שתף קטע נבחר

מבחן ב"תפקידי האישה": לבשל ולשמח את הבעל

מדוע אישה שמכינה אוכל לבעלה "מאירה את עיניו"? מהי "אישה רעה" - ולמה צריך הגבר "עזר כנגדו"? נערות בכיתה מקדמת בסמינר חרדי בירושלים, נבחנו על תפקידיהן כנשים חרדיות. קרובה של אחת הנבחנות: "מאחר ומדובר בתלמידות בעלות צרכים מיוחדים, הדברים חמורים שבעתיים"

"תפקידה של האישה בעולם: להכין לבעלה אוכל". זוהי תשובה נכונה – אחת מרבות במבחן שנערך לבנות כיתה מקדמת בסמינר חרדי בירושלים. התשובות לשאלות המקוממות, בהן הוראות "כיצד אישה משמחת את בעלה", ו"מהי אישה רעה" - זיכו את הכותבת ב"יפה" מצד המורה.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

השאלות שניתנו לתלמידות ב"סמינר הישן" בירושלים, והגיעו לידי ynet – מלמדות על הדרך שבה מחנכים נשים בסמינרים חרדיים, והן כללו, בין היתר, את הפנינים הבאות: "הסבירי מהו תפקידה של האישה בעולם, והשתמשי בפסוק 'לא טוב היות האדם לבדו, אעשה לו עזר כנגדו'". על כך עונה התלמידה את התשובה הנכונה הבאה: "לדאוג לבעלה שלא יהיה חסר לה (הטעות במקור) דבר".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

ולמה צריך הבעל "עֶזר"? על כך משיבה הנבחנת, בחורה עם צרכים מיוחדים – "כי התפקיד שלו זה ללמוד, והוא לא יכול לעשות את הדברים של האישה", תשובה מלאה ונכונה, לפי הבוחנת.

 

"התפקיד שלה". חלק מהמבחן ()
"התפקיד שלה". חלק מהמבחן

 

קרובת משפחתה של אחת התלמידות הלומדת בסמינר, מסרה ל-ynet כי היא נותרה "המומה ומזועזעת נוכח התכנים המקוממים", כדבריה. "מאחר ומדובר בתלמידות בעלות צרכים מיוחדים וכושר שיפוט לקוי, הדברים חמורים שבעתיים", הוסיפה – והבהירה כי היא מצפה מהגורמים האחראים, שיבחנו את תכני הלימוד שאליהם חשופות הבנות.

 

מהי "אישה רעה"?

עוד מהתכנים הנלמדים: במענה לשאלה מדוע אישה שמכינה אוכל לבעלה "מאירה אל עיניו ומעמידה אותו על רגליו",

השיבה התלמידה: "כי זה התפקיד שלה", ואם תרצו לדעת מהי "אישה רעה" בגמרא, על פי תוכנית הלימודים בסמינר שבו נערכה הבחינה – "זו אישה שמבשלת ועורכת את השולחן ומקשטת אותו, ואז כשבעלה מגיע, נכנסת לחדר וסוגרת את הדלת".

 

גם בפרק "הדוגמאות לאופן שבו האישה צריכה לשמח את בעלה", נכתב על ידי התלמידה המצטיינת: "משמחת אותו", "מחייכת אליו" ו"ודואגת לכל צרכיו".

 

משרד החינוך מוסר בתגובה כי הנושא ייבדק מול גורמי המקצוע הרלוונטיים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יעל גרטי
"שאלות מקוממות"
צילום: יעל גרטי
מומלצים