שתף קטע נבחר

מבקר המדינה: נתניהו הזמין חשמלאי ביום כיפור, חשש לפלילים בהעסקתו

אבי פחימה, "חלק מהמשפחה" כהגדרת ראש הממשלה, היה חבר מרכז ליכוד והחשמלאי האישי של בני הזוג נתניהו. המבקר קובע: למרות פסילתו, הוא הועסק כקבלן משנה והוזמן לבית בקיסריה - בהוראת שרה נתניהו - לעבודות תכופות גם בסופי שבוע. פיקוח לא היה והמבקר מעלה חשש לפלילים

משפחת נתניהו הזמינה חשמלאי ביום כיפור לבית הפרטי של ראש הממשלה בקיסריה - לאחר שההתקשרות עמו נעשתה באופן שמעלה חשד לפלילים. מדו"ח מבקר המדינה עולה כי בחודשים ספטמבר עד נובמבר 2009 זומן החשמלאי אבי פחימה למעון הפרטי כמעט בכל סוף שבוע, לרבות ביום כיפור. פחימה, ששמו לא מצוין מפורשות בדו"ח, מקורב לבני הזוג נתניהו, והוא נבחר לעבודה אף שנפסל בשל אותה קרבה, "זאת, תוך מצג מטעה שלפיו ההתקשרות הרשמית הייתה עם קבלן אחר".

 

לכתבת "ידיעות אחרונות" טובה צימוקי נודע כי מבקר המדינה העביר בסוף השבוע לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה את סוגיית החשמלאי. המבקר סבור שגם בעניין זה, כמו בשלושה נושאים נוספים קיים חשש לביצוע מעשים פלילים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו.

 

עוד על דו"ח המבקר המיוחד:

הליכוד: ניסיון להפיל את נתניהו

נתניהו התערב, והמדינה שילמה מס בצורת על הבית בקיסריה

יועץ במבחן: חומרי המבקר בידיי וינשטיין

ובבית הנשיא: תוספות של עשרות מיליוני שקלים בתקופת פרס

 

למסמכים המלאים:

דו"ח המבקר על הוצאות מעונות ראש הממשלה

מסמך המבקר שמציין את החשש לפלילים

 

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הקדיש סעיף בדו"ח המתפרסם אחר הצהריים (יום ג') להתקשרות לביצוע עבודות חשמל במעון הפרטי של ראש הממשלה. על פי הנוהל, כשמתעורר ספק אם העבודה המבוקשת במעון הפרטי נכללת בהוצאות שעל המשרד לממן, נדרש אישור מראש של ועדת השלושה - המורכבת משלושה עובדים בכירים בלשכת ראש הממשלה הכפופים לנתניהו.

 

 (צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות) (צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות)
(צילום: שאול גולן, ידיעות אחרונות)

בשלהי 2009 פנה סמנכ"ל בכיר למבצעים ונכסים לוועדה וביקש את אישורה להתקשרות עם חשמלאי, לשם ביצוע עבודות חשמל דחופות במעון הפרטי בקיסריה. חברי ועדת השלושה אמרו כי "עובדי אגף משאבים חומריים במשרד ראש הממשלה הם המבצעים במהלך השבוע את עבודות החשמל הנדרשות במעון בקיסריה, אולם הסמנכ"ל הבכיר טען כי יש צורך בהתקשרות לצורך סופי שבוע, ולימי חול לאחר שעות העבודה, שאז עובדי המשרד אינם זמינים. זאת אף שצוין לפניו כי בתי ראשי הממשלה שכיהנו בעבר תוחזקו אך ורק על ידי עובדי משרד ראש הממשלה, גם לאחר שעות הפעילות ובסופי שבוע.

 

"ועדת השלושה אישרה התקשרות מסגרת עם חשמלאי, בכפוף בין היתר לכך שעבודות החשמל יבוצעו על ידי החשמלאי רק בסופי שבוע ואחרי שעות העבודה, ורק אם מדובר בעבודה דחופה שאינה סובלת דיחוי ליום חול", נכתב. כמו כן קבעה הוועדה שההתקשרות לא תהיה עם החשמלאי הפרטי אבי פחימה (בדו"ח הוא נקרא "חשמלאי א'"). המבקר מציין: "חשמלאי א' היה בעת ההיא חבר מרכז הליכוד, ועלתה אף טענה כי בני משפחת נתניהו נהגו לעבוד אתו בעבר. יצוין כי בחגיגות המימונה בפסח 2010 הוא אף אירח את בני משפחת נתניהו". ראש הממשלה אמר אז כי "אבי פחימה כבר הפך ממש לחלק מהמשפחה שלנו".

מעון ראש הממשלה בקיסריה (שאול גולן,  "ידיעות אחרונות"   ) (שאול גולן,
מעון ראש הממשלה בקיסריה(שאול גולן, "ידיעות אחרונות" )
 

פחימה (מימין) מרים כוסית עם נתניהו במימונה ()
פחימה (מימין) מרים כוסית עם נתניהו במימונה

לפי המתואר בדו"ח, "המשרד פנה לארבעה חשמלאים וקיבל מהם הצעות מחיר. החברה שהציעה את ההצעה הזולה ביותר - חברה א' - נפסלה, מאחר שהחשמלאי הפרטי שמשפחת נתניהו נוהגת לעבוד עמו היה מנהל עבודה בכיר בה. לכן נבחרה הצעתה של חברה ב', שהייתה הזולה מבין שלוש ההצעות הנותרות.

 

"חברה ב' הודיעה שחשמלאי א' הוא קבלן המשנה מטעמה, והוא שיבצע את העבודות. יוצא אפוא שמי שביצע את העבודות בפועל היה חשמלאי א'" (פחימה).

 

המבקר העיר בחומרה כי "למרות הנחיית ועדת השלושה שלא להתקשר עם חשמלאי א', נעשתה אפוא התקשרות שאפשרה את העסקתו לשם ביצוע עבודות חשמל במעון הפרטי. זאת, תוך מצג מטעה שלפיו ההתקשרות הרשמית הייתה עם קבלן אחר, אך בפועל חשמלאי א' ביצע את העבודות מטעמו כקבלן משנה".

 

הוראה ישירה משרה נתניהו

עוד נכתב בדו"ח כי "מעיון בפלט החיובים עבור העבודות שביצע העסק הזוכה עולה כי בתוך שלושה חודשים, ספטמבר עד נובמבר 2009, נוצלו 10,500 שקלים, שהם כ-70% מסכום הזמנת המסגרת בסך 15 אלף שקלים, שנועדה לשנה שלמה. יתר על כן, נמצא כי בשלושת החודשים האלה נרשמה קריאת שירות כמעט בכל סוף שבוע, לרבות ביום כיפור".

פחימה הבוקר (למעלה) (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
פחימה הבוקר (למעלה)(צילום: עידו ארז)

בבדיקת ההתקשרות של משרד ראש הממשלה עם החברה שזכתה במכרז, ממשיך הדו"ח, "התברר שהזמנת העבודה נעשית על ידי רעיית ראש הממשלה או מזכירותיה, 'המזמינות את חשמלאי א' (הכוונה לפחימה) לביצוע עבודות בבית באופן ישיר... אין כל בקרה ביחס לצורך בעבודות המוזמנות, ואין כל בקרה לבדוק אם העבודה בוצעה בפועל, היות שהכול נסגר בין חשמלאי א' לבין רעיית ראש הממשלה ומזכירותיה".

 

לדעת המבקר, מכיוון שפחימה "קיבל הוראות ישירות מרעיית ראש הממשלה וממזכירותיה בלא שדווח על כך לגורמים הרלוונטיים במשרד ראש הממשלה, לא ניתן היה לבדוק את נחיצותן ואת דחיפותן של העבודות, ולוודא שאכן מדובר בעבודות דחופות שאי-אפשר לבצען ביום חול על ידי עובדי המשרד וכך לחסוך את ההוצאות".

 

חצי שנה, אפס קבלות

אך זה לא הכול. "במהלך הביקורת נמצא כי אין כלל חשבונות לחודשים דצמבר 2009 עד מאי 2010. עובדי יחידת הבינוי במשרד ראש הממשלה אינם יודעים כמה עבודות בוצעו במעון הפרטי בתקופה זו, ואם עלותן חורגת מסכום המסגרת". המבקר ציין כי ניסיונות לקבל פירוט עבודות או קבלות לא צלחו.

 

בנוסף, בכמה מקרים לא בוצעה התאמה בסיסית בין חיובי הקבלן ובין הצעת המחיר הזוכה, ושולם לו סכום גבוה מזה שהציע בהצעת המחיר שהגיש, ושעל בסיסה לכאורה נבחר כמגיש ההצעה הזולה. כך, למשל, בשבת 26 בספטמבר 2009 ויומיים לאחר מכן - ביום הכיפורים - חויב המשרד בסך 250 שקלים עבור תוספת שבת, אף שבהצעת המחיר נקבע שסכום התוספת יהיה 120 שקלים בלבד.

 

גם היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה יצאה נגד ההתקשרות. במאי 2010 היא כתבה: "ראוי שראש הממשלה יימנע ממצב שבו המשרד מתקשר עם ספק שנתן לו שירות קבוע באופן פרטי. ברור שניתן היה לפנות למציעים אחרים, ופנייה דווקא לספק שנתן שירות קודם לכן והתקשרות איתו יוצרות את החשש כי בגלל שירותיו שניתנו באופן פרטי נוצרה העדפה לטובתו, ולא מסיבות ענייניות המשרתות את טובת העניין".

 

בסיום הסעיף המתייחס להעסקת החשמלאי במעון הפרטי כתב המבקר כי יש לחזק את מנגנוני הבקרה על התקשרויות המשרד, כדי למנוע התקשרויות עם גורמים שיש חשש כי הם מקורבים בדרך זו או אחרת לראש הממשלה או למשפחתו.

 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) פנתה לווינשטיין בדרישה לפתוח בחקירת העסקתו של פחימה. מעבר לחשד לפלילים, טוענת מיכאלי, הרי שהחקירה חייבת להיפתח לאלתר כדי שלא תהיה הזדמנות למעורבים לתאם גרסאות ולשבש את בירור האמת.

 

"מהדו"ח עולה שנתניהו לא רק מנצל לרעה את מעמדו כראש ממשלה ואת אמון הציבור, אלא שיש חשד שהוא מתעלם מהחוק אם לא ממש עובר עליו", אמרה מיכאלי. "חקירת המקרה היא אינטרס ראשון במעלה של הציבור, שנותן בו אמון גדול ומפקיד את גורלו בידיו. אם ראש הממשלה מועל באמונו, הציבור חייב לדעת זאת, ודאי לפני שהוא מחליט אם לבחור בו שוב".

 

בליכוד כינסו היום מסיבת עיתונאים כדי להגיב על ממצאי הדו"ח, ולעניין החשמלאי אמר יועץ התקשורת ניר חפץ: "משפחת נתניהו ביצעה בדיקה ומצאה ששנים רבות מאוד הם לא שהו בבית בקיסריה ביום כיפור, וכנראה חלה טעות ברשימות. המשפחה לא הקפיצה את החשמלאי ביום כיפור".

 

לדברי עו"ד דוד שומרון, "פחימה היה החשמלאי בבית עוד בימי הבעלים הקודמים, לפני שהבית נרכש על ידי משפחת נתניהו. איני יודע אם הייתה רלוונטיות לשיוכו המפלגתי. כאשר היה מכרז ונשכרה חברה - אותה חברה לקחה את מר פחימה כקבלן משנה שלה, כנראה בגלל ההיכרות שלו עם מערכות החשמל של הבית והעובדה שהוא מתתגורר בסמוך".

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו נועם (דבול) דביר ורענן בן צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
פחימה מסתתר, הבוקר
צילום: עידו ארז
מומלצים