שתף קטע נבחר

"גן צניעות" בבית שמש: "מה יכול להיות לא צנוע בגן משחקים?"

לאחר חיכוכים שכללו מעשי ואנדליזם, גן משחקים המשרת תושבים חילונים ודתיים נאטם בבד יוטה כחול, כדי שהתושבים החרדים לא יראו מה שקורה בו, מכיוון השכונה שלהם הגובלת בגן. התושבים זועמים: "שישימו יוטה על עצמם, ויכסו את עיניהם במקום לגדר אותנו"

חומות ההפרדה: גן משחקים שהוקם בבית שמש, גודר השבוע בבד יוטה כחול בעקבות בקשה של נציגי התושבים החרדים, כדי להסתיר את הנעשה בגן מעיני המתגוררים בשכונה החרדית הסמוכה. הסיבה: טענות לאי-צניעות בגן המשחקים, שבו מבלים בעיקר חילונים ודתיים-לאומיים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

מדובר בגן משחקים שהוקם על ידי משרד הבינוי, בתפר שבין שכונת "חפציבה" החרדית - לשכונת "מגדל המים" שעיקר תושביה חילונים ודתיים-לאומיים, והיווה למוקד מחלוקת בין האוכלוסיות. "עיקר המחלוקת הייתה בגלל טענות של תושבים חרדים כאילו יש מעשים לא צנועים בגן", מספר אחד התושבים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הטענות הביאו לחיכוכים, שגררו ונדליזם בגן המשחקים – עד להשבתתו מפעילות. בין היתר, מרחו המתנגדים לקיום הגינה זפת על השבילים, עקרו ספסלים ואף ניסרו עמודים.

 

"אין מקום לחומות בבית שמש"

בעקבות השבתת הגן הושג הסדר בין עיריית בית שמש ומשרד הבינוי, לפיו יגודר השטח בצורה שתסתיר את הנעשה בו מכיוונה של השכונה החרדית. לטענת העירייה, ההסכם התבצע בהסכמת תושבי השכונות הרלוונטיות.

 

הגינה אטומה ומגודרת, כך שהנוף נשאר מחוץ לטווח הראייה של פוקדי המקום (צילום: ציון סולטן) (צילום: ציון סולטן)
הגינה אטומה ומגודרת, כך שהנוף נשאר מחוץ לטווח הראייה של פוקדי המקום(צילום: ציון סולטן)

 

אלא שתושבים חילונים ודתיים מוחים על ההסדר, וטוענים כי אין מקום למה שהם מכנים "חומות ההפרדה" בעיר. יניב פוגל, יו"ר ההנהגת ההורים העירונית, אמר ל-ynet: "יש לנו ניסיון בבית ספר שפות ותרבויות להקמת 'גדר הפרדה' בין חילונים לחרדים. הדבר הזה חוזר פעם שנייה, ואנחנו לא אוהבים את זה. אנחנו מצרים על העניין, וחושבים שהמפתח להצלחה זה שכל האוכלוסיות יחיו ביחד".

 

 (צילום: ציון סולטן) (צילום: ציון סולטן)
(צילום: ציון סולטן)

 

לדבריו, החלטת העירייה צריכה להשתנות. "נעשו פניות לעירייה כדי להוריד את האטימה", פוגל אומר. "זה מעורר הדים בעיר. אני רואה את ההתנהלות סביב הדבר הזה. זה מפריע לי כתושב, ולא כיו"ר הנהגת ההורים, כי מדובר בגן משחקים המיועד לכלל הציבור. אין מקום לגדרות וחומות הפרדה בבית שמש".

 

"בגן שבתוך השכונה החרדית אין הפרדה ואין יוטה"

ציון סולטן, תושב בית שמש, פנה להנהלת העירייה בנושא - אך לדבריו לא זכה למענה: "בבית שמש נבנו עד עכשיו

שלוש חומות הפרדה: אחת מבטון, בסמוך למקום שבו אמור להיבנות היכל התרבות בסמיכות לשכונה חרדית. אנשים עדיין לא נחשפו לחומה הזאת, מכיוון שמכסה אותה גדר של אתר הבנייה.

 

"השנייה היא בבית הספר 'שפות ותרבויות', והחומה השלישית היא זו. בפארק שבנו בתוך השכונה החרדית - אין הפרדה ואין יוטה. הדבר היחיד היא גדר המונעת מילדים לגשת לכביש. בד היוטה ששמו לנו כאן, נועד להסתיר את מי שיושב בתוך הגן, מעיניהם של העוברים ושבים. בפועל הגדר החדשה מסתירה את הנוף הנשקף מתוך הגן הציבורי החוצה. חלק מהיופי של גן הוא גם הנוף, שעכשיו הפך ליוטה כחולה. מה כבר יכול להיות לא צנוע בגן משחקים?"

 

סולטן פונה אל תושבי השכונה החרדית הסמוכה: "שישימו יוטה על עצמם, ויכסו את עיניהם במקום לגדר אותנו. אף אחד מאתנו לא נכנס לשכונות שלהם ואומר להם מה לעשות, למה עושים זאת בשכונה שלנו?"

 

העירייה: "חבל שמנסים להתסיס"

עיריית בית שמש אישרה את הדברים: "מדובר בגן משחקים הנבנה על ידי משרד השיכון, וממוקם בין שכונה חרדית לשכונה חילונית, מה שגרם לחיכוכים בין האוכלוסיות", נמסר בתגובה.

 

"בתקופה האחרונה התקיים הליך הידברות בין נציגויות של שתי השכונות, וסוכם כי הגן ישרת אך ורק את השכונה החילונית, ותיסגר אליו הכניסה מהשכונה החרדית. הוחלט גם כי גדר הגן הפונה כלפי השכונה החרדית תכוסה בבד יוטה".

 

העירייה מוסיפה כי היא "מגבה את ההסכמות בין תושבי שתי השכונות ומשרד השיכון, על מנת שכולם יוכלו לחיות בכבוד זה לצד זה. חבל מאוד שישנם גורמים שאינם מתגוררים במקום, ומנסים להתסיס ולהלהיט לחינם את הרוחות, דבר שלא יתרום לאף אחד - ולתדמית העיר".

 

ממשרד הבינוי נמסר בתגובה: "גן המשחקים בצומת הרחובות לוי אשכול - הגלעד בבית שמש, נמצא עדיין בשלבי ביצוע ולא נמסר לעירייה. בשלב העבודה ביקשה העירייה לכסות את גדרות הגן מבחינה בטיחותית, כדי למנוע הפרעה לדיירים השכנים לגן, וכך בוצעו העבודות על ידי הקבלן. לא ידוע לנו על הנסיבות המתוארות בפנייה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ציון סולטן
כך זה נראה מכיוון השכונה החרדית
צילום: ציון סולטן
מומלצים