שתף קטע נבחר

מורה בלגי לתלמידים: תחזרו לפולין בקרונות משא

במהלך שיעור במתמטיקה, בתיכון היוקרתי אמיל ז'אקימאן שבבריסל, אמר המורה לתלמיד כי הוא "מציע לו לחזור לפולין", ולתלמידה אחרת אמר: "אנחנו צריכים לשים את כולכם על קרונות משא", תוך שהוא מחקה מבטא גרמני. המורה זומן לשימוע רשמי במשרד החינוך, והוגשה נגדו תלונה במשטרה

התקשורת הבלגית סוערת לאחר שמורה בעיר הבירה בריסל, המליץ לתלמידת תיכון יהודייה לעלות על קרונות משא של רכבת גרמנית, ולתלמיד אחר - לחזור לפולין. המורה, ששמו נותר חסוי, התנצל - אך הוריה של התלמידה החליטו להגיש נגדו תלונה רשמית במשטרה באשמת הסתה לאנטישמיות וגזענות, ומשרד החינוך הבלגי זימן את המורה לשימוע רשמי בעניין.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

המגזין הבלגי "לה דרנייר הרה" מדווח כי התקרית אירעה בתיכון אמיל ז'אקימאן (Emile Jacqmain) שבבריסל, הנחשב לאחד הטובים במדינה. תלמיד בן 16 התלונן, ובתגובה אמר לו המורה למתמטיקה כי אם הוא כל כך לא מרוצה מההתנהלות הכיתתית, הוא "מציע לו לחזור לפולין", תוך שהוא מחקה מבטא גרמני. לתלמידה יהודייה אמר: "אנחנו צריכים לשים את כולכם על קרונות משא".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

התלמידה לא נשארה חייבת, וענתה כי "זה איננו נושא להלצות". רבה של בריסל וחבר ועידת רבני אירופה, הרב אברהם גיגי, כינה את התקרית "עליית מדרגה נוספת באנטישמיות הפושה במדינה".

 

"אם בארזים נפלה שלהבת"

ארבעה ימים לאחר האירוע, כינסה הנהלת בית הספר את כלל התלמידים, והמורה ציין בפניהם כי לא

התכוון להגיד את הדברים, והוא "מתנצל בפני כל מי שהזדעזע מזה". אך למרות ההתנצלות החליטו, כאמור, הוריה של הנערה היהודייה על הגשת תלונה במשטרה. על פי החוק הבלגי, הדומה בעניין זה לחוק הצרפתי - חל איסור פלילי על אמירות אנטישמיות ופרו-נאציות, והעונש על עבירות אלו הוא מאסר.

 

רב הקהילה היהודית בבריסל, אמר היום (ג') ל-ynet כי הוא "מודאג ביותר", וכי התקרית האחרונה מצביעה על כך שאנטישמיות איננה נחלתן של קבוצות מיעוטים מוסלמיות, "אלא מצליחה בסיוע תעמולה אנטישמית לחדור גם אל לב העם הבלגי", כדבריו.

 

"זה עוד סימן מדאיג, שמצטרף לתקריות דומות שאירעו בעבר. אם קודם לכן שמענו על תקריות מהסוג הזה בתוך קבוצות של תלמידים - בינם לבין עצמם, האמירה הזאת היא עליית מדרגה. מורה למתמטיקה בבית ספר חילוני, שאמור להיות סמל הדמוקרטיה והנאורות האירופית, ואוחז בדעות כאלו? כך נראה מורה הדרך של הדור הבא בבלגיה בפרט, ובאירופה בכלל. אם בארזים נפלה השלהבת, זה מעורר דאגה רבה".

 

הרב גיגי מציין כי הרשויות במדינה פעלו במקרה זה כמצופה, והוסיף כי שרת הפנים הבלגית, ז'אן ז'מבון, מודעת לתופעת האנטישמיות במוסדות החינוך, ועושה כל שאפשר כדי לקדם סובלנות בין הקבוצות השונות במדינה.

 

בין הרפורמות, דורש משרד החינוך הבלגי להקדיש את שיעורי הדת והמוסר השבועיים גם ללימוד דתות אחרות, על מנת לקדם הבנה וסובלנות בין קבוצות שונות בחברה הבלגית. הרב גיגי ציין כי במסגרת חברותו בוועידת רבני אירופה, הוא פועל מול האיחוד האירופי על מנת להרחיב את הענישה הפלילית על אנטישמיות גם לשאר מדינות האיחוד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויקיפדיה
תיכון אמיל ז'אקימאן בבלגיה
צילום: ויקיפדיה
צילום אלי איטקין
"מעורר דאגה רבה". הרב אברהם גיגי
צילום אלי איטקין
מומלצים