שתף קטע נבחר

"משקיעים מנצלים הטבות מס לזוגות צעירים"

זינוק של 120% בקניית דירות בחודש פברואר בדרום הארץ, בעיקר בקריית גת, על ידי מי שמאופיין בתור "רוכש דירה ראשונה", עורר תהיות במשרד האוצר: כיצד מי שמרוויח משכורת נמוכה הצליח לרכוש נכס? ההערכה היא שהטבות המס מנוצלות כך שמשקיעים קנו לילדיהם דירות כדי לזכות בפטור

מיהם רוכשי דירה ראשונה? במסגרת סקירה שפורסמה היום (ב') על ענף הנדל"ן בחודש פברואר, מעלים במשרד האוצר את השאלה - כיצד ניתן להבחין בין רכישת דירה לצרכי השקעה לבין רכישת דירה למגורים.

 

כתבות נוספות בערוץ הנדל"ן של ynet:

 

בסקירה מוצגים נתונים בנוגע לרכישת דירות בפרויקטים גדולים למגורים ששווקו בחודשים האחרונים בדרום הארץ, בעיקר בקריית גת, אשר עשויים להעיד על תופעה נרחבת של משקיעים שרוכשים דירות כדי להשכיר אותן או למכור אותן הלאה במחיר גבוה יותר. משקיעים אלה רוכשים את הדירות על ידי העברת הכסף לקרובי משפחה שאין להם דירה - וכך נחשבים ל"רוכשי דירה ראשונה".

 

"חלק לא מבוטל מהרכישות מבוצע לא לצרכי מגורים, כי אם לצרכי השקעה", מציינים באוצר, "זאת תוך ניצול העובדה שרכישת הדירה כ'דירה יחידה' פטורה ממס, בעוד 'דירה נוספת' ממוסה בשיעור מס תחילי של 5% (מעבר לעובדה שבניגוד למכירת 'דירה נוספת', בעת מכירת 'דירה יחידה' קיים פטור ממס שבח". פרסום הנתונים הללו נעשה על רקע דיווחים לא רשמיים שלפיהם בכירי האוצר יציעו לממשלה הבאה לבטל את הטבות המס שמהן נהנים כיום רוכשי ומוכרי דירה יחידה.

 

אזור הדרום: זינוק של 120% ברכישת דירות חדשות

הסקירה מתרכזת בגידול של 120% שנרשם בחודש פברואר ברכישת דירות חדשות באזור באר שבע. זאת, בהמשך לשיעורי עלייה גבוהים שנרשמו באזור בחודשיים הקודמים. מספר העסקאות בדירות חדשות באזור באר שבע הגיע בחודש פברואר ליותר מ-1,000 דירות - הרמה הגבוהה ביותר שנרשמה באזור זה לפחות מאז 2002.

קריית גת. זינוק ברכישת דירות בפרויקטים חדשים בעיר (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
קריית גת. זינוק ברכישת דירות בפרויקטים חדשים בעיר(צילום: רועי עידן)

הגידול חל, כאמור, על רקע תחילת שיווקם של מספר פרויקטים גדולים, בפרט בקריית גת, ומי שהובילו גידול זה היו רוכשי דירה ראשונה. אולם כאשר בדקו באוצר את המאפיינים הכלכליים של רוכשי הדירות בפרויקטים הללו, הבחינו בתופעה מעניינת. על אף שמחירי הדירות באזור התאפיינו בשונות נמוכה, ונעו בין 838 ל-953 אלף שקל, השונות בשכר הממוצע של כל משק בית שרכש דירה הייתה גבוהה מאוד.

 

באוצר אספו את הנתונים האישיים של הרוכשים מקובץ עסקאות הנדל"ן של רשות המסים ובדקו את נתוני הכנסותיהם דרך קובץ הכנסות שכירים של הרשות. מהנתונים עולה כי שכרם הממוצע של רוכשי דירות בפרויקטים הללו נע בין 3,000 שקל בלבד בממוצע בקרב 28 האחוזונים הנמוכים, לבין 26 אלף שקל בממוצע בחודש בקרב 28 האחוזונים הגבוהים.

 

באוצר טוענים כי "יש בממצאים אלו כדי לרמז על שיעור גבוה של מי שלכאורה רכשו דירה למגורים, אולם בהסתברות גבוהה אין בכוונתם להתגורר בדירה אלא להעמידה להשכרה (דהיינו, משקיעים)".

 

כלומר, באוצר סבורים כי אין זה סביר שבעלי הכנסות ממוצעות נמוכות כל כך יכולים להרשות לעצמם לרכוש דירות בפרויקטים החדשים שנבנים בדרום, ומאמינים כי מדובר בילדיהם של משקיעים שרוכשים את הדירות - ומנצלים את הטבות המס שמוענקות לרוכשי דירה ראשונה כדי להרוויח מעליית מחירי הדירות ומהביקוש לדיור בשכירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים