שתף קטע נבחר

ציידי הבעלים

תחת השם המעורפל משהו "אגף העגונות", פועלת מתחת לרדאר יחידה חצי מחתרתית, במטרה לאתר וללכוד בעלים מעגנים – להלן "מבוקשים", ולשחרר את נשותיהם. מתנדבים "בוגרי מערכת הביטחון" ורבנים נחושים יוצאים למבצעים הירואיים בעולם, ולא בוחלים באמצעים

לפני ארבע שנים התבקש הרב אליהו מימון לעמוד בראש יחידה מיוחדת: במקום פסקי הלכה ודיונים רבניים, נכנסו לתמונה מארבים, תחקירים ועבודת מודיעין שלא הייתה מבישת שום גוף אכיפה במדינת ישראל.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

תחת השם המעורפל משהו "אגף העגונות", פועלת מתחת לראדר יחידה חצי מחתרתית, במטרה לאתר וללכוד בעלים מעגנים – להלן "מבוקשים", ולשחרר את נשותיהם בגט. "האגף" מתחזק גם אתר אינטרנט ובו דף מבוקשים עם תמונותיהם (בדומה לדפים דומים של גורמי אכיפה שונים בישראל ובעולם).

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

בשיחה מיוחדת ונדירה, לקראת תוכנית מיוחדת של "המערכת" שתשודר הערב (ה') ב"רשת", הסכים הרב מימון לחשוף חלק מפעילות היחידה, המתנדבים, והמוטיבציה הבלתי נגמרת, על מנת לשחרר עוד אישה מעגינותה.

 

המטרה: לשחרר את האישה בכל מחיר

184 תיקים פתורים בשנת 2014 - זהו המספר האופטימאלי של ההצלחות שרושמת היחידה לזכותה. אך במקביל תלויים ועומדים כ-130 תיקים שבהם הגט המיוחל טרם ניתן. תחום פעילותה של היחידה מוגבל אך ורק מול "מעגנים", ולא מול "סרבני גט". אלה נמצאים תחת סמכותו הרגילה של בית הדין הרבני. והיא יחידת מודיעין וביצוע לכל דבר ועניין.

 

 


מבוקשים (צילום: אתר בתי הדין הרבניים)

 

כל מקרה שבו הבעל אינו מופיע לדיונים, או שעקבותיו נעלמו - מכניס לתמונה את

הרב מימון וחוקרי היחידה. "זה לא תמיד חייב להיות משהו מתמשך", הוא מסביר. "מספיק שעוברים שלושה חודשים מרגע שהתיק ברבנות נפתח, והבעל בוחר במוצהר שלא להתייצב לדיונים, ולא להופיע בפני הדיינים. כבר אז אנחנו עשויים להיכנס לתמונה".

 

מי שבסמכותו להחליט על תיק כלשהו כ"תיק עגינות", ולהעבירו לטיפולה של היחידה הקטנה-אך-נחושה של הרב מימון, הם הדיינים עצמם. כל הפניה ל"אגף עגונות", פותחת תהליך שבסופו תשוחרר העגונה - לא משנה כמה זמן זה ייקח, או כמה מאמצים יושקעו.

 

"אנחנו מתחילים מתחקיר", כך הרב מימון. "יושבים עם האישה, עם כל קרובי המשפחה הרלוונטיים, חברים - ומנסים לקבל תמונה סביב המוטיבציה של הבעל להיעלם, ולאן. בשלב ב', אם מדובר בהיעלמות שלא יצאה את גבולות ישראל - אנחנו נעזרים בחוקרים פרטיים שעושים עבורנו את העבודה, שרובה אגב היא בהתנדבות מלאה, מתוך מטרה ורצון שלנו ושלהם לשחרר מעגינותה עוד אישה".

 

מתנדבים "בוגרי מערכת הביטחון"

אם מדובר בבעל שיצא את גבולות ישראל, העניין עובר לטיפולו של "האגף", ולשני העובדים היחידים המועסקים בו במשרה מלאה: האחד שאחראי על הקשר מול הקהילות והרשויות בארצות הברית - והאחר מול מדינות חבר העמים. במקרים קשים במיוחד, מגויסים מתנדבים שאותם הוא מגדיר במעורפל כ"בוגרי מערכת הביטחון", הנכנסים לתמונה על מנת לסגור את המעגל ולחזור עם גט.

 

 

מי שהגה את רעיון היחידה המבצעית, לפני ארבע שנים, הוא הרב אלי בן דהן, אז מנכ"ל בתי הדין הרבניים. הרב בן דהן, היום סגן השר לשירותי דת, הצליח לדברי הרב מימון לעשות את הלא יאומן, ולשכנע את האוצר כי בתי הדין הרבניים, כסמכות שיפוטית, זקוקים להסתייע גם בשירותיהם של חוקרים פרטיים, על מנת ללכוד בעלים מעגנים.

 

"אנחנו מזהים צורך, ומוצאים לו מענה", אומר הרב מימון. "מאחר וישראל כידוע לא משופעת באמצעים כלכליים, או תקציבים כאלה ואחרים - הרי שעיקר העבודה שלנו מבוססת על מערך מתנדבים שנותנים את הלב והנשמה, ותורמים ממרצם ומניסיונם. ברור לי לחלוטין שאלמלא הם ורוח ההתנדבות שלהם, לא היינו מגיעים לאותן תוצאות".

 

עד טג'יקיסטן בעקבות הבעל

"התוצאות" חובקות עולם. במסגרת "המערכת" עם מיקי חימוביץ', יקבל הציבור

הישראלי הצצה חלקית לפעילות היחידה: מארב בבית קברות לבעל מעגן שאולי יגיע, מידע מודיעיני שמוביל אותם לבצע מאסר למול המצלמות - ובעל מעגן שנמצא כבר שנים ארוכות במצרים.

 

אך זה לפעמים החלק הקל של הסיפור, כי גם אחרי שהצליחו בעבודה מאומצת לאתר את המעגן, צריכים הרב מימון וצוות החוקרים גם לשכנע אותו לתת לאשתו את הגט המיוחל: "באחד המקרים שבהם טיפלנו, הצלחנו לאתר עורך דין בכיר שביצע מעילה מכספי בנק, וברח איתם לחו"ל. הוא אותר במדינה שעד אז לא ידעתי שקיימת על המפה - טג'יקיסטן.

 

"הבעל היה כביכול עצור, אבל למעשה היה בבית. הבנו שנצטרך למעשה בלתי שגרתי. יצרנו איתו קשר, והחל משא ומתן ארוך גם איתו, וגם עם השלטונות המקומיים שלא עשו כלום. עירבנו את הקונסולית של משרד החוץ במוסקבה ובית חב"ד המקומי שם. כולנו הפעלנו עליו יחד מכבש לחצים, ובסיכומו של דבר הצלחנו לקבל ממנו גט".

 

"לא מתייאשים משום תיק"

אחד הסיפורים הטריים, שהרב מימון עוד חוגג את הצלחתו, הוא סיפורה של ישראלית, שאביה נחשב לאחד האנשים העשירים בעולם. "המעגן, שהצלחנו לאתר אותו, היה מוכן לתת לה גט בתנאי שאבא שלה ייפרד ממחצית מרכושו. מאחר ונקודת המוצא שלנו היא שאנחנו לא מוכנים לתשלום עבור גט, ניהלנו מולו עבודה שאי אפשר לפרט אותה, אבל בסיומה הוא נתן את הגט ללא שום תנאים כלכליים".

 

"בתפיסה שלנו, גם במקרים קשים מאוד, אנחנו לא מתייאשים ולא מרפים משום תיק". הרב אליהו מימון (צילום: "המערכת") (צילום:
"בתפיסה שלנו, גם במקרים קשים מאוד, אנחנו לא מתייאשים ולא מרפים משום תיק". הרב אליהו מימון(צילום: "המערכת")

 

גם בישראל, ממש מתחת לאף, מתבצעים מבצעים הירואיים: "ממש השבוע היה לנו מקרה קשה של אב לשבעה, שעזב את אשתו וילדיו ונעלם. אחרי שעשינו עליו תחקיר, הבנו שהוא כאילו חרדי, אבל בעצם חי חיים חילוניים לחלוטין: יוצא עם נשים אחרות ועוד. הצלחתי לשכנע אותו טלפונית, לבוא לדיון בבית הדין, ושם הצלחנו לסגור כמעט את כל הפרטים. היה פרט אחד קטן שלא הצלחנו לסגור. הוא הבטיח שיבוא לדיון נוסף, שבו נסגור גם את זה, אבל אז נעלם שוב.

 

"בסופו של דבר, איתרנו את הרכב שלו בחניון בבני ברק, וכשניסה לברוח מהשוטרים הוא נעצר. הסברנו לו שהמעצר נובע מכך שלא הגיע לדיונים. נכנסו איתו פיזית לתא המעצר, וישבנו מולו כמה שעות. שכנענו אותו שזה נגמר, והוא אכן נתן גט".

 

לא תמיד מדובר בשכנוע קצר מועד. "יש מקרים שנמשכו הרבה זמן", אומר הרב מימון בצער. "היה לנו מקרה בן שבע שנים, של עבריין שחי עם אשתו בבלגיה, ויום אחד יצא מהבית ועקבותיו נעלמו. הרכב ננטש, הסלולארי נמצא מרוסק - וחוץ מזה כלום. משטרה בלגיה, האינטרפול, מי לא היה מעורב בסיפור הזה? אף אחד לא הצליח להגיד מה קרה, שום קצה חוט.

 

"בסופו של דבר, הצלחנו להיכנס לחבורת פשע מסוימת, ולקבל את המידע ולפיו האיש נרצח, וככה הותרה העגונה. לפעמים זה לוקח שנים, ויש תיקים כאלה. אנחנו לא קוסמים. אבל בתפיסה שלנו, גם במקרים קשים מאוד, אנחנו לא מתייאשים ולא מרפים משום תיק".

 

"מי שמכיר את ספרות השו"ת (שאלות ותשובות בהלכה) בכל הדורות, יודע שרבנים החשיבו עגינות כנושא הכי קריטי. בשביל להתיר אישה עגונה, הכל היה אפשרי. גדולי ישראל, גם בדור שלנו, לא הולכים לישון בלילה עד שמוצאים פסק. מאחר ואנחנו בקשר ישיר עם הנשים, אנחנו יכולים לחוש את הצער שלהן באופן בלתי אמצעי. זה נותן לנו את המוטיבציה לעשות את הכל בשביל להשיג בעבורן גט".

 

איך קרה שהפעילות שלכם לא מוכרת לקהל הרחב?

 

"זה לגמרי במכוון. אנחנו לא מחפשים פרסום, ואם זה היה תלוי בי אישית - לא בטוח שהייתי מדבר איתך. הפעילות הכי טובה שלנו, מתבצעת בצורה סמויה ו'מתחת לרדאר', וככה זה צריך להישאר לטובת העניין. מה שכן, אשמח מאוד אם בעקבות הכתבה אנשים ייכנסו לאתר האינטרנט שלנו, ויעיפו מבט בדף המבוקשים. כל מידע, ולו הקטן והשולי ביותר - עשוי להיות 'החתיכה החסרה' בפאזל שתסייע לנו להשיג עוד גט. ואין לי שום ספק שככל שהציבור ייכנס לשם, ייחשף למידע ויעביר לנו מידע, כך נוכל לשחרר עוד אישה מעגינותה".

 

  • הסרט המלא ישודר הערב (ה') במסגתר שידורי "רשת" בערוץ השני, בתוכנית "המערכת", בשעה 21:00

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: "המערכת"
היה מעדיף להישאר אלמוני. הרב מימון
צילום: "המערכת"
מומלצים