שתף קטע נבחר

שבת בכותל: כרוז יקרא לא לחלל שבת

לצפירה המסורתית המכריזה על כניסת השבת בכותל, יצטרף מסר מוקלט בכמה שפות. על רקע נעימת הפיוט "שלום עליכם" - יודיע הכרוז על כניסת השבת, ויבקש מהמבקרים לכבד את קדושתה, ולהימנע מצילום תמונות ושימוש בטלפונים ניידים "האסורים בשבת ופוגעים בקדושת המקום". האזינו

קבלת שבת נוסח הכותל: נעימת הפיוט "שלום עליכם" וקריאה לשמור על קדושתה של השבת במתחם הכותל המערבי, יסמנו את כניסת השבת החל מיום שישי הקרוב. מערכת הכריזה תצטרף לצפצוף המסורתי המושמע בכותל דקות ספורות לפני כניסת השבת.

 

<< הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

הפוקדים את הכותל, ישמעו את הקריאה הבאה: "אורחים יקרים, ברוכים הבאים לכותל המערבי. בעוד דקות ספורות יחל יום השבת", ויתבקשו שלא להשתמש באמצעים "מחללי שבת": "אנא כבדו את מסורתנו והימנעו מצילום תמונות ושימוש בטלפונים ניידים ברחבת הכותל. שבת שלום!"

 

עוד בערוץ היהדות - קראו:

 

הקריאה תושמע ברצף, בשפות עברית, אנגלית ורוסית – ולדברי "הקרן למורשת הכותל המערבי" המפעילה את האתר, היא תופנה בעיקר לתיירים ולמבקרים "שאינם מודעים למנהג שמירת השבת היהודית", כדבריהם. "הם יתבקשו לכבד את האתר הקדוש, ולהימנע משימוש פומבי בחפצי 'מוקצה' האסורים בשבת, ופוגעים בקדושת המקום".  

 

 

ב"קרן למורשת הכותל המערבי" מסבירים את המהלך בכך ש"יש להחיל את קדושת השבת בכותל, כראוי למקום קדוש, וזאת בדרכי נועם וכבוד". הם מוסיפים כי אף יחלקו דפי הסבר למבקרים אודות כבודה של השבת.

 

המנהג להכריז על כניסת השבת כעשרים דקות לפני כניסתה, ביום שישי - מקובל בריכוזים חרדיים ברחבי הארץ. בתחילה הוכרזה השבת על ידי צפירה ממושכת בת כמה שניות, אך בשנים האחרונות החלו להפעיל במקמות שונות אף שירי שבת ברמקולים.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים