שתף קטע נבחר

צילום: ירון ברנר

ציפי לבני ויתרה על הרוטציה

ערב הבחירות לכנסת ה-20 הודיעה ח"כ ציפי לבני כי היא מוותרת על ההסכם עם ח"כ יצחק הרצוג - אם זה יהווה מכשול להקמת ממשלה. גורמים במחנה הציוני: "ויתור אצילי כדי לעשות מחר מהפך". לפיד הזהיר: "בו'זי ולבני תופרים ממשלה עם החרדים". בנט צייץ: "לקראת אחדות ביבי-בוז'י, ציפי מוותרת על רוטציה"

פחות מ-12 שעות לפני הבחירות הודיעה ח"כ ציפי לבני, הממוקמת במקום השני ברשימת המחנה הציוני, כי תוותר על הרוטציה אם זו תפריע למועמד המפלגה לראשות הממשלה, יצחק הרצוג, להקים קואליציה.

 

בימים האחרונים ובהתייעצות עם יועצים מקצועיים על שאלת היום שאחרי, הודיעה יו"ר התנועה לבני כי במהלך המשא-ומתן להחלפת נתניהו והקמת ממשלה בראשות הרצוג, הרוטציה לא תהווה מכשול.

 

הרצוג ולבני (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הרצוג ולבני(צילום: AFP)
 

 

גורמים במחנה הציוני מסרו כי ההודעה על הרוטציה אמורה למעשה לחזק את מועמדותו של הרצוג, לייצר מומנטום נוסף שיסייע להגדיל את הפער מהליכוד. לדבריהם, "מדובר בוויתור אצילי כדי לעשות מחר מהפך".

 

ההודעה נוגעת ליום שאחרי בכל הנוגע למו"מ הקואליציוני, אבל פונה לציבור הכללי שעות ספורות לפני פתיחת הקלפיות. בשיחות סגורות שקיימה אמרה לבני בימים האחרונים כי היא מוכנה לוותר על הרוטציה אולם הוחלט שלא להודיע על כך מחשש שהדבר יגרום לטלטלה בקמפיין. משהושלמו הבדיקות סביב ההחלטה, התברר כי הדבר יכול לחזק את המחנה ולהגדיל את הפער ולהביא דווקא למומנטום חיובי.

 

"נכנעו לסקרים"

מהליכוד נמסר בתגובה: "הזיגזג של ציפי ובוז'י הוא מהלך ציני הנועד להגדיל את הפער בין המחנה הציוני לבין הליכוד על מנת להבטיח הקמת ממשלת שמאל קיצונית בשיתוף הרשימה הערבית ומפלגות השמאל. כפי שנכנעו כאן לסקרים, כך ייכנעו ללחץ הבינלאומי לוותר ולסגת".

 

ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה כי "בוז'י נכשל במבחן המנהיגות הראשון שלו. הוא לא עומד בלחץ התקשורת והסקרים. זה רק מראה שהוא רחוק מלהיות מנהיג שעומד על עקרונות ודרך. זהו פאק נוסף באמינות של בוז'י". לדבריה, "כמו שאדלר נוהג להגיד, בוז'י פשוט לא מתאים להיות ראש ממשלה".

 

ח"כ מירי רגב. "בוז'י לא מתאים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ח"כ מירי רגב. "בוז'י לא מתאים"(צילום: מוטי קמחי)

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר: "הוויתור על הרוטציה הוא הוכחה שבו'זי ולבני תופרים ממשלה עם החרדים, אחרת למה לוותר על הרוטציה. אני רואה ביומיים האחרונים איך מכינים כולם את הכניעה לחרדים. הם כבר הודיעו שהם יוותרו על השוויון בנטל ויחזירו את כל התקציבים של הישיבות - והכול על חשבונכם, זה כסף שלכם".

 

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט צייץ בתגובה בטוויטר: "לקראת אחדות ביבי-בוז'י, ציפי מוותרת על רוטציה". בתגובה רשמית מסר בנט כי דיבר על ממשלת האחדות "כבר כמה שבועות, ולא האמינו לנו. ציפי לבני הסירה את הדרישה לרוטציה כדי להביא לממשלת אחדות עם השמאל. רק אתמול בערב תקף נתניהו את הרצוג שמוכן לחלוקת ירושלים, והערב מסתבר שהוא מקים איתו ממשלה".

 

 

הקול של נתניהו

הרצוג אמר מוקדם יותר היום: "אהיה ראש הממשלה של כולם. של הימין ושל השמאל, של המתנחלים, החרדים, הדרוזים, הערבים והצ'רקסים. אהיה ראש ממשלה של המרכז והפריפריה, של העצמאיים והשכירים, של עובדי המדינה והיזמים, של הסטודנטים ושל האזרחים הוותיקים". דבריו נאמרו על רקע ניסיונו להגדיל את התמיכה בו על חשבון יאיר לפיד. הקו שמנחה את הרצוג הוא שכדי להחליף את שלטון נתניהו, עליו להשיג פער משמעותי במספר מנדטים מהליכוד.

 

בפייסבוק פרסם הרצוג סטטוס: "רגע לפני תחילת הבחירות, בחרתי לעלות לירושלים, לקבר סבי הרב יצחק אייזק הלוי הרצוג, שהיה הרב הראשי של ארץ ישראל. 

 

"סבי חיבר את התפילה לשלום המדינה, 'אבינו שבשמיים צור ישראל וגואלו ברך את מדינת ישראל ראשית צמיחת גאולתנו', תפילה שנאמרת בכל שבת בבתי הכנסת של הציונות הדתית. סבא שלי לחם בתוקף בספר הלבן מול האנגלים, ומצד שני ידע לחבר את העם והלך בדרכי נועם. הוא ההשראה שלי למנהיג שיכול לחבר את העם ולצד זה לשמור על האינטרסים שלו".

  

לבני אמרה אתמול באולפן ynet כי ראש הממשלה בנימין נתניהו "משתמש בכלי האחרון שנשאר לו - הקול שלו. נדמה לו שכך הוא יכול לגייס קולות. אני בעיקר מודאגת מהשקרים, כי לפעמים הם עלולים לעבוד". לדברי לבני, "בחירות זה לא

שפנים. בחירות זה על מהות. ובחירות זה אפילו לא על מי מתראיין טוב יותר אלא מי יעשה טוב יותר למדינת ישראל בעתיד. תשע שנים יש בישראל ראש ממשלה שהוא פוליטיקאי מבוהל שמנצל את הדרך שבה הוא מדבר ואת הדרך שבה הוא נואם. הבחירות האלה הן לא מי ייבחר לגלם בסרט אמריקני את ראש ממשלת ישראל, אלא מי יוביל את מדינת ישראל".

 

היא הוסיפה כי "נתניהו מנסה להציג עצמו כמי ששומר על האינטרסים של ישראל. הוא האדם שהסכים לנהל משא ומתן על בסיס קווי 67', האדם שרק לפני כמה שנים עמד להחזיר את הגולן. זה היה כפסע, ואלמלא כל המהומות בסוריה היינו שם". לבני טענה כי "נתניהו חלש מול העולם. הפסיקו להאמין לו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עופר עמרם
ציפי לבני
צילום: עופר עמרם
מומלצים