שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  משיכה מקופה קטנה: קיבלתם 3 חודשים ארכה

  לא ניצלתם את ההזדמנות למשוך כסף מהחיסכון בפטור ממס? יש לכם ארכה של 3 חודשים למשיכת כספים מקופות גמל שבהן צבירה נמוכה. בינתיים, הגיעו ל-ynet פניות רבות של חוסכים הנתקלים בקשיים שמערימים מנהלי הקופות על משיכת הכסף. משרד האוצר: "באחריות קופות הגמל להעניק שירות מיטבי גם בתקופות שיא"

  הארכה לחוסכים: משרד האוצר נתן ארכה של שלושה חודשים, עד יוני, לתקופת הזמן שבה התאפשר לבעלי קופות גמל שבהן יתרה בסכום של עד 7,000 שקל – למשוך אותם ללא חיוב במס.  לחצו כאן לאתר לאיתור החסכונות.

   

  כתבות נוספות בערוץ הכסף שלי 

   הנה הכסף: האתר שיעזור לכם לאתר החסכונות שלכם

   

  כפי שנכתב בשבוע שעבר ב-ynet, בעקבות הכמות הקטנה של החוסכים שניצלו את ההזדמנות, באוצר שקלו להאריך את הוראת השעה, אולם הסבירו שם כי המהלך דורש את אישור הכנסת וזו טרם התכנסה לאחר הבחירות.

   

  כעת מציינים באוצר כי החליטו להאריך את המועד וזאת בעקבות סעיף בחוק יסוד הכנסת המאפשר זאת. בהודעה שפרסם היום (א') אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר נכתב כי "סעיף 38 לחוק יסוד הכנסת קובע כי "כל חיקוק שתקפו היה פוקע תוך שני החדשים האחרונים לתקופת כהונתה של הכנסת היוצאת, או תוך ארבעה חדשים לאחר שהכנסת החליטה להתפזר, או תוך שלושת החודשים הראשונים לתקופת כהונתה של הכנסת הנכנסת - יעמוד בתקפו עד תום שלושת החדשים האמורים".

   

  נזכיר כי לרבים מהחוסכים יש חסכונות קטנים שצברו בקופות הגמל. לעיתים מדובר במאות שקלים בלבד. החשבונות הקטנים הללו (כ-3 מיליון חשבונות) בקופות הגמל השונות, מהווים כ-40% מכלל החשבונות בקופות הגמל, אולם סך הכספים בהם מהווה פחות מ-2% מהסכום הכולל בקופות הגמל.  

   

  לחצו כאן לאתר לאיתור החסכונות

   

   

   

  לא ממהרים לאפשר משיכה

  בתוך כך, מפניות שהגיעו ל-ynet בשבועות האחרונים עולה כי חלק מקופות הגמל מערימות קשיים על החוסכים המבקשים לפדות את החיסכון ולא ממש ממהרות לשחרר את הכסף.

   

  לא מעט תלונות התייחסו לכך שמוקדי השירות באותן קופות כלל לא עונים לפניות. כך, חוסך שהתקשר לברר אודות זכויותיו – נותב ישירות למענה קולי, שם הובטח שיחזרו אליו תוך 24 שעות, אך אף אחד לא חזר אליו גם אחרי 3 ימים.

   

  מבלי להתייחס למקרים הקשורים בהוראת השעה, באגף שוק ההון באוצר טוענים באופן כללי כי "הם עוקבים מקרוב אחר טיב השירות שניתן על ידי קופות הגמל לחוסכים. האגף מקיים ביקורות שוטפות אחר יישום הוראות חוזר שירות ללקוחות גופים מוסדיים. באחריות קופות הגמל להעניק שירות מיטבי גם בתקופות שיא".

   

  כאמור, נכון לסוף שנת 2014 נמשכו רק 300 מיליון שקל מתוך כ-2.5 מיליארד שקל - סכום הכסף הכולל בקופות אלו. במילים אחרות, הציבור משך רק כ-12% מהכספים המונחים בקופות הללו וחבל. מדוע? כי מלבד ההזדמנות לפטור ממס, על פי ההוראה, החל משנת 2016 יזנקו דמי הניהול בקופות הללו.

   

  מרבית החוסכים נמנעו מלמשוך את כספם בשל מס בשיעור של לפחות 35% על משיכה המבוצעת לפני המועד הקבוע לכך בדין. הוראת השעה, שנכנסה לתוקפה באפריל שנה שעברה, מאפשרת לבצע משיכה בפטור ממס. ההוראה חלה רק על קופות גמל ולא על כספים הצבורים בקרנות פנסיה או פוליסות ביטוח.

   

  נציין כי משיכת הכספים בפטור תתאפשר רק בחשבונות המוגדרים כ"לא פעילים", כלומר כאלו שכבר לא מופקדים אליהם כספים חדשים משנת 2013.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים