שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, מאיר אזולאי "ידיעות אחרונות"

בושה במשטרה: ניצב דותן ונצ"מ איבגי פוטרו

מפקד מחוז חוף, שחשוד בהטרדה מינית של כמה שוטרות, ומפקד תחנת באר שבע, ששוטרת בהריון התלוננה נגדו, פוטרו על ידי המפכ"ל. לא הוטל קלון על דותן, פיטוריו של איבגי הם בכפוף לשימוע

ניצב שביעי הולך הביתה, ביחד עם בכיר נוסף: המפכ"ל, רב ניצב יוחנן דנינו, החליט לפטר את ניצב חגי דותן, מפקד מחוז חוף במשטרה, וכן את ניצב משנה משה איבגי, מפקד משטרת באר שבע.

 

אתמול בערב נפגש המפכ"ל עם ניצב דותן והודיע לו שלאחר שקיים דיון בעניינו עם ראש אגף משאבי אנוש והיועץ המשפטי של המשטרה ובחן את החומר שהגיע מהמחלקה לחקירות שוטרים החליט לפטרו בפיטורין שאין עמם קלון, בכפוף לאישור השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ'. בנוסף, המפכ"ל בחן את החומר שהגיע מהמחלקה לחקירות שוטרים בעניינו של נצ"מ איבגי והחליט על פיטוריו בכפוף לשימוע ולאישור אהרונוביץ'.

 

מפקד תחנת באר שבע, משה איבגי. יפוטר בכפוך לשימוע (צילום: חיים הורנשטיין "ידיעות אחרונות") (צילום: חיים הורנשטיין
מפקד תחנת באר שבע, משה איבגי. יפוטר בכפוך לשימוע(צילום: חיים הורנשטיין "ידיעות אחרונות")

 

מפכ"ל המשטרה דנינו אמר היום כי "מי שילך איתנו בדרך יישאר איתנו ומי שלא ילך בה לא יישאר איתנו, תהיה דרגתו אשר תהיה. זה המסר. אני אומר פה מילה לשוטרים, אין קשר בין המשטרה שבכותרות לבין המשטרה שבשטח וחשוב מאוד להדגיש את זה. חשוב מאוד להעביר את המסר הזה. יש לנו כאן שוטרים שעובדים קשה מאוד".

 

דותן חשוד בהטרדה מינית של כמה שוטרות ובהפרת אמונים בעקבות ניהול מערכות יחסים עם שוטרת אחרת שהייתה תחת פיקודו וקידומה תוך ניגוד אינטרסים. חמש שוטרות העידו נגדו בתחילת הפרשה, ובשבוע שעבר העידו כמה נשים נוספות. ותן מכחיש מכל וכל את כל החשדות נגדו.

 

מחקירתו עלה חשד כי פעל בדפוס פעולה קבוע, ובמשך שנים פנה לשוטרות, לרוב צעירות, הציע להן הצעות מגונות ואף התנכל אליהן אם סירבו. באחד המקרים, במהלך אירוע חברתי של המשטרה שבו השתתפו השוטרים ומשפחותיהם, ניגש דותן לפי החשד לשוטרת צעירה ולחש באוזנה, "את נראית טוב, את רוצה לבוא איתי למלון?". השוטרת, ששירתה תחת פיקודו, סירבה. על פי עדותה, בהמשך התנכל לה בשל כך. במקרה אחר נכנס דותן על פי החשד עם שוטרת לחדר והחל לשוחח איתה על בגידות, ובהמשך ביקש לנשק אותה.

 

עו"ד ליאור אפשטיין, פרקליטו של דותן, אמר כי "ברור שבנסיבות שנוצרו אין אפשרות מעשית להמשך תפקודו של חגי כניצב ולכן החלטתו של המפכ"ל לשחרר את חגי מהשירות היא החלטה מערכתית נכונה. המפכ"ל והמשטרה אינם חלק מהחקירה הפלילית במח"ש ויש לכבד את ההחלטה שלא נקטה עמדה לכאן ולכאן ולא ביקשה לנצל את האווירה הציבורית". 

איבגי, מפקד תחנת באר שבע, חשוד כי הטריד מינית שוטרת בהיריון. על פי התלונה שהגישה במח"ש, כשהייתה בחודש החמישי להריונה פנה אליה איבגי במסגרת ישיבה ושאל אותה באיזה חודש היא. כשענתה לו שהיא בחודש החמישי אמר, לדבריה, שיש לו פנטזיה מינית לקיים יחסי מין עם בחורה בחודש החמישי. כמו כן טענה השוטרת, שנעזרה בעו"ד גיא אופיר, במסגרת התכתבויות וואטסאפ שאל אותה מפקד התחנה מה בכוונתה ללבוש לערב היחידה, ואף ביקש שתשלח לו תמונות שלה בחצאית.

 

קצין בכיר במחוז חוף אמר בעקבות פיטורי ניצב דותן כי המחוז נמצא במשבר עמוק שכן לא מדובר רק בפיטוריו של ראש המערכת, אלא בכמה פרשיות שמעיבות בתקופה האחרונה על המחוז, ובראשן חקירתו של בכיר מהמחוז על רקע מעשה מגונה שביצע לכאורה במתנדבת. הוא הזכיר גם פרשיות נוספות בתחום המחוז והדחתו של מפקד תחנת חדרה, נצ"ב אבי מאור, עזיבתו של מפקד תחנה נוסף באזור ואדי ערה, והפרשה שבה היה מעורב מפקד תחנת עכו בעבר, נצ"ב ויקטור בוסקילה – כיום מפקד תחנת כרמיאל שניהל רומן עם אחת השוטרות בתחנה.

 

"המחוז נמצא במשבר, אבל לא הייתה ברירה לנוכח האירועים. אני לא חושב שלמפכ"ל הייתה ברירה אלא לנהוג בעניינו של ניצב דותן כפי שנהג. אלו ימים קשים למחוז אבל אני מקווה ומאמין שנמצא את הכוח להתגבר ולהמשיך, בתקווה שבזה יושם סוף פסוק לפרשיות השונות", אמר הקצין הכיר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, חיים הורנשטיין
ניצב דותן ונצ"מ איבגי
צילום: עמית שאבי, חיים הורנשטיין
עו"ד אפשטיין
מומלצים