שתף קטע נבחר

גיור וחתונה: "רוצה לחיות את שארית חיי כיהודי"

לפני ארבעה חודשים אובחן ד"ר יורי בבקין כחולה סרטן. לאחרונה אושפז בהוספיס, אך החלום הישן להיות יהודי, לא הרפה. אתמול השלים עם רעייתו את הליך הגיור, בעזרת מכון הגיור "עמ"י - ומיד לאחריו את החופה, בטקס שלא השאיר אף עין יבשה. "זה היה חייב להיות עכשיו. הוא חלם לחיות כיהודי את פרק הזמן שנותר לו", סיפר לאה - ואורי אמר: "אני נושא לאישה את מי שאני אוהב כבר 26 שנה". ynet ליווה אותם לאורך היום המרגש

 

 

את היום שלו התחיל אמש ד"ר יורי בבקין, בנסיעה מההוספיס - למקווה בהוד השרון. במקווה המתינו לו רעייתו, ד"ר ולדה בבקין, וחמשת ילדיהם; הרבנים מעמ"י (אולפני הגיור) שליוו אותם במסע אל היהדות – וחברים רבים. ד"ר יורי בבקין הגשים חלום: לחיות את שארית חייו כיהודי.

 

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו  >>

 

21 שנים הם חיכו למה שהגדירו כפסגת ההתרגשות: ולדה ויורי בבקין, שני רופאים שעלו לישראל מברית המועצות, השלימו אמש (יום ד') יחדיו את הליך הגיור – ומיד לאחריו את החופה, והפכו לזוג יהודי כשר. מרגע שהגיעו לישראל לבנות בה את ביתם, חלמו על הרגע הזה, אך העבודה התובענית לא הותירה זמן, להליך הממושך, והחלום נזנח.

 

עד לפני ארבעה חודשים: אז אובחן ד"ר יורי בבקין, רופא ותיק בבית החולים "שערי צדק" בירושלים, כחולה במחלקת סרטן. אחרי טיפולים קשים, ניתוחים והקרנות - הוא אושפז בהוספיס, אך החלום הישן ההוא, להיות יהודי, לא הרפה.

 

עושים פסח בערוץ יהדות :

 • הרב הראשי עונה לשאלותיכם בתוכנית לחג הפסח

   

  "הדבר הראשון שאורי רצה, כשיצא מבית החולים, זה להתגייר", אומרת רעייתו, ד"ר לאה (ולדה) בבקין. "זה היה חייב להיות עכשיו. הוא חלם לחיות כיהודי את פרק הזמן שנותר לו, ולהתחתן כדת משה וישראל".

   

  להתגייר ואז להתחתן

  אל המקווה והחופה שהתקיימה מיד לאחריו, הגיע אורי באמבולנס, כשאשתו - ותכף אשתו בשנית - מחכה נרגשת ודרוכה, מוקפת בילדיהם המשותפים ובחברים קרובים שבאו ללוות אותם ביום המאושר בחייהם: "זה היום הכי שמח", אמרה בבקין בהתרגשות ל-ynet, רגע לפני שנכנסה למקווה. "היום אנחנו מצטרפים לעם ישראל. זה היה החלום הגדול, והיום הוא מתגשם".

   

  "זה היה חייב להיות עכשיו". יורי בבקין יוצא מהאמבולנס (צילום: ג'ורג' גינסבורג) (צילום: ג'ורג' גינסבורג)
  "זה היה חייב להיות עכשיו". יורי בבקין יוצא מהאמבולנס(צילום: ג'ורג' גינסבורג)

   

  לאחר הטבילה החליפו בני הזוג את בגדיהם למחלצות חתן וכלה. הועמדה חופה, אורי (יורי) בירך בהתרגשות את ברכת "שהחיינו", והתעטף בטלית לראשונה בחייו, לאה (ולדה) עמדה נרגשה עטויה בהינומה. עקב מצבו עמד לו כוחו של אורי לאמר מילים ספורות בלבד, ואותן בחר להקדיש לתיאור האהבה הנפלאה אותה הוא חולק עם רעייתו.

   

  מתעטף בטלית לראשונה בחייו. אורי (יורי) בבקין, אחרי הגיור ומתחת לחופה (צילום: ג'ורג' גינסבורג) (צילום: ג'ורג' גינסבורג)
  מתעטף בטלית לראשונה בחייו. אורי (יורי) בבקין, אחרי הגיור ומתחת לחופה(צילום: ג'ורג' גינסבורג)

   

  "טוב שיש הזדמנויות שנייה להתחתן", אמר, "אני נושא לאישה את מי שאני אוהב כבר 26 שנה. יש לנו חמישה ילדים וחיים מלאים אהבה, וזה מרגש. זה להתחיל לחיות מחדש".

   

  במכון עמ"י התגייסו למשימה

  מההחלטה ועד לביצוע, נדרשה קפיצה לא פשוטה מעל משוכות הבירוקרטיה. רק חודש ארך ההליך - שאליו נתרמו בעמ"י, מכון הגיור מבית "אור עציון", עקב מצבו הקשה של אורי. הרב דוד בן ניסן שהיה אחראי על תהליך גיורם של הזוג, חווה אינספור רגעים מרגשים מול אנשים שסימו את הליך הצטרפותם לעם ישראל. אבל אתמול היה שם משהו מיוחד. "זכיתי", אמר. "זה באמת מקרה יוצא דופן. העונג כולו שלי, והאהבה כולה שלי, לעזור לאנשים כאלה".

   

  "אני נושא לאישה את מי שאני אוהב כבר 26 שנה" (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
  "אני נושא לאישה את מי שאני אוהב כבר 26 שנה"(צילום: טלי פרקש)

   

  "קיבלנו את כל התמיכה של הרבנים", משחזרת בבקין את הרגעים הגורליים בבית הדין. "כשרבנים יצאו ואמרו לנו

  את התשובה, זה היה מאוד מרגש. בכינו בדמעות של אושר, כן. זה קרה".

   

  ילדיהם הנרגשים של בני הזוג, שחלקם כבר התגיירו, מספרים על האהבה הגדולה שבין אבא לאמא, ועל יום אחד של אושר, בתוך הקושי האינסופי בהתמודדות עם מצבו של אביהם. בבקין, מצידה, איתנה ודואגת לשמור כל העת על אופטימיות בנוגע למצבו של בעלה. "אם אנחנו נצליח, אז בעזרת ה' נעבור הכל והכל יהיה בסדר, ואם לא, לפחות נתחיל ונעשה מה שאפשר".

   

  הרב בן ניסן ציין שאלמלא התגייסותה של אחראית בתי הדין בירושלים דבורה פריימן, שנרתמה לקיצור התהליכים הבירוקרטיים, "כל זה לא היה מתרחש".

   

  "טוב שיש הזדמנות שנייה להתחתן". יורי (אורי) בבקין (צילום: ג'ורג' גינסבורג) (צילום: ג'ורג' גינסבורג)
  "טוב שיש הזדמנות שנייה להתחתן". יורי (אורי) בבקין(צילום: ג'ורג' גינסבורג)

   (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
  (צילום: טלי פרקש)

   (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
  (צילום: טלי פרקש)

  "אם אנחנו נצליח, אז בעזרת ה' נעבור הכל והכל יהיה בסדר, ואם לא, לפחות נתחיל ונעשה מה שאפשר" (צילום: טלי פרקש) (צילום: טלי פרקש)
  "אם אנחנו נצליח, אז בעזרת ה' נעבור הכל והכל יהיה בסדר, ואם לא, לפחות נתחיל ונעשה מה שאפשר"(צילום: טלי פרקש)


 •  

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ג'ורג' גינסבורג
  "בכינו בדמעות של אושר". אורי ולאה בבקין
  צילום: ג'ורג' גינסבורג
  צילום: טלי פרקש
  ד"ר לאה (ולדה) בבקין
  צילום: טלי פרקש
  צילום: טלי פרקש
  מתחת לחופה
  צילום: טלי פרקש
  מומלצים