שתף קטע נבחר

למה לבנות שירות לאומי אסור להתגייס למשטרה

לאחר פרשת ניסו שחם, קיוו כולם לבדק בית - אבל המשטרה לא הפנימה את הלקח. במציאות הזו צריך לומר בבירור: אסור ללכת לשירות לאומי במשטרה. אם שוטרות קשוחות לא אספו כוח להתנגד לקצינים הבכירים, איך תעמוד מולם בת 18? אתן יכולות לומר בפה מלא: במקום שלא מכבד נשים, אנחנו לא נמצאות

לפני שנתיים, כשהתפוצצה פרשת ההטרדה המינית של ניצב ניסו שחם, טענתי כאן במאמר כי לא פוסלים שירות במשטרה בגלל ניצב אחד שסרח - אבל בהחלט פוסלים שירות במשטרה בגלל מערכת קלוקלת.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

המערכת קלוקלת בגלל שהיא קידמה קצין בכיר שהיה גס כלפי נשים וכלפי אזרחים. כולנו זוכרים את ניסו שחם מצולם כשהוא מנבל את פיו אל מול נשים וגברים, ועומד מאחורי פקודות שנויות במחלוקת. המערכת חשבה שהוא לא צריך לעמוד לדין על כך. גם בית המשפט העליון חשב שהוא יכול להיות מקודם לתפקיד בכיר של ניצב.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

המסר היה ברור: מותר לשוטרים להיות גסים, מותר להם לעבור על החוק. החוק לא נועד עבורם, הוא נועד בשביל האזרחים הפשוטים.

 

ניסו שחם הבין. המסר חלחל היטב - והוא הרשה לעצמו להטריד שוטרות בכירות ושוטרות זוטרות, רווקות ונשואות, שוטרות ובנות שירות לאומי. כשהוא עבר את הגבול ונתפס, הצדיקו אותו חבריו השוטרים ואמרו כי זאת הנורמה במשטרה, מה רוצים ממנו?

 

איך הם ינקו את האורוות?

כולנו ציפינו כי אחרי המעידה שלו תעשה המשטרה בדק בית ותטפל בבעיה. אבל המשטרה נשארה כפי שהייתה.

עוד ועוד קצינים בכירים נתפסים באונס ובפיתוי קרוב לאונס. המשטרה לא הפנימה את הלקח, כי מי היא המשטרה אם לא הניצבים, אלה שיצרו את השחיתות? איך הם ינקו את האורוות?

 

ההתנהגות המבישה של הקצינים הבכירים היא רק קצה קרחון. בסיפור של ניסו שחם נאמר יותר מפעם אחת כי זו הנורמה במשטרה (לא כולם, חלילה). אבל אם בארזים נופלת שלהבת, למה שאזובי הקיר יטמנו ידיהם בצלחת?

 

במציאות הזו צריך לחזור ולומר בפה מלא: אסור לבנות ללכת לשירות לאומי במשטרה. אם שוטרות קשוחות בכירות לא אספו כוח להתנגד לקצינים ולניצבים הבכירים, איך תעמוד מולם בחורה בת 18? מאיפה יהיו לה כוחות להתנגד?

 

הנורמות בעייתיות גם במקומות אחרים

האמת היא שהבעיה היא לא רק במשטרה. מדובר בנורמות קלוקלות גם במקומות אחרים. דוגמה קטנה מהחודש האחרון:

כתב בכיר שנחשד באמירות גסות והטרדות מיניות, זכה לגיבוי ממקום העבודה שלו, ורק בלחץ ציבורי ניטל ממנו פרס יוקרתי שבו זכה. ושוב המסר תואם למסר של הפיקוד הבכיר במשטרה. "כבוד האישה" זו רק סיסמה.

 

אני מציע לכל הבנות המתלבטות בימים אלה על המשך דרכן בשנה הבאה, או בהמשך הדרך – אל תלכו לשירות לאומי במשטרה. אל תלכו למקום שלא מכבד נשים. אל תלכו לסייע למקום שמקדם אנשים גסים. אל תסייעו למערכת שמזלזלת בכבודכן.

 

אתן יכולות לומר בפה מלא: במקום שלא מכבד נשים, אנחנו לא נמצאות.

 

  • הרב שמואל אליהו הוא רבה של העיר צפת. חבר מועצת הרבנות הראשית.

פורסם לראשונה 11/02/2015 12:01

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
הרב שמואל אליהו
צילום: אפי שריר
מומלצים