שתף קטע נבחר

מחקר נוסף מאשר: הנקה מעלה את רמת ה-I.Q

חוקרים בברזיל שבדקו אלפי תינוקות מצאו כי אלה שינקו היו בעלי רמ ות אינטליגנציה גבוהות יותר, הגיעו להישגים גבוהים יותר ואף היו בעלי הכנסה גבוהה יותר. מומחית ישראלית: קיים קשר ישיר בין תזונת התינוק להתפתחות המוח

עוד הוכחה שההנקה בעלת תרומה מכרעת להתפתחות המוח: חוקרים בברזיל שבדקו אלפי תינוקות, מצאו כי אלה שינקו חלב אם, היו בעלי רמות I.Q גבוהות יותר בבגרותם. לדברי החוקרים, הממצאים תומכים במחקרים קודמים שממליצים להניק לפחות בששת החודשים הראשונים לחיי התינוק.

 

חלב אם הוא המזון המכיל את ההרכב המדויק הנחוץ לגדילת התינוק בחודשי החיים הראשונים, וגם אחר כך. הוא מכיל לא רק את אבות המזון, אלא גם ויטמינים, מינרלים, וחומצות שומן התורמות להתפתחות ולבניית תאי מערכת העצבים.

 

קראו עוד על הנקה:

מחקר: חלב אם מוקפא מאבד מערכו התזונתי

בתוך שנה: בנק חלב אם ראשון בישראל

את בטוחה שיש לך מספיק חלב? 5 מלכודות הנקה

 

גם רמת ההכנסה גבוהה יותר לתינוקות יונקים

המחקר החדש שפורסם בכתב העת Lancet Global Health כלל 3,500 תינוקות בברזיל. ד"ר ברנרדו לסה הורטה מאוניברסיטת פלואס ועמיתיו, בדקו את היסטוריית ההנקה של התינוקות, ולאחר 30 שנה, נתבקשו הנבדקים לעבור מבחני I.Q. החוקרים גם בדקו את הישגיהם הלימודיים והכנסתם. כלכלתם של מרבית הילדים התבססה על חלב אם, לתקופות שונות.

 

הממצאים הראו כי לאלה שינקו היה סיכוי גבוה יותר להיות בעלי הכנסה גבוהה יותר, רמת I.Q גבוהה יותר, והישגים אקדמיים גבוהים יותר. משך ההנקה עמד ביחס ישר להישגיות: ככל שהתינוק ינק תקופה ארוכה יותר, כך רמתו האקדמית, הישגיו במבחני ה-I.Q  ורמת ההכנסה שלו היו גבוהים יותר. החוקרים הסירו משתנים שעשויים היו להטות את התוצאות, כמו רמת השכלת ההורים, הכנסתם ומשקל הלידה.

 

המזון הטוב ביותר עבור התינוק

"מחקרים רבים הראו קשר ישיר בין תזונת חלב אם לבין התפתחות המוח" אומרת ל-ynet ד"ר קלרי פלסר, נאונטולוגית ומנהלת הפגיה בבית חולים העמק, "המוח של תינוק עדיין פלסטי, גדל ומתפתח ומושפע ישירות גם מהתזונה וגם מהקשר עם האם, שניהם מתקיימים בזמן ההנקה.

 

"הספרות מצביעה על כך שילדים ומבוגרים שגדלו על חלב אם, הגיעו להישגים לימודייים גבוהים יותר. עדיין לא ברור מה בדיוק המרכיב בחלב האם שמשפיע ישירות על האינטליגנציה, אבל אין ספק שהוא המזון המתאים והטוב ביותר עבור התינוק".

 


 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sutterstock
תינוקות יונקים בעלי סיכוי גבוה להיות בעלי הכנסה גבוהה
צילום: sutterstock
מומלצים