיבור אל ארץ ישראל ואהבת הארץ. זהו יום חג לתנועה ויום חג לארץ".

 

הרב יוסף כרמל, ראש מכון "ארץ חמדה", קורא לציבור לקיים סדר ט"ו בשבט מירקות הקדושים בקדושת שביעית, "שיש מצווה ומעלה באכילתם", כדבריו. והוא מסביר: "הדבר עדיף על אכילת פירות יבשים שרובם הגדול איננו גדל בארץ ישראל, מיובא גם מארצות תומכות טרור, ויש שאלות קשות על תועלתם מבחינה בריאותית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים