שתף קטע נבחר

מחיר מטרה בראש העין: מהי ההנחה לדירה?

משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל פרסמו את חוברות המכרז הראשונות של תוכנית מחיר מטרה: הדירות יוצעו במחיר של 940 אלף שקל ל-100 מטר. בשיתוף אתר מדלן, בדקנו את הפער בין מחירי דירות בשוק החופשי ברחבי הארץ לדירות שיימכרו במסגרת התוכנית

תוכנית "מחיר מטרה " צוברת תאוצה במכרז ראשון בראש העין: משרד הבינוי ורשות מקרקעי ישראל פרסמו אתמול (ד') את חוברות המכרז הראשונות של תוכנית מחיר מטרה בראש העין.

 

תוכנית מחיר מטרה - השתלשלות העניינים:

 

הדירות יימכרו במחיר של 9,400 שקל למ"ר, המעניק הנחה של 20% ויותר על מחיר דירה חדשה - על פי משרד השיכון. "זוגות צעירים ומשפרי דיור יוכלו לרכוש דירת 100 מ"ר במפרט איכותי ב-940 אלף שקל", אמר שר הבינוי ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל, אורי אריאל.

בניין בשלבי בנייה בראש העין (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
בניין בשלבי בנייה בראש העין(צילום: עידו ארז)
 

ביום שני יתקיים כנס המציעים הראשון, בו יוצגו כל הפרטים הדרושים לצורך ההשתתפות במכרז: הפרויקט בראש העין והמתחמים; תנאי חוזה מחיר מטרה; הסכם הפיתוח; לוחות הזמנים.

 

במסגרת התוכנית יגישו יזמים את הצעותיהם לבניית כ-2,800 יחידות דיור ב-10 מתחמים למגורים באתרים A ו-B בשכונה החדשה פסגת אפק שבראש העין. באתר A פורסמו 10 מתחמים למגורים ולמסחר הכוללים 2,048 דירות, מתוכן 1,249 דירות במחיר מופחת; באתר B פורסמו שני מתחמים למגורים ולמסחר הכוללים 744 יחידות דיור, מתוכן 446 דירות במחיר מופחת. בסך הכל ישווקו במכרז 2,792 יחידות דיור חדשות - מתוכן 1,695 דירות מוזלות.

 

כ-20,500 יחידות דיור מוזלות ברחבי הארץ

בחודש דצמבר אישרה ממשלת ישראל את התוכנית בתום חילוקי דעות ועיכובים. מכירת הדירות תיעשה באמצעות הגרלה בין הזכאים - חסרי דיור ומשפרי דיור, כאשר תינתן עדיפות לחסרי דירה ביחס של 3 ל-1 בהגרלה לעומת משפרי הדיור. החלטה זו אמורה לאפשר גמישות ואת שיווקן המוצלח של כלל הדירות המוזלות, גם במקומות בהן הדירות מתאימות יותר לאחד מפלחי הזכאים. 

 

על פי התוכנית, עד סוף 2015 ישווקו רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי כ-20,500 יחידות דיור במסגרת מחיר מטרה ברחבי הארץ. במכרזים אלה יחויבו היזמים למכור בין 60% ל-80% מהדירות במחיר קבוע וידוע מראש - מחיר מופחת של 20% ויותר. במשרד הבינוי הבהירו היום כי במידה שלדירה המוזלת יתווספו מרפסת, מחסן וחניה - המחיר יעודכן בהתאם למחירון מוזל הקבוע בתנאי המכרז.

 

הפער לעומת דירה לא מוזלת: 370 אלף שקל

בדיקה מיוחדת של אתר מדלן, שנערכה עבור ynet, ניתחה את משמעות המחירים שנקבעו במכרז מחיר מטרה הראשון בראש עין. אמיר ווינשטוק, ממייסדי מדלן, תיאר את ממצאי הבדיקה: "ניתוח נתוני המכירות החדשות בשכונת פסגות אפק בראש העין, מעלה כי דירת 4 חדרים חדשה ממוצעת נמכרת במחיר של כ,1,388,000 שקל. כלומר הדירות שיימכרו במסגרת תוכנית מטרה יהיו זולות בכ-370,000 שקל ממחירי השוק היום.

 

"המחירים החדשים של הדירות משנים את התמונה שעמדה עד היום בפני המשפחות שהשוו בין החלופות הרלוונטיות עבורן. פתאום, דירות בראש העין נעשות זולות יותר מדירות במקומות שנחשבו חלופה זולה יותר כמו יבנה, חדרה, באר שבע או אשקלון. כך למשל משפחה שבידה תקציב של כ-1,000,000 שקל נאלצה עד היום להרחיק לפריפריה כדי לקנות דירת 4 חדרים חדשה, ועכשיו אולי תוכל לזכות בדירה באותו תקציב במסגרת מחיר מטרה בראש העין".

 (מקור: אתר מדלן) (מקור: אתר מדלן)
(מקור: אתר מדלן)

אז מה יהיה המחיר הסופי של הדירות במכר? ווינשטוק מתאר את משמעות המחיר המופחת שנקבע במכרזים אלו: "מחיר המטרה שנקבע על ידי השמאי הממשלתי הינו במונחי מחיר למטר, ולכן ככל ששטח הדירה גדול יותר כך מחיר המטרה עולה.

 

"כך לדוגמא על פי המחיר שקבע השמאי, דירת 4 חדרים 100 מ"ר, עם 12 מ"ר מרפסת, 6 מ"ר מחסן וחניה אחת, תימכר במחיר של 1,015,000 שקל. לשם השוואה, בחודש האחרון נמכרה דירת 4 חדרים חדשה, 103 מ"ר, במחיר של 1,430,000 שקל.

 

"דירת 5 חדרים 130 מ"ר, עם 20 מ"ר מרפסת, מחסן ושתי חניות, תימכר במסגרת התוכנית במחיר של 1,339,000 שקל. לשם השוואה בחודש אחרון נמכרה דירת 5 חדרים חדשה, 122 מ"ר במחיר של 1,670,000 שקל". לדברי ווינשטוק ממדלן "מחירי המכרז מגלמים הנחה דרמאטית של כ-20%-25% ביחס למחירי השוק בשכונה זו כיום".

 

לדברי ווינשטוק, אמנם מספר הדירות המשווקות כעת במסגרת תוכנית מחיר מטרה לא צפוי לענות לכל הביקושים, ונותר לחכות ולראות האם הממשלה הבאה תמשיך בקידום התוכנית בהיקפים נרחבים.

 

בדיקת מדלן נערכה במסגרת כנס מידע לרוכשי דירות שייערך ביום שני הקרוב. הכנס יכלול מפגש של קהל רוכשי הדירות עם מקבלי ההחלטות בשנתיים האחרונות, שר הבינוי אריאל, ושר האוצר לשעבר, יאיר לפיד. לדברי רוה איתן, סמנכ"ל מחקר במדלן, בכנס תועבר סקירה על שוק הנדל"ן, תוכנית מחיר מטרה, ועל רכישת דירה בעידן של נגישות המידע.

 

ynet בשיתוף אתר מדלן בדק את מחירי הדירות בשוק החופשי בפועל בכל אחת מהשכונות ברחבי הארץ, כפי שנראה במפה האינטראקטיבית, והשווה אותן למחירי הדירות המוזלות שיימכרו במסגרת תוכנית מחיר מטרה בראש העין.

 

לצפייה במפה האינטראקטיבית בגודל מלא לחצו כאן או על המפה

 


 

במפה ניתן לקבל נתונים מלאים לגבי השכונות שנבחנו, כאשר הקלקה על כל עיר מציגה את מחירי הנדל"ן שבה כיום. השכונות נצבעו בסולם צבעים של כחול ואדום: הצבע הכחול מצביע על מחיר נמוך מהממוצע הארצי (ככל שהוא כהה יותר - המחיר נמוך יותר). הצבע האדום מצביע על מחיר גבוה מהממוצע הארצי (ככל שהוא כהה יותר - הוא יקר יותר).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
בנייה בראש העין
צילום: עידו ארז
אמיר וינשטוק מייסד אתר מדלן
מומלצים