שתף קטע נבחר

"הבה נגילה": שאהיד ומוחמד קופצים רוקדים

בקצב מקפיץ, עם להקת רקדנים המורכבת ממוסלמים, נוצרים ויהודים - התייצב גד אלבז כשכיפה לראשו בארבעה אתרים מרכזיים בפריז, כדי לעשות שמח עם חידוש לאייקון המוזיקה היהודית - "הבה נגילה". "לא ניתן היה להתעלם מתחושת הפחד באוויר. למרות זאת פיזרנו שמחה לעוברים ולשבים"

 

 

דמיינו את הסצינה הבאה: לב פריז, השאנז-אליזה, מגדל אייפל מתנשא מעל - וברחוב קבוצת רקדנים המורכבת מיהודים, מוסלמים ונוצרים שרים עם עשרות עוברי-אורח "הבה נגילה", בגרסת דאנס מקפיצה. בעצם, למה לדמיין? היכנסו לקליפ, וצפו בבכורה בגד אלבז מרקיד את פריז עם כיפה לראשו, והמון גאווה יהודית.

 

 <<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

 

"הרעיון לעשות חידוש לשיר 'הבה נגילה' עלה אצלי מזמן", הוא מספר ל-ynet, "שכן מדובר בשיר המזוהה ביותר בעולם עם העם היהודי. אבל אז התרחש הטבח ב'היפר-כשר' בצרפת, רחובות פריז התחילו לבעור מתחת לרגלי היהודים, והם נקראו לעלות ארצה".

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

אלבז, כוכב בסצנת המוזיקה היהודית, מאמין שבסופו של דבר, כל היהודים יגיעו לארץ, "אבל בינתיים יהודי צריך ללכת בגאווה בכל מקום בעולם, ואני חיברתי שיר מתוך שאיפה לאחד את כל הדתות לריקוד משותף אחד. אנחנו, היהודים, שואפים לשלום, לא למלחמה".

 

פחד באוויר

מילות השיר - ללחן של אלבז - מורכבות מ"הבה נגילה" המיתולוגי של אברהם צבי אידלסון, ומבתים שכתב מפיק יהודי

אמריקני בשם צביקה ברונסטין: "בואו ותרקדו אתי, כי יש מקום אחד שמאחד את כולנו (ירושלים), קחו את ידי, ובואו והצטרפו לשמחה".

 

"בקליפ משתתפים רקדנים יהודים, נוצרים, ורקדנים מקומיים מוסלמים העונים לשמות שאהיד, מוחמד ועוד", אלבז מספר. "הם שמעו את השיר ואמרו: אנחנו בפנים". גם הקהל, שכלל גם צרפתים מוסלמים, נוצרים ויהודים, הצטרף ל"הבה נגילה" המוכר.

 

בימים שבהם יהודים בצרפת מעדיפים לחבוש "כיפה בלתי נראית", צולם הקליפ בארבעה אתרים מרכזיים בפריז: השכונה היהודית העתיקה לה-מאריי, השאנז-אליזה, גשר המנעולים ו"כיכר דה לה רפובליק" המסמלת את המלחמה באנטישמיות בצרפת.

 

לא פחדתם לרקוד ולשיר בעברית בלב פריז?

 

"המשתתפים פחדו מאוד. חלק מהם לא הפסיקו לשאול 'היכן החיילים', ו'למה אין מספקי אבטחה' - אבל ברגע שהתחלנו לנגן ולרקוד, תחושת הביטחון גברה והפחד נעלם. רוב עוברי האורח הגיבו בחיוב על התעוזה, אבל היו גם כאלו שלא אהבו את הרעיון, ותנועות 'פיו-פיו', כמו גם מילים בערבית שלא נשמעו מברכות במיוחד – הופנו לעברנו".

 

גם הבמאי דני פינקלמן מודה: "היתה שמירה של חיילים, אבל לא ניתן היה להתעלם מתחושת הפחד ששררה באוויר. למרות זאת רקדנו ופיזרנו שמחה לעוברים ולשבים".

 

השיר והקליפ המסתמנים כלהיט גדול, מהווים נקודת ציון עבור אלבז המקווה להגיע למצעדי האם-טי-וי ולמופע עולמי, "הבה נגילה", באירופה ובארה"ב. "השיר לא מיועד רק לקהל יהודי", הוא מדגיש. "הבה נגילה הפך לסימבול של העם בישראל, והוא עשוי לעניין כל אדם בעולם. רק בשבוע שעבר הופענו איתו על מדרגות הטיימס סקוור במנהטן לפני כ-6,000 אנשים. היה מדהים. מטורף".  

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים