שתף קטע נבחר

תחת אש: חולצה גופת חייל יהודי באוקראינה

במבצע חילוץ תחת אש, הצליחו מתנדבים יהודים באוקראינה להוציא את גופתו של חייל יהודי משדה הקרב, ולהביאו לקבורה בבית העלמין היהודי בקייב. מתנדב זק"א: "לא האמנתי שנצליח. כמה פעמים הרמתי ידיים"

גופת חייל יהודי בצבא אוקראינה חולצה תחת אש: מתנדבי זק"א חילצו מאזור הקרבות באוקראינה את גופתו של החייל ייבגני יאצינה, שנהרג כבר לפני כחמישה שבועות במסגרת הלחימה המתמשכת מול צבא רוסיה, במזרח המדינה. הקהילה היהודית במדינה ערכה את הלווייתו ביום שישי האחרון, והוא נטמן בבית העלמין היהודי בקייב.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

הקרבות הנמשכים כל העת בין רוסיה לאוקראינה גובים גם קורבנות יהודים, וכך נותרה גופתו של יאצינה בשדה הקרב. רק ביום רביעי האחרון התקבל האישור הסופי מצד הצבא האוקראיני, להיכנס אל אזור הקרבות. ואנשי זק"א, שחלקם הגיעו במיוחד מישראל – מיהרו לחלץ את גופתו של החייל היהודי מהשטח.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

המבצע הלֵילי נפתח בנסיעה בת 800 קילומטרים, מקייב לאזור הקרבות סביב העיר דונייצק, שם – על פי המידע שהעביר צבא אוקראינה - נפל החייל. יו"ר זק"א, יהודה משי זהב, שהיה שותף לרגעים המתוחים בשטח הלחימה האוקראיני, מציין כי "המבצע כולו התנהל בלילה, בחשכה מוחלטת, כשחילופי האש בין הצדדים נשמעים כל העת ברקע".

 

"היה לנו ברור שאנחנו מוכנים להיכנס ולחלץ אותו משם למרות התנאים". בהלוויה (צילום: זק"א) (צילום: זק
"היה לנו ברור שאנחנו מוכנים להיכנס ולחלץ אותו משם למרות התנאים". בהלוויה(צילום: זק"א)

 

לדבריו, "ניסינו לאתר בחושך את הגופה לפי מידע שקיבלנו מהצבא, ואחרי כשעה וחצי של חיפושים היא נמצאה. בהתחלה לא היינו בטוחים שזה אכן הוא, כי לא ניתן היה לבצע אפילו זיהוי בסיסי בשטח. רק אחרי שהתרחקנו כמה מאות מטרים מהאזור, יכולנו לוודא שזה אכן החייל היהודי שחיפשנו".

 

חמישה שבועות של אי וודאות

המסע להבאת הבאת גופת החייל לקבר ישראל, החל לדברי משי זהב, לפני כחודשיים. חבר מודאג של החייל פנה למפקד זק"א מרחב שרון, ישראל גודלבסקי, סיפר כי הוא חושד שיאצינה אינו בין החיים, וביקש את סיוע הארגון באיתורו.

 

"יש יחידה של זק"א באוקראינה", כך משי זהב. "ניסינו לפנות לצבא האוקראיני ולקבל מידע ראשוני על גורלו של החייל, וזה לקח הרבה זמן. בהתחלה לא הודו שהוא בכלל לא בין החיים. אחר כך אמרו שהוא נפל בקרב, וגופתו נשארה מוטלת שם. במשך שבועיים ביקשנו לפנות אותו, אך נעננו שזה אזור לחימה, ואי אפשר כרגע להתקרב בכלל לשטח".

 

משי זהב מבקש להדגיש כי "על פי ההלכה היהודית אין מקום לסכן חיים לטובת קבורת מתים. אך כשהצבא אישר לבסוף לצוות שלנו להגיע לאזור, תחת חסותם והגנתם, אחרי שניתן היה להגיד שהושגה שם רגיעה מסוימת - היה לנו ברור שאנחנו מוכנים להיכנס ולחלץ אותו משם למרות התנאים".

 

מפקד זק"א באוקראינה, הרב יוסף יצחק אסמן, הוא בנו של רבה הראשי של המדינה, הרב משה אסמן. הוא מי שעמד כל העת בקשר עם גורמי הצבא, בניסיון לשכנע אותם לאפשר את פינוי החייל. עם סיומו המוצלח של המבצע, אמר כי "לא האמנתי שנצליח. כמה פעמים הרמתי ידיים". לדבריו, משי זהב הוא שביקש ממנו להמשיך במאמצים, "עד לסיום המכובד והמרגש, כשהבאנו את החייל יבגאני יאצינה ז"ל, לקבר ישראל".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זק"א
הלוויית החייל בקייב
צילום: זק"א
צילום: ירון ברנר
"בהתחלה הצבא האוקראיני לא הודה שהחייל נהרג". יהודה משי זהב
צילום: ירון ברנר
מומלצים