שתף קטע נבחר

מזמור לדוד: מה לנון היה אומר על זה?

הוא הסתחבק עם ג'ון לנון, כתב להיטים שהיו לדת מוזיקלית של תקופה שלמה - עד שגילה את היהדות, התגייר והחליף צד (אבל לא טעם). קן ברג'ס כותב מוזיקה דתית, ובימים אלה ממש יוצא אלבום בהפקתו, המוקדש לפרק קי"ט בתהילים, בביצועים של זמרים בולטים בז'אנר. האזינו בבכורה

בסוף שנות השישים, כשקן ברג'ס ולהקת "Tomorrow" הקליטו באולפן לונדוני את "My White Bicycle", נכנס ג'ון לנון – והגדיר את שירו של ברג'ס כ"המנון של העידן הפסיכדלי". ארבעה עשורים וחצי אחרי, הצעיר המורד, חביבו של לנון מהאולפן "אבי רוד", הוא כיום אברהם בר, גר צדק המלחין שירי קדושה ותהילים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

ברג'ס-בר - אגדה בינלאומית - נשוי לאגדה מוזיקאלית ישראלית, הזמרת נאווה ברוכין, מי שהייתה סולנית "הנשמות הטהורות", והשניים מתגוררים כיום באחד המעוזים הדתיים, גבעת שמואל. באלבום החדש שהפיק ללחניו של המוזיקאי תור מרקי, הוא מציג פסיפס של אמנים כעמירן דביר, שמואל יונה ואור קולנברג (בוגר "כוכב נולד"), המבצעים - לצד אמנים נוספים - פסוק מפרק קי"ט בתהילים.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

מי שיאזין ברוב קשב, ימצא את "נער הפרחים" גם בפסוקי התהילים, אבל מצד שני, יתקשה לזהות את ברג'ס של שנות השישים. ההומור הדק, שמחת החיים (והמבטא הבריטי) עדיין כאן, וברג'ס של היום, עטוי בכיפה גדולה, מוכן לשחזר את הימים העליזים ההם ככל שיתבקש.

 

 

"החיים אז היו שונים לגמרי, אהבה ושלום, זה אכן מה שהיה", הוא אומר בחיוך. "המוזיקה עצמה שונה. פעם היית צריך לכתוב מלודיות שישארו בראש של אנשים, כמו שעשו 'האבנים המתגלגלות' - עם שירים שהופכים לאייקונים, זה לצערי נעלם. היום הלחנים זה עולם אחר. אלטון ג'ון ומיק ג'אגר, שאנחנו אגב באותו הגיל, עדיין כאן ועל הבמה, והשירים שלהם יישארו איתנו לנצח".

 

הנשמה הטהורה של ברוכין

מאז אותו שיר אייקוני שזכה בהמשך לעיבוד נוסף, ונכנס לפתיאון הלהיטים העל-זמניים, הספיק ברג'ס להלחין ולעבד לאינספור להקות רוק באותה התקופה. בסוף שנות ה-70 אף הוציא אלבום נוסף משיריו ולחניו, שנקרא בפשטות "Ken Burgess", אך מספר שנים מאוחר יותר פגש את ברוכין, אייקון ישראלי בפני עצמה, התגייר - והיגר לישראל.

 

 

כאן הלחין לאמנים ישראלים בולטים כדני ליטני ודורון מזר, אך ההמשך היה מפתיע: אט-אט החלו לעלות אליו לרגל שלל כוכבי הזמר החסידי: ממרדכי בן דוד ובנו יידל ורדיגר, ועד ליעקב שוואקי. בשנים האחרונות זנח ברג'ס את האולפן לטובת ציור, וכיום הוא מתמקד בהוצאת אלבומים ייחודים בלבד, עם ניחוח נוסטלגי אמיתי.

 

"הכל מהלב - וללא כל תמורה חומרית". עם עמירן דביר, ששר את האות ו' (צילום: שני דביר) (צילום: שני דביר)
"הכל מהלב - וללא כל תמורה חומרית". עם עמירן דביר, ששר את האות ו'(צילום: שני דביר)

 

חמש שנים לאחר האלבום האחרון, יוצא "פרויקט תהילים קי"ט" - הומז' יפהפה לתקופת הפריחה של ברג'ס, החל מעטיפת התקליט - ועד ללחנים עצמם. "על אף המגוון הרחב של הביצועים והסגנונות, שנות השישים העליזות נוכחות ומנשבות בקולותיהם של אמנים המשתתפים באלבום, שנולדו לרוב הרבה אחרי אותה התקופה".

 

אמרו כן לקן

פרק קי"ט הוא המזמור הארוך ביותר בתהילים, והפרק הארוך ביותר בתנ"ך – המסודר לפי סדר האל"ף-בי"ת, בתבניות של שמונה פסוקים לכל אות (שמונה פסוקים באות אל"ף, שמונה באות בי"ת וכן הלאה).

 

 

ברוכין הייתה שותפה מלאה בפרויקט, שכולו הופק בהתנדבות מלאה לטובת עמותת "אילני חסד" הפועלת בגבעת שמואל למען נזקקים. "כל ההכנסות ממנו ילכו לשם", ברג'ס אומר, "אז המטרה שלי היא שגם מי שיאזין וגם אנחנו, נרוויח מזה רק דברים טובים".

 

איך עושים את המעבר מרוק אנד-רול בועט, לשירי קודש ולתהילים?

 

"זה נשמע מוזר, אולי, אבל אני עושה הכל. בגלל שאני לא כותב בעברית, האלבום היהודי שעשיתי לפני האלבום הנוכחי היה באנגלית. עם זאת, בשיריי תמיד הכנסתי את האל, ולכן זה לא היה שינוי גדול עבורי. הבאתי את שנות השישים לדת שלי, ואני מאושר. אני רוצה שאנשים שיאזינו יהיו מאושרים גם הם".

 

"הבאתי את שנות השישים לדת שלי, ואני מאושר". ברג'ס בימים אחרים ()
"הבאתי את שנות השישים לדת שלי, ואני מאושר". ברג'ס בימים אחרים

 

מי שהלחין את השירים שבאלבום הוא תור מרקי, חבר קרוב של ברג'ס, והשניים עמלו עליו תקופה ארוכה. "אני אנגלי והוא אמריקאי, ומה שיש שם זו לא מוזיקה חסידית", כך ברג'ס, "זו מוזיקה שתור כתב, למה שלדעתו הכי נכון ללוות את המילים של דוד המלך". הגיוון שבמלודיות היה, לדבריו, תוצאה לא מכוונת. "תור כתב את מה שהרגיש. שנות השישים שם, כי זו ההשפעה שלי עליו ועל האלבום, אבל הגיוון שנוצר שם לא תוכנן מראש. פשוט ככה יצא.

 

"מה שמיוחד באלבום הזה, מלבד המלודיות הלא שגרתיות, הוא שכולם נתנו את הלב שלהם. רבים מהם חברים טובים שלי שחברו אל הרעיון ועשו עבודה מדהימה, והכל מהלב - וללא כל תמורה חומרית. כולם אמרו 'כן' ליוזמה, והכניסו את הנשמה לתוך השירים. אפשר לשמוע את זה, ולו רק על זה אני מרגיש חובה להודות להם".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
היום הלחנים זה עולם אחר". קן ברג'ס בשנות השישים
צילום: אלכס גלפרין
הניצוץ נשאר. קן ברג'ס
צילום: אלכס גלפרין
"פרויקט תהילים קי"ט". עטיפת האלבום
מומלצים