שתף קטע נבחר

ועדת חקירה באוסטרליה: "נאנסתי. הרב אמר לי לעזוב את זה"

שנים ארוכות של התעללות מינית בתלמידים בני 7-11, במוסדות החינוך של חב"ד באוסטרליה - מגיעות לחקירה ממלכתית רשמית, במסגרתה נערכים שימועים פומביים לרבנים בכירים ומחנכים. הקורבנות מעידים על התנכלויות וניסיונות השתקה: "איבדתי את האמון במנהיגי הקהילה היהודית"

מוסדות חב"ד באוסטרליה על הכוונת: "הוועדה הממלכתית לחקירת התעללות מינית במוסדות חינוך" באוסטרליה, תנהל בשבועיים הקרובים שימוע פומבי למוסדות חב"ד במדינה. השימוע מתקיים לאחר שאנשי צוות הורשעו בהתעללות מינית בילדים, האחרון שבהם – לפני פחות מחצי שנה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

הוועדה הכריזה על קיום השימועים לאחר ההרשעה, ובמהלך הימים הקרובים תזמן אישים שונים מקרב הקהילה היהודית שנקשרו לפרשה, וביניהם: קורבנות התקיפה ובני משפחותיהם, מנהלים ופקידים במוסדות הנמצאים תחת החקירה, וכן רבנים בכירים המשתייכים לקהילות חב"ד בסידני ובמלבורן, שם אירעו המקרים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

מטרת הוועדה - לקבוע האם פעלו מוסדות חב"ד כשורה בטיפול בפרשיות שבגינן הורשעו מורה ומאבטח בבית הספר שנשלחו לכלא, ומנהל מוסד חינוכי, שהורשע וקיבל מאסר על תנאי. מורה נוסף התאבד ככל הנראה לפני מתן גזר הדין בעניינו. על פי דיווח בכלי התקשורת האוסטרליים, זוהי הפעם הראשונה בה מתקיים שימוע פומבי על התעללות מינית, במוסד יהודי באוסטרליה.

 

בין שלוש לשמונה שנות מאסר

ראשית הפרשה הקשה - במסכת התעללויות בבנים הלומדים בישיבת חב"ד במלבורן, ובמקרה אחר, בתקיפה

מינית של נערה. דוד קרמר ואהרון קסטצ'ר שימשו, על פי הדיווח ב"טלגרף", כמורים בישיבת חב"ד המרכזית במלבורן אוסטרליה. נגד השניים הוגשו תלונות על התעללות מינית בתלמידיהם.

 

נגד קרמר שלימד בבית הספר היסודי, הוגש כתב אישום, ובו נטען כי במהלך השנים 1989-1992, התעלל מינית בארבעה ילדים בגילאי 10-11 שאותם לימד. הוא הורשע לפני כשנה, ונשלח לרצות עונש מאסר בן שלוש שנים בכלא.

 

קסטצ'ר, ששימש מורה מחליף ומדריך נוער, נמצא ללא רוח חיים בביתו לפני כשנה, סמוך להכרעת בית המשפט בעניינו. כעת צפויה הוועדה לחקור בשנית את התנהלות האחראים מטעם המוסד שבו לימד.

 

דיוויס קייפרס שהועסק כמאבטח מטעם המוסד החינוכי, הורשע אף הוא בהתעללות מינית בילדים. הצעיר שבקורבנותיו היה ילד בן שבע בזמן ההתעללות, והוא נידון בשנת 2013 לשמונה שנות מאסר.

 

"איבדתי אמון במנהיגי הקהילה"

אך בזאת לא תמה מסכת ההתעללויות שאליהן היו חשופים הילדים שהתחנכו במוסדות חב"ד. גם מי ששימש כמנהל מוסד, דניאל היימן (50), הורשע בחודש יוני האחרון בתקיפתה המינית של נערה בת 14 במחנה הקיץ "נר ישראל", בבונדי הסמוכה לסידני. הוא נידון ל-19 חודשי מאסר על תנאי במוסד שיקומי. היימן, על פי הדיווח בגרדיאן הבריטי, עקר לאחר מתן גזר הדין לארצות הברית.

 

נוכח המעשים החמורים, מבקשת הוועדה לחקור את התנהלותם של מוסדות חב"ד - מכללת "בית רבקה" בבונדי-סידני וישיבת חב"ד המרכזית במלבורן והאופן שבו טיפלו בתלונות הקורבנות.

 

בנאום הפתיחה לדיוני הוועדה אמרה היועצת, מריה גראך, כי המעשים כולם התנהלו תחת אחריותם של מנהלי המוסדות: "הקורבנות באו במגע עם תוקפיהם כתוצאה ממעורבותם של האחרונים בפעילויות המנוהלות על ידי המוסדות, כגון פעילות אחר הצהרים, חוגי אומנויות לחימה, או תוכניות דתיות ומחנות קיץ הכוללים שינה".

 

אחד הקורבנות, אב"ב, סיפר כי קיים שיחות בנושא עם אחד מרבני הקהילה בשנת 2011, אך הרב אמר לו כי "הדבר הנכון והחכם לעשות" במקרה של התעללות בילדים, היא "לשחרר".

 

ה-JTA מציין כי עם תחילת שלב העדויות בבית המשפט של מחוז ויקטוריה השבוע, ציינה אשתו של אב"ב כי "כבת זוגו של הקורבן שהעיד, אני מרגישה שנואה ומבודדת בתוך הקהילה שלי". והוסיפה בדמעות: "איבדתי את האמון במנהיגי הקהילה היהודית".

 

"קראו לנו 'מוסרים'"

הרעיה שהעידה אף היא בפני חברי הוועדה, ציינה כי "מעבר למעשים הנוראיים של המתעללים נגד בעלי, שמשכו מתחת לרגליו את שטיח הביטחון ותמימות של ילדותו - נפגענו פעם נוספת, בהתבגרותנו, על ידי המבוגרים האנוכיים, וזכינו לתגובתה הקשה של הקהילה כלפינו".

 

לדבריה, כאשר התלוננו במשטרה הם הוגדרו כ"מוסרים", וזכו לנידוי מצד הקהילה בטענה כי על פי ההלכה היהודית, אסור למסור עבריינים יהודים לרשויות מדינה שאינן יהודיות.

 

הדיון יתנהל בשידור חי ברשת, בשבוע הקרוב, בטרם תגבש הוועדה את המלצותיה. בסמכות הוועדה לקבוע פיצויים כספיים גבוהים לקורבנות, אשר יושתו על המוסדות המעורבים בפרשיות, כפי שעשתה במקרים אחרים בעבר, בין היתר בפרשיות של התעללות מינית במוסדות קתוליים במדינה.

 

ישיבת חב"ד המרכזית: אנו משתפים פעולה באופן מלא

מישיבת חב"ד המרכזית נמסר בתגובה כי הם "מקדמים בברכה את השימוע על ידי 'הוועדה הממלכתית לחקירת התעללות מינית במוסדות חינוך', ובטוחים כי תוצאותיה יחזקו את האופן שבו פעלו המוסדות בכל הנוגע להתעללות בילדים".

 

"הישיבה הציעה כל עזרה לוועדה, ומשתפת עימה פעולה באופן מלא. אך עד שהוועדה תפרסם את מסקנותיה אין זה הולם להוסיף מעבר לכך. 'הישיבה המרכזית' לא תגיב יותר כל עוד הוועדה עוסקת בעבודתה, ואנו מצפים להמלצותיה ומסקנותיה".

 

דובר חב"ד בישראל, מנחם ברוד, ביקש להדגיש כי פרטי המקרה אינם מוכרים לו, ומסר כי "החברה האנושית כולה עוברת תהליך מבורך של הבנת גודל חומרתן של פגיעות מיניות. אם בעבר חשבו שאפשר לטפל בבעיות כאלו בתוך הקהילה או המשפחה, כיום ברור שרק הגורמים המקצועיים בכוחם לבער את הנגע, להרתיע עבריינים פוטנציאליים ולתת את הסיוע הדרוש לקורבנות.

 

"המדיניות הברורה והחד-משמעית של מוסדות חב"ד בארץ ובעולם, היא לטפל במקרים כאלה במלוא החומרה, ובראש ובראשונה בדיווח מלא לרשויות המוסמכות. מדיניות זו מוכיחה את עצמה בצמצום הפגיעות, בהרחקת עבריינים מקרבת ילדים, ובהענקת התמיכה והעזרה המקצועית לילדים שנפגעו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
קראו למתלוננים "מוסרים" ונידו אותם מהקהילה (אילוסטרציה)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים