שתף קטע נבחר

פלורידה: ביהמ"ש חייב אם למול את בנה - והיא נמלטה

בסוף השבוע הייתה אמורה להסתיים סאגה בת ארבע שנים, כשביהמ"ש המחוזי של פלורידה פסק כי על הת'ר הירונימוס למול את בנה, צ'ייס בן הארבע, כפי שדרש האב. אף שלא מדובר במילה על רקע דתי, הפך התיק ל"מקרה המבחן" של תומכי ומתנגדי הליך המילה בארה"ב, שגורר הפגנות, מחאות רשת, התעניינות גבוהה בקרב הקהילה היהודית - ואפילו גילויי אנטישמיות

מתוך דף המחאה "השומרים של צ'ייס" (פייסבוק) (פייסבוק)
מתוך דף המחאה "השומרים של צ'ייס"(פייסבוק)

 

צ'ייס נבוס בן הארבע הפך לגיבור רשת, ועומד במרכז משפט שמסעיר את ארה"ב, וגורם לפרשת "כפיית ברית המילה" שהתרחשה בישראל לפני כשנה - להחוויר. אלא שבמקרה המבחן הזה, המתרחש בפלורידה זה כבר ארבע שנים – לא מדובר במילה על רקע דתי - והילד בכלל אינו יהודי. בקרב הקהילה בארה"ב עוקבים בעניין מהול במעורבות של מתנגדי ברית המילה ותומכיה, והסערה גבוהת גלים.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

 

בית משפט בפלורידה חייב ביום שישי האחרון אם למול את בנה, על פי דרישת האב. האם סירבה ונמלטה אתו מהמדינה, וכעת היא מחויבת להתייצב עוד היום (ג') עם בנה. במידה ותסרב - היא עלולה לעמוד בפני מאסר.

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הפסיקה הנוכחית אמורה לסיים ארבע שנים של דיונים משפטיים וציבוריים, לאחר שהאם, הת'ר הירונימוס, חזרה בה המסכמה שנתנה למול את בנה, במסגרת הסדרי משמורת. אך לא פחות מכך, מדובר בארבע שנים של דיונים ציבוריים בעד ונגד הליך המילה, שהתפתחו בשבועות האחרונים לגל של הפגנות מחאה ותמיכה באם, עמוד פייסבוק Chase's Guardians (השומרים של צ'ייס) שצבר כבר 7,000 חברים – ואתר מימון המונים לסיוע במאבקה המשפטי של האם, שגייס עד כה תרומות בסך למעלה מ-28 אלף דולארים. כך למעשה, הפך "מקרה צ'ייס" ל"תיק הדגל" עבור מתנגדי המילה בארה"ב.

 

אף שבני הזוג, כאמור, אינם יהודים, המקרה מצליח לעורר גם תגובות אנטישמיות ברחבי הרשת - כמו זו שפורסמה באתר הגזעני dailystormer ובה מחאה נגד חיוב האישה "להשחית את גוף בנה בפולחן יהודי-שטני". בהקשר זה ציין הכותב את מוצאו היהודי של השופט בתיק, ג'פרי גילן.

 

 

השופט: "האם אשמה"

על פי הדיווח של סוכנות הידיעות AP, הירומינוס החמיצה דיון בעניין המילה שהתקיים ביום שישי האחרון, בבית המשפט

של מחוז דלריי ביץ' בפלורידה. שופט בית המשפט המחוזי, ג'פרי גילן שטיפל בתיק, ציין כי היא התנהלה בסחבת שגררה במשך ארבע שנים את הדיון בעניינו של בנה, היום כבר בן ארבע.

 

השופט מתח ביקורת קשה על החלטתה לברוח עם הילד, ועל כך שבמשך זמן המשפט היא בחרה להעמיד את צ'ייס באור הזרקורים ותחת חשיפה מתמדת לביקורת ציבורית, "דבר שהופך אותו למושא לסקרנות - ואף וגרוע מכך", אמר השופט. הוא קבע עוד: "אני לא מאשים איש מלבד את האם".

 

 (פייסבוק) (פייסבוק)
(פייסבוק)

 

ביום שישי האחרון הודיע עורך הדין תומס הנקר, בא כוחה של הירונימוס, לשופט, כי הוא אינו יודע היכן נמצאת הלקוחה שלו. לאחר השימוע, הוסיף: "אנחנו מודאגים בנוגע לרווחתו של הילד ומצבו הרגשי".

 

פעילים נגד המילה בארה"ב (פייסבוק) (פייסבוק)
פעילים נגד המילה בארה"ב(פייסבוק)

 

גם האב, דניס נבוס, לא חסך במילים קשות. "היא מוכנה לברוח איתו, ולחשוף אותו ברחבי האינטרנט", סיפר. "היא אמרה שתעשה הכול על מנת לעצור את זה". הוא הוסיף כי מאז ה-19/2 לא ראה את בנו.

 

התיק שמסעיר את ארצות הברית

במסגרת תוכנית הורות משותפת שאליה הגיע עם אביו של צ'ייס, דניס נבוס, הסכימה האם למול את צ'ייס - אך מאוחר יותר

שינתה את דעתה. החלטתה לסגת מהסכמתה הראשונית הובילה לגל של דיונים משפטיים וערעורים, שבהם זכה האב.

 

הזוג נבוס-הירונימוס לא היה נשוי, ונבוס ציין כי בעיניו ברית מילה "היא רק הדבר הנורמאלי לעשות". אך לא הצליח לבצע את ההליך לאחר שהאם סירבה לחתום על האישורים הרפואיים הסופיים, ולכן שני מנתחים שהביעו הסכמה למול את הילד - סירבו לבצע את ההליך, לאור התנגדותה.

 

על פי דיווח סוכנות AP, על אף ששיעורי הנימולים בארצות הברית נמצא בצניחה דרמטית, רוב הבנים עדיין עוברים את ההליך במדינה. עם זאת, ה-CDC (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בארצות הברית), עדיין סבור כי יתרונותיו הרפואיים של הליך המילה, גוברים על החסרונות, וכי הוא עשוי לצמצם את שיעור המחלות המועברות באמצעות מגע מיני, בהן סרטן פין ודלקות בדרכי השתן.

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פייסבוק
צ'ייס נבוס-הירונימוס
פייסבוק
מומלצים